Incasari si plati imprumut asociat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tonear551
Mesaje: 194
Membru din: Mar Apr 19, 2011 9:20 am

Incasari si plati imprumut asociat

#1 Mesaj de tonear551 »

Exista plafon incasare si restituire imprumut asociat.Daca da de cand?Fata de anii trecuti sunt modificari?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Incasari si plati imprumut asociat

#2 Mesaj de tomac »

Din 2015 împrumuturile și restituirile de împrumuturi pentru contracte de creditare efectuate odată cu intrarea în vigoare a legii 70/2015 se fac doar în limita a 10000 lei/zi/persoană și nu este permisă fragmentarea tranzacțiilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tonear551
Mesaje: 194
Membru din: Mar Apr 19, 2011 9:20 am

Re: Incasari si plati imprumut asociat

#3 Mesaj de tonear551 »

Nu inteleg ce inseamna plata fragmentata.Daca eu am sold ct.455 = 100.000 lei nu pot sa-i restitui asociatului cate 10.000 lei/zi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Incasari si plati imprumut asociat

#4 Mesaj de balazse »

Mai sus s-a mentionat clar de contract si nu de sold.
Plata depinde de contract, poate te ajuta si cele postate aici:
https://www.sagasoftware.ro/?p=1327
Daca pentru fiecare 10.000 lei ai avut contract separat atunci poti, daca nu, atunci faci plata prin banca.
Sincer sa fiu, nu inteleg de ce este asa de greu sa faci un virament bancar. Daca nu exista efectiv banii in cont, atunci asociatul sa se descurce, sa depuna "banii" din casa in cont, si sa le vireze (ca pierde ceva bani din comision bancar, asta este).

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Incasari si plati imprumut asociat

#5 Mesaj de stefi »

Pt. contractele incheiate inainte de intrarea in vigoare a legii si care sunt cu valori mai mari, am inteles ca se pot fragmenta platile pana la terminarea respectivului contract, asa este? Cel putin eu asa am procedat pana acum, iar dupa anul 2015 am incheiat mai multe contracte cu valoraré máxima de 2000 €...

Scrie răspuns