PIERDERE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

PIERDERE

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,

Ce se intampla din punct de vedere financiar contabil daca o firma are ani la rand pierdere ?
spun asta pt ca ,asa sunt cerintele de sus ..nu vor sa plateasca tva la stat si avem multe facturi de achizitie care se aduc.
Un sfat va rog .

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PIERDERE

#2 Mesaj de tomac »

Momentan nimic. Doar că e considerată de risc fiscal mare și poate fi suspusă controlului. În acest caz riscul ca multe cheltuieli să nu fie considerate deductibile este mare. De asemenea se poate cere justificarea creditărilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: PIERDERE

#3 Mesaj de serbanv59 »

Revin pe acest subiect, la sf.lunii am SD 121 =1 miliard aproape .
Zicea Tomac ca firma poate fi supusa controlului .Toate facturile sunt cu materiale de constructii ,piatra pentru lucrari.Avem diferite ctr de lucrari ,acestea fiind pe cativa ani si banii practic se iau in avans si restul la finalizare si uite asa noi avem sold debitor foarte mare.
Deasemenea sunt vre o trei lucrari care momentan consuma foarte mult fara sa produca nimic .
Toate facturile au fost deduct fiscal ,
Un sfat ma intereseaza,a mai intalnit cineva astfel de cazuri?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PIERDERE

#4 Mesaj de tomac »

De conturile 332 și 712 a auzit cineva? De evidența pe lucrări în curs de execuție? Nimic.
Revin la mesajul meu: bazele contabilității și OMFP 1802/2014 fac minuni când le studiezi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns