Clauza de neconcurenta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Clauza de neconcurenta

#1 Mesaj de lupusorua »

Buna ziua. Cum introduc in Saga clauza de neconcurenta pentru un salariat care a demisionat?
Pe salariat l-am creat astfel: Salariati - tip: alte categorii asimilate salariilor - la delatii: contract de neconcurenta
Dar suma cum o introduc?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Clauza de neconcurenta

#2 Mesaj de septimiuv »

Adaugă statul de plată.

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: Clauza de neconcurenta

#3 Mesaj de lupusorua »

L-am adaugat. Dar unde introduc clauza?O calculez eu si o introduc la detalii/alte venituri?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Clauza de neconcurenta

#4 Mesaj de tomac »

Da, dacă nu este în sumă fixă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: Clauza de neconcurenta

#5 Mesaj de retevoescua »

Buna, eu nu pricep nimic, se poate pe pasi ?
1) creez persoana din nou sau doar ii modific tip salariat: alte categorii ( asimilate sal ) si in dreapta la detalii persoana 3.7 ?
punct de lucru, casa de sanatate de asigurare raman ?
2) Saga va calcula automat suma totala aferenta pe 6 luni, la care aplic un procent ? pot pune apoi suma fixa ca un salariu de incadrare, ca sa preia automat lunar timp de 6 luni ?
3) Sumele pe care le calculez ca medie din ultimele 6 luni includ si sporurile, cm, co ?
4) Poate fi stabilita o suma fixa, indiferent de veniturile pe care le are angajatul ? E un anumit cuantum minim ?
5) Acestei sume i se aplica toate taxele si contributiile ? face saga automat tot ?
Multumesc, e primul meu caz.

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: Clauza de neconcurenta

#6 Mesaj de retevoescua »

am facut un test pe un angajat, cu contract incetat si in aceeasi rubrica modificat tip salariat. am dat actualizare date si generare stat si nu il vad pe nicaieri :(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Clauza de neconcurenta

#7 Mesaj de tomac »

1. Creați persoana încă o dată. Dar la tip nu puneți salariat permanent și alte tipuri. Nu modificați poziția existentă - ca salariat ce are deja trecută ultima zi de muncă.
Îi se va trece ultima zi lucrată ziua în care încetează, potrivit clauzei din contractul de muncă, perioada de neconcurență.

2. Indemnizația de neconcurență este cea negociată în condițiile art.21 din codul muncii:
"Indemnizația de neconcurență lunară datorată salariatului nu este de natură salarială, se negociază și este de cel puțin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei încetării contractului individual de muncă sau, în cazul în care durata contractului individual de muncă a fost mai mică de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului."
Perioada de neconcurență poate fi de maxim 2 ani.
În aceste condiții, la rubrica salariu din nomenclatorul de salariați veți trece suma NEGOCIATĂ cu salariatul cu titlu de indemnizație de neconcurență. 50% din salariile brute din ultimele 6 luni este plafonul minim lunar al indemnizației, dar aceasta poate fi și mai mare de atât - depinde de ce și cum ați negociat.

3. Sumele se calculează - conform art.21 din codul muncii - din venitul salarial brut lunar.
4. Indemnizația va fi oricum fixă. Ea se poate stabili și în sumă fixă, dar în acest caz se va face verificarea încadrării în plafonul minim de 50% din media veniturilor salariale brute din ultimele 6 luni.
5. SAGA va calcula în funcție de suma respectivă, care este fixă, pe toată perioada stabilită la negociere cu salariatul toate taxele conform codului fiscal. Se impozitează aproape la fel cu salariul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: Clauza de neconcurenta

#8 Mesaj de lupusorua »

Am incercat eu asa si imi da eroare la validare 112
EROARE - Sectiunea B.2 - (unul dintre contracte are B1_1=2,15,22 si B2_2>0) (S48)!
EROARE - Sectiunea B.2 - (unul dintre contracte are B1_1=2,15,22 si B2_5>0) (S51)!
Cum pot sa o corectez?

toths874
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 10, 2019 9:19 pm

Re: Clauza de neconcurenta

#9 Mesaj de toths874 »

BUNA ZIUA, SI EU AM PATIT ASA, CU DEC 112, CUM SA CORECTEZ?

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Clauza de neconcurenta

#10 Mesaj de gheorghei642 »

Pentru a nu fi erori, obligatoriu, trebuiesc respectate si urmatoarele indicatii de completare a:
1.sectiunii A - asigurat.
>rd.- tip asigurat = (15) 3.7.PF care incaseaza indemniz.lunare pe per.de neconcurenta,cf.CIM
>rd.8 = 0
>rd.9 = completati suma indemnizatiei
>rd.10 = suma CASS (rd.9X10%)
>rd.11, rd,12 si rd.13 = 0
2. sectiunii E
E.2
- rd.1 = completati suma bruta indemnizatiei
- rd.2 = suma contributiei obligatorii ( a CASS)
- rd.3 = cumpletati cu venit baza de calcul (rd.1-rd.2)
- rd.4 - suma impozitului retinut (rd.3x10%)
E.3
- rd. 1 = Sectiunea A
- rd.2 = (15) 3.7.PF care incaseaza indemniz.lunare pe per.de neconcurenta,cf.CIM
- rd.3 = 2. In afara functiei de baza
- rd. = " P"
.....
- rd.8 = suma bruta indemnizatiei
- rd.9 = suma contributiei obligatorii ( a CASS)
- rd.29 = venit baza de calcul
- rd.30 = suma impozitului retinut
- rd.31= suma incasata ( restul de plata din statul de salarii)
Executati, apoi:
A. Actualizare Angajator
b. Validare
si, probabil se va afisa un mesaj de " Atentie "

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Clauza de neconcurenta

#11 Mesaj de tomac »

Tipul se poate alege și în SAGA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nastaseg797
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 02, 2017 3:56 pm

Re: Clauza de neconcurenta

#12 Mesaj de nastaseg797 »

Buna ziua,

Tot legat de aceasta clauza de neconcurenta...

Am urmat pasii enumerati mai sus, insa pe stat imi calculeaza si CAS, nu doar CASS si impozit.
Imi poate spune cineva ce anume am gresit?

Multumesc anticipat!

Toate cele bune,

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Clauza de neconcurenta

#13 Mesaj de gheorghei642 »

Completati " Fara " in " Fisiere" >>> " Salariati " >>>> coloana " CAS individuala ".

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Clauza de neconcurenta

#14 Mesaj de gheorghei642 »

Dupa ce completati " Fara " in coloana " CAS individuala " reluati din " Operatii " >>>> " State salarii " editarea statului de salarii (devalidez, actualizare date, validez, declaratie 112-actualizare date, generare PDF).

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: Clauza de neconcurenta

#15 Mesaj de retevoescua »

Deci sa inteleg ca la clauza de neconcurenta se scoate doar CAS indviduala, restul de taxe si de contributii raman.
Data angajarii sa ii zic asa, e prima zi de neconcurenta, ore lucrate 8 ( desi nu sunt lucrate, dar altfel nu trece mai departe ) si salariul care nu e salariu ci indemnizatie, este valoarea totala bruta obtinuta in urma mediei celor 6 luni. Corect ?

Scrie răspuns