Nir pret de vanzare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Nir pret de vanzare

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua

o firma care a devenit platitor de tva trim la 01.11.2020 si a inreg toate nirurile pana in luna martie 2021,fara pret de vanzare ceea ce nu este corect .Este vb de un magazin alimentar .Acum din luna Aprilie pe nir s a trecut si pretul de vanzare.
Ce ma sfatuiti sa fac ,in afara de a lua toate nirurile din Noi :( :( decembrie pt a le modifica.
Chiar nu am mai intalnit pana acum astfel de caz.

multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Nir pret de vanzare

#2 Mesaj de tomac »

Dacă e cantitativ-valoric e corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: Nir pret de vanzare

#3 Mesaj de serbanv59 »

este global valoric si parerea mea este ca trebuia nirul cu pretul de vanzare .

gheorghei642
Mesaje: 741
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Nir pret de vanzare

#4 Mesaj de gheorghei642 »

Daca societatea are gestiuni global-valorice (magazine de vânzare cu amanuntul) intrările/ieşirile în/din gestiunile global valorice se vor opera pe tip "Nedefinit", departajarea pe gestiuni fiind efectuată de utilizarea corectă a conturilor analitice de marfă la intrări si de venituri la ieşiri.
Mai trebuie sa aveti in vedere:
a) tipul gestiunii (Global-valorica/Cantitativ-valorica) - în cazul în care utilizaţi doar partea de contabilitate sau dacă se dezactivează ecranele de stocuri, aceasta nu poate avea decât valoarea "Global-valorica";
b) gestionar - apare numai în cazul versiunii integrate, dacă ecranele de stocuri sunt active şi permite definirea numelui gestionarului gestiunii;
c) definirea gestiunilor şi a conturilor analitice a acestora este obligatorie înainte de a efectua operaţii de intrare/ieşire a mărfurilor;
d) daca aveti, marfuri cu cote diferite de TVA, trebuie create gestiuni pentru fiecare cota de TVA, chiar daca fizic exista o singura gestiune;
Intotdeauna, intrarile in gestiunile global valorice se inregistreaza la pret de vanzare (final).
Asigurati-va ca din " Administrare " >>> " Setari diverse " aveti pusa bifa pe " Foloseste formula cu rulaje cumulate pentru gestiunile global-valorice ".
De la data inregistrarii in scopuri de TVA trimestriala, mentiune ce trebuie inregistrata la " Configurare societati " si in " Operatiuni cu privire la impozit si TVA " intrarile au fost operate in pretul de vanzare (final), existand inregistrarile contabile: % 371,4426=401; 371=% 378,4428 iar iesirile - vanzarile sunt in pret de vanzare(final) din inregistrari 5311=% 707,4427, in NIR este obligatorie inscrierea pretului de vanzare.
Intotdeauna, fie ca societatea este inregistrata sau nu in scopuri de TVA, completarea pretului de vanzare in cazul magazinelor de vanzare cu amanuntul - gestiuni global-valorice, este obligatorie.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: Nir pret de vanzare

#5 Mesaj de serbanv59 »

MULTUMESC
trebuie sa ma intorc incepand cu luna noiembrie si sa pun si pretul d einregistrare .
Sunt peste 400 de facturi ,de aceia intrebam ce altceva as putea sa fac .

Scrie răspuns