Asociat persoana juridica

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
coconceas
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mar 28, 2019 1:08 pm

Asociat persoana juridica

#1 Mesaj de coconceas »

Am un SRL cu 3 Asociati: 2 asociați persoane fizice si un asociat un SRL

Pentru persoane fizice am introdus în SAGA dividendele și preia automat impozitul pe dividende (prin intrări)

Cum se procedează pentru asociatul persoana juridica?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Asociat persoana juridica

#2 Mesaj de balazse »

Faci nota contabila, deoarece nu se face retinere la sursa.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Asociat persoana juridica

#3 Mesaj de stroer1948 »

Totusi, daca in cazul asociatului PJ, trebuie sa se faca retinerea la sursa, poti sa faci manual NC sau sa creezi un furnizor fictiv, la care sa pui un CNP (daca pui CUI, nu il nu iti apare optiunea Tip impozit - dividende).
Atentie! In D100 se declara la pozitia 150--Impozit pe dividende distribuite/ platite persoanelor juridice.

Art. 43: Declararea, retinerea si plata impozitului pe dividende
(1) O persoana juridica romana care plateste dividende catre o persoana juridica romana are obligatia sa retina, sa declare si sa plateasca impozitul pe dividende retinut catre bugetul de stat, astfel cum se prevede in prezentul articol.
(4) Prevederile prezentului articol nu se aplica in cazul dividendelor platite de o persoana juridica romana unei alte persoane juridice romane, daca persoana juridica romana care primeste dividendele detine, la data platii dividendelor, minimum 10% din titlurile de participare ale celeilalte persoane juridice, pe o perioada de un an implinit pana la data platii acestora inclusiv.

tunarua184
Mesaje: 51
Membru din: Lun Aug 16, 2021 9:38 am

Re: Asociat persoana juridica

#4 Mesaj de tunarua184 »

Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati cu ibanul PJ pentru Trezoreria Sector 5 Bucuresti unde se vireaza impozitul dividende
Multumesc !

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Asociat persoana juridica

#5 Mesaj de stroer1948 »

Este contul unic 5503.

Scrie răspuns