DONATII PERS.JURIDICE CATRE UN ONG

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gociue636
Mesaje: 283
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

DONATII PERS.JURIDICE CATRE UN ONG

#1 Mesaj de gociue636 »

Buna ziua, am 3 societati comerciale microintreprinderi cu profit de peste 75 000 lei au acelasi administrator , asociati doresc sa nu ia dividende si acest profit sa il doneze catre un ONG (nu stiu cine i a sfatuit sa faca asta ca deja au venit hotarati cu lectia spun ei invatata) inrebarea mea este pot face acest lucru sau donatia se face in limita a unui procent din profit, daca se poate contractul de donatie trebuie sa fie sub forma autentica ( la notar).Am uitat sa specific ca ONG-ul este pe numele lor .
Multumesc

Din cate stiu eu poti dona 2% sau 3,5% din impozitul pe venit


Ajutor un sfat va rog!!!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DONATII PERS.JURIDICE CATRE UN ONG

#2 Mesaj de tomac »

Donațiile sunt integral nedeductibile. Indiferent de cuantum de beneficiar, etc.
Doar sume ce se plătesc unor ONG cu titlu de sponsorizare se pot deduce numai în anumite condiții:
- ONG să fie înregistrat în registrul entităților non-profit de la ANAF
- să existe contract de sponsorizare încheiat între firmă și ONG
- să existe dovada plății sponsorizării.
În cazul în care există cele 3 condiții de mai sus, firma poate plăti cu titlu de sponsorizare orice sumă, tot profitul dacă dorește, dar de dedus pot deduce din impozitul pe venit din trimestrul în care se face sponsorizarea doar 20% din acesta. Restul sumei, sponsorizate și nededuse din impozit, se va deduce din impozitul pe venit din următoarele 27 de trimestre tot în limita a 20% din impozitul respectiv.
Aia cu 2% sau 3,5% sunt pentru impozitul pe venit din salarii ori din activități independente.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gociue636
Mesaje: 283
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

Re: DONATII PERS.JURIDICE CATRE UN ONG

#3 Mesaj de gociue636 »

multumesc tomac, dovada plati prin banca a sponsorizarii sau a donatiiei ( poti dona numerar prin casa asa suma mare). Ei vor donatie !!!REvin si va spun ca vor sa doneze suma din profit.. Ce nota contabila terbuie sa fac!!
multumrsc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DONATII PERS.JURIDICE CATRE UN ONG

#4 Mesaj de tomac »

Nu se poate efectua o astfel de tranzacție în numerar. Și donațiile se supun regulilor stabilite de Legea 70/2015. Puteți plăti o singură dată 5000 lei numerar, dar restul doar prin bancă.
Donațiile nu se pot deduce de nicăieri. Contul este 6582 pentru donații. În cazul sponsorizărilor contul este 6584.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gociue636
Mesaje: 283
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

Re: DONATII PERS.JURIDICE CATRE UN ONG

#5 Mesaj de gociue636 »

multumesc tomac!!!

sorescul52
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 12, 2016 1:14 pm

Re: DONATII PERS.JURIDICE CATRE UN ONG

#6 Mesaj de sorescul52 »

gociue636 scrie: Mie Mai 05, 2021 9:03 am multumesc tomac, dovada plati prin banca a sponsorizarii sau a donatiiei ( poti dona numerar prin casa asa suma mare). Ei vor donatie !!!REvin si va spun ca vor sa doneze suma din profit.. Ce nota contabila terbuie sa fac!!
multumrsc
Cum ai facut notele pana la urma? . Din ct 1171 vor sa doneze suma . Ai debitat contul in urma donatiei?

Scrie răspuns