CONTRACT PRESTARI SERVICII

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

CONTRACT PRESTARI SERVICII

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie:

Patronul unor firme(toate se afla in acelasi loc) ,are si un restaurant care factureaza catre aceste firme citez"Obiectul ctr il constituie furnizarea de servicii catering cu personal specializat catre Prestator pentru Beneficiar -denumite in continuare SERVICII"

Adica salariatii acestor firme primesc o masa la pranz ,bucataria fiind la firma BENEFICIARULUI .

iNTREBARE :Aceste cheltuieli este corect daca le inregistrez 628 s-au 623 deductibil/nedeductibil.


multumesc

pomparaus
Mesaje: 4190
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CONTRACT PRESTARI SERVICII

#2 Mesaj de pomparaus »

Dacă nu te regăsesti în excepțiile de la art.76 alin.4 Cod Fiscal, atunci conform alin.3 al aceluiași articol masa servită este avantaj în natură si trebuie introdusa în stat, pe fiecare salariat valoarea avantajului în natură ce i se cuvine si bineanteles ca sunt supuse impozitarii ca orice venit de natura salariala.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: CONTRACT PRESTARI SERVICII

#3 Mesaj de serbanv59 »

RECTIFIC CEEA CE AM SCRIS MAI SUS

salariatii platesc meniul oferit de Prestator.
Avand in vedere ca acestia platesc nu mai este valabil ceea ce a ti scris si in acest caz inregistrez pe 628 s -au 623?

multumesc

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: CONTRACT PRESTARI SERVICII

#4 Mesaj de serbanv59 »

rectific ceea ce am spus ,acum am inteles cum stau lucrurile de la fosta contabila.
Prestatorul face mancare pt angajatii firmelor iar Beneficiarul practic ofera aceasta mancare angajatilor.
Cum ma inregistrez ,asta este dilema mea.
Pana acum le-am inreg in 628 ded.si nu stiu cat de corect este,

Cineva spunea pe un forum ca trebuie sa le inreg pe 623 ned.,altii spun ca sunt avantaje in natura dar,ma gandesc ca ar intra in aceasta categorie ,nu stiu daca angajatorului i-ar conveni sa plateasca contributii salariale.

un sfat va rog .

pomparaus
Mesaje: 4190
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CONTRACT PRESTARI SERVICII

#5 Mesaj de pomparaus »

Raspunsurile de pe forum sunt functie de fiecare caz in parte, ori tu Serban mergi putin pe logica si gandeste putin : daca eu salariat in firma X mananc de la firma Y (ambele ale aceluiasi administrator in cazul tau), dar imi platesc SINGUR mancarea (deci nu e suportata de angajator - pt.ca ai rectificat postarea) , de ce ar trebui ca firma Y sa factureze firmei X unde sunt eu salariata, de ce?!
Eu mananc, eu platesc si tu firma de catering mie imi emiti bon si tot de la mine incasezi banii (c/val.mesei servite).

pomparaus
Mesaje: 4190
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CONTRACT PRESTARI SERVICII

#6 Mesaj de pomparaus »

@serban59 hotararste-te ca ne zapacesti de cap : citeste tot ce e legat de hrana acestor salariati - trebuie sa fie prevazut intr-un act (CIM, regulamentul intern) si apoi posteaza : la ultima ta rectificare ai deja raspunsul dat de mine. Deja ai zis ca "acum am inteles cum stau lucrurile de la fosta contabila" : pune-le in practica!

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: CONTRACT PRESTARI SERVICII

#7 Mesaj de serbanv59 »

imi cer scuze ca v-am bagat in ceata insa,am primit informatiile pe bucati la randul meu deci,in concluzie situatia este in felul urmator :

Firma X adica prestatorul emite factura catre firma y BENEFICIARUL (precizez ca este acelasi administrator),acesta din urma ofera angajatilor mancare .
Pana acum a fost inreg pe 628 deduct .
Cineva spunea pe un forum ca trebuie sa le inreg pe 623 ned.,altii spun ca sunt avantaje in natura (la fel cum a ti spus si dvs ) dar,ma gandesc ca daca ar intra in aceasta categorie ,nu stiu daca angajatorului i-ar conveni sa plateasca contributii salariale.

cum este corect d.p.d.v

un sfat va rog .

pomparaus
Mesaje: 4190
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CONTRACT PRESTARI SERVICII

#8 Mesaj de pomparaus »

Cheltuielile cu masa salariatilor (doar daca nu sunt exceptate ) sunt venituri de natura salariala care trebuie introduse in stat si impozitate : aici nu e vorba despre ce ii convine sau nu ii convine administratorului (cred ca e acelasi care confunda banii firmei cu propriul buzunar luand facturi pe firma cu tot ce cumpara pt.el si casa), aici e vorba d.p.d.v. fiscal.
Au fost inregistrate gresit pe 628 iar pe 623 protocol se mai lucreaza atunci cand ai niste evenimente unde promovezi firma si ai si salariatii invitati oferindu-le cate ceva (mancare).
La un control sunt usor de gasit aceste facturi si stim f.bine ce urmeaza, nu?!

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: CONTRACT PRESTARI SERVICII

#9 Mesaj de serbanv59 »

ce vrei sa spui prin :doar daca sunt exceptate?

pomparaus
Mesaje: 4190
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CONTRACT PRESTARI SERVICII

#10 Mesaj de pomparaus »

Pe bune?!
Ti-am scis pe 8 iulie asa : Dacă nu te regăsesti în excepțiile de la art.76 alin.4 Cod Fiscal, atunci conform alin.3 al aceluiași articol masa servită este avantaj în natură si trebuie introdusa în stat, pe fiecare salariat valoarea avantajului în natură ce i se cuvine si bineanteles ca sunt supuse impozitarii ca orice venit de natura salariala.
Citeste si tu !

Scrie răspuns