DIVIDENDE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gociue636
Mesaje: 283
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

DIVIDENDE

#1 Mesaj de gociue636 »

Buna ziua, am nevoie de ajutoruln dvs.
Am la o societate profit pe anul 2019 si 2020 , la depunerea bilantului asociati au hotarat sa ramana la profit nerepartizat in cont 117. Acum s-au hotarat sa ridice dividendele pt 2019 si 2020.Mentionez faptul ca din luna aprilie 2021 unul dintre actionari a iesit din firma si a intrat alta persoana, intrebarea mea este eu in AGA pe cine trec ca a hotarat sa se ia dividente( pe cei care au fost in anii 2019 si 2020, care bineanteles vor primi div. pe acesti ani)
Multumesc ca de fiecare data pentru ajutor.

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: DIVIDENDE

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Foarte simplu. Adunarea Generala Extraordinara a Actionarilor/Asociatilor hotaraste cu actionari/ asociati persoane juridice ( daca sunt inregistrari) si/sau cu actionari/asociati persoane fizice ( daca sunt inregistrari) din data ultimei inregistrari in registrul comertului - obiectul ultimei mentiuni. Pentru acest lucru, depuneti o cerere on line - onrc portal, contra cost, veti obtine un certificat constatator prin care se certifica toate informatiile referitoare la firma ......

gociue636
Mesaje: 283
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

Re: DIVIDENDE

#3 Mesaj de gociue636 »

intrebarea mea era in AGA hotarasc asociati de acum iar dividende pe ani respectivi iau asociatii la care fac referire profitul inregistrat.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DIVIDENDE

#4 Mesaj de pomparaus »

Cand un actionar cedeaza/vinde actiunile/partile sociale altei persoane si are pretentii asupra dividendelor ramase nerepartizate/neancasate ar trebui sa fie un act incheiat intre ei.
Nu exista nici-un document in acest caz, nu mai primeste dividende chiar daca sunt aferente exercitiului financiar cand era el actionar.

gociue636
Mesaje: 283
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

Re: DIVIDENDE

#5 Mesaj de gociue636 »

multumesc pomparaus, nu au nici un act incheiat intre ei , fostul avea doar 5%, daca hotarasc in luna mai sa ia dividende cele 5% ii pot da asociatului nou sau nu are dreptul pe ani trecuti

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DIVIDENDE

#6 Mesaj de pomparaus »

Da, poate sa ia.

Scrie răspuns