PRODUCTIE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gheorghev551
Mesaje: 9
Membru din: Vin Oct 14, 2016 8:36 am

PRODUCTIE

#1 Mesaj de gheorghev551 »

Buna ziua,
nu cunosc prea bine programul si nu stiu cum sa inregistrez, sa creez gestiuni etc.
am o societate care cumpara materii prime, face un produs apoi il vinde.
eu am inregistrat materiile prime , am facut Nir, apoi am facut bon de consum pe produs finit
dar cand fac factura de vanzare cum descarc produsul din gestiune?
nu stiu daca am facut bine...
Multumesc frumos

cirdeium
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 29, 2008 12:00 am
Localitate: RADAUTI
Contact:

Re: PRODUCTIE

#2 Mesaj de cirdeium »

Eu am creat doua gestiuni: una in care inregistrez materiile prime, mat, marfurile si una in care inreg produsele finite. Am creat articolele pentru produsele finite si pentru marfa_ denumirile sa difere putin( eventual puneti prod. in coada produselor finite), care dupa ce inregistrez productia in baza retetei (recomand configurarea acestora), le transfer in gestiunea din care fac vanzarea, prin ecranul transfer. Descarcarile de gestiune se fac automat, corect la inchiderea lunii, nu trebuie sale inreg dvs bon de consum.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PRODUCTIE

#3 Mesaj de balazse »

Pentru CirdeiuM
De ce doua gestiuni? Gestiune reprezinta mai degraba o locatie si nu un tip de produs.
De ce sa creezi doua articole pentru acelasi produs si de ce sa il vinzi ca marfa si nu ca si produs finit? Cumva ai o unitate de productie, precum un magazin de prezentare ca ii ti evidenta glovbal-valorica (deoarece, numai atunci s-ar intelege acest tip de metoda)?

Pentru GheorgheV551
Creezi o gestiune, produsele le introduci cantitativ-valoric si nu doar valoric ([e nedefinit).
La nivel de articol de produs finit poti sa iti creezi retetar, dar daca nu exista, atunci in meniul productie introduci manual articolele consumate.
Vanzarea il faci pe tip "produs finit".

Poate te ajuta si cele postate aici:
https://www.sagasoftware.ro/?p=2776

gheorghev551
Mesaje: 9
Membru din: Vin Oct 14, 2016 8:36 am

Re: PRODUCTIE

#4 Mesaj de gheorghev551 »

Face bijuterii,
daca eu le-am creeat in prod finite, cand fac factura de vanzare , cum le scad din produse finite?

gheorghev551
Mesaje: 9
Membru din: Vin Oct 14, 2016 8:36 am

Re: PRODUCTIE

#5 Mesaj de gheorghev551 »

Si cum fac descarcarea de gestiune?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PRODUCTIE

#6 Mesaj de balazse »

Pentru GheorgheV551
Daca la vanzare ("iesiri") vinzi produsul finit creat la "productie", atunci descarcarea il va face programul automat, iar nota contabila se va genera la "operatii" -> "inchidere de luna" -> fila "inchidere de luna" validezi "inregistrare operatii contabile aferente stocurilor" (dar asta il faci cand inchizi luna in cauza).
De altfel, ai citi topicul din link-ul mai sus mentionat?

roscaa35
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 28, 2016 2:42 pm

Re: PRODUCTIE

#7 Mesaj de roscaa35 »

Buna ziua,
tin evidenta la o firma cu activitate piscicola. Am creat analitice la 361 pe specii de pesti si inregistrez sporul de greutate aferent fiecarei luni, dupa cum urmeaza:
361.x =711.x cu valoarea furajelor si a altor cheltuieli (aici am creat la fel analitice pe cheltuieli). Lunar am vanzare 411.X = 7018.X si descarcare de gestiune a pestelui vandut 606.x= 361.x cu valoarea de achizitie a pestelui vandut si concomitent 711.x =361.x cu valoare sporului de greutate aferent pestelui vandut. La inceputul lunii urmatoare reiau productia in curs : 711.x = 361.x cu rulajul creditor al contului 711 din luna precedenta si inregistrez din nou, vanzarea de peste in cursul lunii si valoarea productiei in curs 361.x =711.x cu valoarea sporului de greutate din luna curenta+productia in curs din luna anterioara, cumulat . Sporul de greutate per kg din fiecare luna il determin prin impartirea sporului de greutate cumulat de la inceputul perioadei, aferent stocului existent,(rulaj creditor cont 711.x) la cantitatea de peste rezultata in urma inventarierii lunare (pescuitul de control), pe baza acestuia fac descarcarea de gestiune a sporului de greutate aferent productiei vandute. Intrebarea mea este daca procedez corect referitor la calcul si flux de inregistrari si cum pot sa-mi configurez gestiunile si fluxul de productie pentru a tine evidenta cantitativ-valorica in Saga? Momentan tin evidenta global valorica si inregistrez manual notele contabile aferente productiei si vanzarii iar consumurile de furaje la fel manual, prin calcularea unui pret mediu/kg furaj, avand in vedere ca achizitionez furaje la preturi diferite.

Scrie răspuns