Factura taxare inversa Bolt

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
rosun158
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 04, 2014 11:11 am

Factura taxare inversa Bolt

#1 Mesaj de rosun158 »

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in introducerea facturii de taxara inversa emisa de Bolt. Am introdus factura in ecranul de intrari si am selectat optiunea de taxare inversa. Ulterior din ce ecran pot emite D301 si D390 care trebuiesc depuse pentru aceasta factura?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Factura taxare inversa Bolt

#2 Mesaj de paturcai »

Mergeti pe calea:
Meniu---->Situatii listari------>Jurnale de cumparari/vanzari----->si in partea dreapta aveti ce va intereseaza
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

rosun158
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 04, 2014 11:11 am

Re: Factura taxare inversa Bolt

#3 Mesaj de rosun158 »

Am gasit insa nu imi ia factura in declaratie, nu se incarca automat? Nu am avut nici o treaba pana acum cu aceste declaratii si nu stiu cum sa mi le emita completate Saga....

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Factura taxare inversa Bolt

#4 Mesaj de gheorghei642 »

Referitor la factura de comision, primita de la BOLT, societatea are urmatoarele obligatii:
1) sa calculeze si sa achite statului roman TVA in procent de ... 19% (daca este vorba de situatii in perioada cand se aplica cota standard de 19%) aplicata la valoarea comisionului.
Daca factura de comision este emisa in valuta, pentru transformarea in lei se utilizeaza cursul BNR valabil la data facturii.
TVA datorat statului roman se inregistreaza astfel:
635 = 446 / analitic TVA
2) acest TVA se declara prin decontul special de TVA 301, prin completarea Sectiunii 4.1. "Achizitii de servicii intracomunitare, pentru care beneficiarul este obligat la plata TVA conform art.
307 alin. (2) din Codul fiscal", cu toate datele solicitate de formular.
Acest decont special - intocmit conform art. 324 alin. (1) si (2) din codul fiscal - se depune doar atunci cand apar operatiuni de natura sa genereze plata TVA catre bugetul de stat, pana la data de 25 a lunii urmatoarel celei in care a luat nastere obligatia.
3) plata TVA stabilit conform punctului 1) se plateste la bugetul de stat, in contul IBAN aferent TVA, pana la aceeasi data pana la care trebuie depus decontul special de TVA (25 a lunii urmatoare):446 / extensie TVA = 5121 6 lei
4) sa completeze si sa depuna declaratia VIES 390, in care va raporta comisionul cu simbol S - achizitii intracomunitare de servicii -. In declaratie, valoarea facturii care se raporteaza este cea stabilita la punctul 1) de mai sus.
Declaratia 390 se depune pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care a luat nastere exigibilitatea taxei - celei in care este emisa factura de comision de la Bolt.

rosun158
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 04, 2014 11:11 am

Re: Factura taxare inversa Bolt

#5 Mesaj de rosun158 »

Multumesc de raspuns. Inca o lamurire, factura am introdus o in ecranul de intrari si am pus optiunea de taxare inversa si mi a generat urmatoarea monografie 628=401 cu valoarea facturii si 4426=4427 cu valoarea tva. Mentionez ca firma nu este platitoare de tva, insa are cod special de tva cod solicitat de Uber. Este corect introdusa?

rosun158
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 04, 2014 11:11 am

Re: Factura taxare inversa Bolt

#6 Mesaj de rosun158 »

Si o alta nelamurire daca eu am introdus factura cu taxare inversa declaratiile 301 si 390 nu se completeaza automat de catre Saga?

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Factura taxare inversa Bolt

#7 Mesaj de gheorghei642 »

Ati mentionat " insa are cod special de tva cod solicitat de Uber "
In consecinta, completam raspunsul si cu:
Facturile emise de UBER in numele societatii din Romania se emit si se inregistreaza potrivit prevederilor contractuale.
Societatea din Romania emite factura catre UBER (chiar daca este emisa de acesta) pentru valoarea totala a transportului efectuat si inregistreaza:
4111 = 704
Factura se declara in decontul 300 si in declaratia 390

UBER factureaza societatii din Romania un comision care se inregistreaza
628 = 401

Bonusurile facturate de UBER (bonusurile) se inregistreaza
401 = 609

Aceste facturi se declara in Decontul de TVA si declaratia 390

Compensarea se efectueaza pentru suma cea mai mica respectiv cea din contul 401
401 = 4111

Incasarea diferentei
5124 = 4111

In masura in care UBER nu emite factura pentru bonus, dar suma incasata cuprinde si aceste bonusuri acordate, pentru diferenta constatata se va emite o factura catre UBER. Factura se va emite fara TVA si se declara in decontul de TVA si declaratia 390.

Factura emisa de societatea din Romania se va inregistra
411 = 758

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura taxare inversa Bolt

#8 Mesaj de tomac »

Dacă este neplătitoare atunci setați firma în consecință. Faptul că deține cod pentru AIC de bunuri sau pentru servicii intracomunitare nu înseamnă că trebuie să puneți bifă la TVA undeva în ecranul de configurare societăți.
Dacă nu știați, pentru facturile de la Bolt există buton de import în ieșiri a acestora.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: Factura taxare inversa Bolt

#9 Mesaj de dimitrescud404 »

Atentie, chiar daca este in RON, se inregistreaza in operatii intrari valuta, nu intrari simple. De acolo se preiau in 301 si 390.
rosun158 scrie: Mar Mai 11, 2021 1:29 pm Am gasit insa nu imi ia factura in declaratie, nu se incarca automat? Nu am avut nici o treaba pana acum cu aceste declaratii si nu stiu cum sa mi le emita completate Saga....

pruteanua331
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 09, 2021 8:34 am

Re: Factura taxare inversa Bolt

#10 Mesaj de pruteanua331 »

Buna ziua,
am o mare rugaminte.
referitor la BOLT, primiti de la client fisier cu facturile pe care le emite BOLT in numele fiecarui client ? Acestea se importa in SAGA pe iesiri?
Eu am primit doar niste rapoarte saptamanale cu o centralizare a incasarilor in format .csv.
Multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura taxare inversa Bolt

#11 Mesaj de tomac »

Da, se pot importa în ieșiri cu butonul de import de acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mandas
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 09, 2020 2:35 pm

Re: Factura taxare inversa Bolt

#12 Mesaj de mandas »

buna seara,
pentru facturile de compensare de la bolt, inregistrate in iesiri in valuta ce alegeti in saga : T sau E?
Multumesc

banciug291
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 15, 2020 9:32 am
Localitate: Vadu

Re: Factura taxare inversa Bolt

#13 Mesaj de banciug291 »

Buna ziua,
Pentru achitarea TVA intracomunitar ce cont de trezorerie se foloseste (TVA incasata pentru operatiuni interne)?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura taxare inversa Bolt

#14 Mesaj de balazse »

Cum adica "TVA intracomunitar"?

banciug291
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 15, 2020 9:32 am
Localitate: Vadu

Re: Factura taxare inversa Bolt

#15 Mesaj de banciug291 »

balazse scrie: Joi Feb 24, 2022 5:21 pm Cum adica "TVA intracomunitar"?
Exprimare nefericita :(

Scrie răspuns