betonare teren ctr.de comodat persoana fizica si firma

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

betonare teren ctr.de comodat persoana fizica si firma

#1 Mesaj de pomparaus »

Am si eu nevoie, va rog, de sfaturile voastre in acest caz :
Administratorul unui SRL a cumparat si montat pe un teren obtinut in baza unui contract de comodat intre el (terenul fiind al lui) si firma, o hala metalica unde tine utilajele firmei, iar calea de acces la hala a betonat-o (are o singura factura emisa de furnizor pe care scrie Prestare servicii-asfaltare la sediul SC... 27 to beton = 10.120 lei).
Gresesc daca inregistrez 2112=722 amenajare teren, teren obtinut in baza unui contract de comodat?
Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: betonare teren ctr.de comodat persoana fizica si firma

#2 Mesaj de pomparaus »

Tot citind (mai mult te zapacesti decat sa te luminezi) si vazand ca nimeni nu abordeaza acest subiect , merg mai departe cu monologul (poate obtin un dialog cu cineva) si bazandu-ma pe ideea principala ca : "contractul de comodat nu dă dreptul la realizarea de investiții ci la lucrări de întreținere" atunci pur si simplu lucrez factura pe 611.
Tot nu inteleg de ce majoritatea forumurilor de contabilitate trateaza acest fenomen ca pe o investitie (trateaza contractul de comodat ca pe un contract de alta natura) iti dau inclusiv monografii contabile si merg pana la proprietarul terenului pe care il sfatuiesc sa declare valoarea transmisa de tine (investitia) ca venit din cedarea folosintei bunurilor : si atunci cum ramane ca prin contract de comodat acel bun e cu titlu gratuit?!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: betonare teren ctr.de comodat persoana fizica si firma

#3 Mesaj de pinteae »

Ceea ce s-a realizat este o investitie de sine statatoare. Intra in categoria constructiilor. In catalog o regasesti la codul 1.3.7. In mod normal, pentru realizarea ei, ar trebuie sa existe autorizatie de construire.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: betonare teren ctr.de comodat persoana fizica si firma

#4 Mesaj de pomparaus »

A vorbit la primarie si i-au zis ca nu are nevoie de asa ceva ca nu e investitie : a betonat o parte din curtea lui pana la hala (cumparata si montata tot pe terenul lui) unde duce utilajele firmei.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: betonare teren ctr.de comodat persoana fizica si firma

#5 Mesaj de roncovf »

Eu as trata ca pe o cheltuiala in avans cu decontare pe perioada cat dureaza contractul de comodat sau pe o perioada rezonabila. La urma urmei, 10.000 lei nu e mare suma, iar de amortizat in 20 de ani ar fi si nerelevant.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: betonare teren ctr.de comodat persoana fizica si firma

#6 Mesaj de pomparaus »

Nu e strada principala, straduta sau alee : el are casa cu o curte imensa si a betonat o portiune din curtea lui pe care merge cu utilajele pana la hala - pentru a evita producerea de gropi si noroi.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: betonare teren ctr.de comodat persoana fizica si firma

#7 Mesaj de pomparaus »

Multumesc @roncovf : nu, nu e vorba de suma, e vorba sa nu fac prostii dpdv contabil si fiscal : daca este investitie sau nu, cum lucrez factura cu asternerea betonului, daca are obligatia ca proprietar de teren cedat prin ctr.comodat sa declare aceasta suma ca venit (valoarea investitiei) si cand : acum la 30 de zile de la PV de receptie a lucrarii, sau la inapoierea terenului, monografie, etc. Eu nu am avut niciodata cazuri de terenuri luate cu ctr.de comodat pe firma.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: betonare teren ctr.de comodat persoana fizica si firma

#8 Mesaj de pinteae »

pomparaus scrie: Joi Mai 06, 2021 1:14 pm A vorbit la primarie si i-au zis ca nu are nevoie de asa ceva ca nu e investitie : a betonat o parte din curtea lui pana la hala (cumparata si montata tot pe terenul lui) unde duce utilajele firmei.
Depinde cu cine a vorbit la primarie. Sa intrebe la serviciul de urbanism. La art. 3 alin (1) din Legea 50/1991 se spune altceva.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: betonare teren ctr.de comodat persoana fizica si firma

#9 Mesaj de pomparaus »

L-am sunat acum si mi-a zis ca pentru betonare curte proprie (asternere mixtura asfaltica sub 20 cm grosime ) nu e nevoie de autorizatie.

Scrie răspuns