FACTURA DECONTARE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gociue636
Mesaje: 283
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

FACTURA DECONTARE

#1 Mesaj de gociue636 »

Buna ziua,Am o factura primita de chirie spatiu in val.de 14.000 lei pe luna aprilie din care am achitat 8000 lei , in luna mai s-a decis sa se schimbe ctr. pe o alta societate si sa se faca facturi incepand cu luna aprilie.Intrebarea mea este cu diferenta de 6000 lei cum procedez, am facut factura de decont inre cele 2 firme ale mele in val de cei 8000 lei platiti. Mi au emis factura de chirie pe apr. si mai pe noua firma.( cum sting cei 6000 pe care ii mai am de plata !!!( eu ii rgasem ca pt cei 6000 lei sa imi faca fact storno.) multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: FACTURA DECONTARE

#2 Mesaj de paturcai »

Ati dat deja solutia: "eu ii rugasem ca pentru cei 6000 lei sa imi faca storno"
Asta trebuie sa si faca: nu aveti cum sa platiti 6000 lei daca nu "beneficiati" de acel serviciu. Deci factura de stornare este cea mai buna soluctie (singura de fapt)
Mai vorbiti cu ei. Vor ceda!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

gociue636
Mesaje: 283
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

Re: FACTURA DECONTARE

#3 Mesaj de gociue636 »

Mulyumesc paturcai pentru raspuns, asa am gandit si eu dar nun o scot la capat cu dna contabil de la ei ., in situatia asta nu stiu ce pot face!!!!mi a facut factura pe firma noua de 14.000 lei si a stornat din ea cei 6000 lei.Dar problema e ca eu raman cu sold de 6000 lei pe cealalta firma unde au fost facturati si s a inchis contractul.
Cum pot stinge eu soldul. Pentru dna a fost f simplu decat a schimbat clientul lucru pe care eu nu il pot face pentru ca este vorba de doua societati la mine. multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: FACTURA DECONTARE

#4 Mesaj de paturcai »

Tot la "doamna" este rezolvarea
Fara documente nu se poate inregistra nimic in propria contabilitate
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns