completare DU dividende 2020/2021

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4192
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

completare DU dividende 2020/2021

#1 Mesaj de pomparaus »

M-am intalnit intamplator cu o fosta colega care lucreaza la ANAF Rm.Valcea si am intrebat-o referitor la DU strict dividende : estimat si realizat si ce credeti ca mi-a zis :
Chiar daca am completat estimatul anul trecut pentru 2020 acum in 2021 depun DU unde trebuie sa completez realizatul efectiv din dividende, ca altfel nu se vede in declaratie ca aceste venituri sunt obtinute din investii(dividende)-cand declari estimatul completezi ca depasesti plafonul si platesti CASS pentru 2020, nu si din ce le obtii, iar pentru 2021 completez estimat daca am ridicat dividende care depasesc plafonul a 12 salarii minime (an 2021) pana la aceasta data.
Bucurestiul (dupa cum stim multi dintre noi) zice sa completezi doar estimat (cu aceeasi conditie:daca ai incasat si depasit plafonul...), dar cand am inceput sa depunem DU si ei sustineau ce zice Valcea.
Asa ca am 2 raspunsuri diferite de la salariatii aceleaiasi institutii. Ce sa mai crezi?! Adevarul este ca nu s-a dublat impozitul pe dividende la cei carora si eu le-am completat pana anul trecut si estimatul si realizatul in 2019.
.....

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: completare DU dividende 2020/2021

#2 Mesaj de ovidiuo »

Buna ! Intr-o DU (numai pentru dividende) depusa zilele astea am facut asa :
- pentru realizatul la 2020 am bifat Subsectiunea I.3.2 si am trecut la 1.5 suma exacta ridicata anul trecut ca si dividende (netul), la 2. Baza anuala .. CASS : 26.760 si la 3.CASS datorata : 2.676.
- pentru estimatul la 2021 am bifat Subsectiunea II.2.2 si am trecut la II.2.2 - Total venit estimat pentru incadrarea ca platitor de CASS : 280.000 (in cazul meu) si am bifat A cu suma 2.760.
Acum, cand am generat "Obligatii de Plata" sau "Nota Obligatiilor de Plata", totul era ok .. nimic dublat.

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: completare DU dividende 2020/2021

#3 Mesaj de stroer1948 »

Eu cred ca prietena de la Valcea este in eroare. In sectiunea I.1.1.A.DATE PRIVIND ACTIVITATEA DESFĂŞURATĂ, 9.Transferul titlurilor de valoare și orice alte operațiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente
financiare derivate, precum și transferul aurului de investiții se competeaza veniturile care sunt impozabile. Bifarea acestor optiuni in DU, iti activeazasectiunea I.1.1.B.DATE PRIVIND IMPOZITUL ANUAL DATORAT, ori la dividende, nu datorezi niciun impozit, pt ca se retine la sursa de catre platitor.
Pentru o persoana care are venituri doar din dividende, de ce ar trebui sa ii mai ceara ANAF-ul sa completeze rubirca I.3.2.Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată, 1.5.Venit şi/sau câştig din investiţii, din moment ce platitorul depune deja o declaratie 205.
Sectiunea respectiva este acolo, ca atunci cand o persoana are venituri din mai multe surse, se poata face usor, o globalizare a acestora, sa vada daca din toate sursele, depaseste sau nu plafonul de cass.

pomparaus
Mesaje: 4192
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: completare DU dividende 2020/2021

#4 Mesaj de pomparaus »

stroer1948: persoana fizica (administratorul firmei) daca ia dividende e obligat sa depuna DU si sa plateasca CASS (daca depaseste plafonul a 12 salarii minime) chiar daca firma depune D205.

ovidiu: asa am completat si eu (pt.cei carora le-am depus eu DU), dar se pare ca unii zic sa completam doar estimatul in termen de 30 de zile de la data cand obtii veniturile , iar altii zic fix cum ai completat tu (aici e cazul doamnei de la Valcea care mi-a zis ca asa trebuie completata DU). La estimat 2021 unde ai A pe care il completezi, nu completezi III.cu 1.?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: completare DU dividende 2020/2021

#5 Mesaj de ovidiuo »

Am mai citit si eu pe 'ici, pe 'colo si mie mi s-a parut logic sa trec in declaratia "finala" pentru anul anterior exact veniturile obtinute (poate ajuta pe undeva, cand are omul nevoie de la ANAF de vreo situatie/adeverinta cu veniturile realizate), chiar daca "estimarea" initiala ajuta doar la stabilirea CASS-ului. Nu mi se pare ok sa las pentru anul anterior ca si venituri realizate niste "estimari". Ce ai vrut sa spui cu "La estimat 2021 unde ai A pe care il completezi, nu completezi III.cu 1." ?

pomparaus
Mesaje: 4192
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: completare DU dividende 2020/2021

#6 Mesaj de pomparaus »

Ai scris tu "- pentru estimatul la 2021 am bifat Subsectiunea II.2.2 si am trecut la II.2.2 - Total venit estimat pentru incadrarea ca platitor de CASS : 280.000 (in cazul meu) si am bifat A cu suma 2.760." . Care A, asta te-am intrebat, nu e III.1. Contributia de asigurarai sociale de sanatate ?

pomparaus
Mesaje: 4192
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: completare DU dividende 2020/2021

#7 Mesaj de pomparaus »

Scuze Ovidiu am descarcat DU si am observat ca DA ai dreptate (ca de obicei) eu am confundat casutele lit/pct. de la estimat cu datorat.
O zi buna!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: completare DU dividende 2020/2021

#8 Mesaj de ovidiuo »

😉 .. o zi frumoasă ☀️ și ție !

Scrie răspuns