Mijloc fix

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Mijloc fix

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua

Am primit o factura cu un gratar din fonta pt seful si are valoarea 2985 fara tva si trebuie trecut ca si MF si clar nu deduc tva-ul.Pot avea probl la un eventual control daca inreg un MF care nu este pt firma?

multumesc

pomparaus
Mesaje: 4183
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Mijloc fix

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca nu e al firmei cum zici, de ce "si trebuie trecut ca si MF"? Daca nu e al firmei, lucreaza-l pe 6588 nedeductibil integral .

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: Mijloc fix

#3 Mesaj de serbanv59 »

Da ,nu este al firmei ci pt marele boss acasa.

pomparaus
Mesaje: 4183
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Mijloc fix

#4 Mesaj de pomparaus »

Spune-i marelui boss sa nu mai confunde banii firmei cu propriul buzunar : ce cumpara pt.el sa nu mai ceara factura pe firma!

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: Mijloc fix

#5 Mesaj de serbanv59 »

stie si el insa ....

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Mijloc fix

#6 Mesaj de tobosv790 »

6588.XXX (nedeductibil integral) si nu-mi bat capul cu niciun boss. Daca ma intreaba-i spun...daca nu..nu...Sa zica sarumana ca nu-l trec la alte venituri in natura sa-i opresc CAS si CASS...Ca(,)cam asa ar trebui...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11915
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Mijloc fix

#7 Mesaj de septimiuv »

Ce credeți că rezolvați cu 6588 deductibil sau nu? Omul vrea să scoată banii din firmă și a reușit. Nu mai plătește 5% impozit pe dividende.
Ca să simtă se contează în 473 și se stinge cu dividende de ridicat.

pomparaus
Mesaje: 4183
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Mijloc fix

#8 Mesaj de pomparaus »

Daca este SRL cu impozit pe profit , plateste 16% pt.ce are inregistrat in 6588 nedeductibil (si simte, nu?!).

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Mijloc fix

#9 Mesaj de pinteae »

pomparaus scrie: Mie Mai 05, 2021 10:25 am Daca este SRL cu impozit pe profit , plateste 16% pt.ce are inregistrat in 6588 nedeductibil (si simte, nu?!).
Eu zic ca gresesti.
Nedeductibil fiscal, inseamna ca suma respectiva nu diminueaza baza de impunere, nicidecum ca se plateste impozit pe profit pe suma respectiva.
In ceea ce priveste preluare sumelor prin contul 6588 nedeductibil, fara sa-i retii impozit, este gresita.
Sumele trebuie impozitate, cu impozit pe veniturile din alte surse, daca nu este salariat, sau impozit si contributii sociale pe veniturile din natura.
Ultima oară modificat Mie Mai 05, 2021 1:25 pm de către pinteae, modificat 1 dată în total.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4183
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Mijloc fix

#10 Mesaj de pomparaus »

@pintea: de multe ori incerc si chiar reusesc sa traduc din romana in romana, dar aici imi da cu virgula , nu te inteleg: daca NU diminueaza baza de impunere, nu inseamna ca ai baza de impozitare mai mare fix cu ce ai in 6588 nedeductibil si platesti 16% la ei?!!!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Mijloc fix

#11 Mesaj de pinteae »

Nu sunt de acord cu ratiunea ta si iti spun de ce.
Cheltuiala efectuata in numele patronului, nu are nicio legatura cu activitatea firmei.
Ca atare, daca suma respectiva nu s-ar fi cheltuit, impozitul pe profit, datorat de firma, pentru activitatea curenta, ar fi fost in suma de xxx lei.
Prin faptul ca patronul s-a decis sa angajeze o cheltuiala in nume propriu, iar din punct de vedere fiscal este tratata ca fiind o cheltuiala nedeductibila, nu schimba cu nimic impozitul pe profit datorat. Acesta ramane tot in valoare de xxx lei.
Prin preluarea la cheltuieli nedeductibile a unei sume, inseamna ca contribuabilul suporta integral valoarea acelei cheltuieli si ca statul nu este de acord sa suporte cota de 16% din valoarea acestora, sub forma impozitului pe profit.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4183
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Mijloc fix

#12 Mesaj de pomparaus »

In formula de calcul nu ai spatiu "ratiune" : eu merg pe formula de calcul a impozitului pe profit , dar nu trebuie sa fim de acord neaparat cu ce zicem fiecare. Tu stii ca eu iti apreciez comenturile tale, dar de data aceasta nu iti dau dreptate. Vorbesc strict daca am sume in 6588, nu ca nu ar fi trebuit inregistrata acea cheltuiala in 6588 : a fost inregistrata in 6588 = platesc impozit. Nu o inregistrez in 6588 o duc in 473 cum a zis @septimiu sau chiar in 542 si sa ii justifice administratorul.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11915
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Mijloc fix

#13 Mesaj de septimiuv »

Cheltuială nedeductibilă înseamnă că plătești impozit la fel ca și cum nu ai avea cheltuiala respectivă.
Dacă ai profit fiscal 100lei fără cheltuiala respectivă tot 100lei profit fiscal ai și cu respectiva cheltuială. Impozitul este 16lei indiferent dacă ai sau nu cheltuiala nedeductibilă.

Scrie răspuns