INREGISTRARE IMOBILIZARI CORPORALE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bizganf
Mesaje: 51
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

INREGISTRARE IMOBILIZARI CORPORALE

#1 Mesaj de bizganf »

Buna dimineata,
Am urmatoarea situatie si daca se poate, as dori sfatul/opinia dvs in acest sens.
In anul 2016, societatea a achizionat un teren pe care erau 3 contructii, efectuate fara acte de vechiul proprietar, conform extrasului de carte funciara, cu toate ca odata cu achizitia s-a inregistrat la primarie si a platit taxe atat pe teren cat si pe constructiile existente.
Noul proprietar, adica societatea in discutie, a dorit sa intre in legalitate cu constructiile, si a solicitat primariei un punct de vedere. Aceasta a mentionat ca alta solutie nu este decat instanta. Astfel, societatea a dat in judecatata primaria prin care a solicitat recunoasterea de drept ca si proprietar atat pentru teren, cf contract cat si pentru constructiile preexistente. Abia dupa aproximativ 5 ani. societatea a primit dreptul de proprietate si pe cladiri prin hotarare judecatoareasca, instanta admitand existenta acestora in urma verificarii tututot documentelor anexate la dosar. Conform documentelor existente la dosar, aceatea au valoare de inventar, cumulat!
Pe parcursul celor 5 ani, societatea a inregistrat locatia ca si punct de lucru, si binenteles a amenajat/modernizat partial din cladiri, mai exact din 3 cladiri existente doar pentru 2, unde a afacut investitii (instalatie electrica, instalatie sanitara, acoperis, ferestre, etc). pentru consumabile nu s-a facut bon de consum (sunt pe stoc), iar celelalte cheltuieli inclusiv cu personal (s-a facut in regie proprie) s-au inregistrat 231-722
Intrebarile mele vin acum:
pot sa inregistrez imobilele doar in baza extrasului de carte funciara si a hotararii judecatoresti?
cu ce valoare inregistrez fiecare cladire in parte, in conditiile in care doar 2 au avut investitie? cea de a treia ramanad la valoarea de inventar, valoare care nu se cunoaste individual.
As aprecia foarte mult un raspuns!
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: INREGISTRARE IMOBILIZARI CORPORALE

#2 Mesaj de tomac »

Dacă în contractul de vânzare cumpărare nu erau trecute clădirile, acum clădirile se pot înregistra și în baza hotărârii judecătorești, dar dacă nu există o valoare a lor va fi necesar un raport de expertiză care să arate cât e valoarea clădirilor și cât este cea a terenului. Dacă erau clădirile trecute în contractul de vânzare cumpărare se înregistrau la valoarea din contract.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

predam840
Mesaje: 27
Membru din: Joi Oct 01, 2015 11:03 am

Re: INREGISTRARE IMOBILIZARI CORPORALE

#3 Mesaj de predam840 »

Buna ziua,
Am si eu o problema, Am de inregistrat o factura de achizitie laptopuri, mai exact 3 bucati si nu-mi dau seama de ce la preluarea in imobilizari nu imi preaia cele trei bucati si imi creaza o singura pozitie laptop cu valoarea totala. Unde gresesc?
Trebuia sa fac vreo setare initiala care mi-a scapat? mentionez ca licenta este noua, am inceput sa lucrez cu ea din mai 2021 si astea sunt primele imobilizari corporale achizitionate. Multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: INREGISTRARE IMOBILIZARI CORPORALE

#4 Mesaj de pinteae »

Din factura se preia doar o singura pozitie. Celelalte trebuie adaugate manual.
Eugen Pintea

predam840
Mesaje: 27
Membru din: Joi Oct 01, 2015 11:03 am

Re: INREGISTRARE IMOBILIZARI CORPORALE

#5 Mesaj de predam840 »

Din pacate...
Am vazut dar ...mi se pare ca aici ar fi cazul sa se faca o imbunatatire in sensul de a deschide atatea pozitii de imobilizari cate bucati sunt. Ca dupa aceea trebuie sa intervii manual cu contari si alegere cod e altceva.... cel putin nu mai scrii din nou specificatiile imobilizarii. Iar daca ai sa zicem 10 bucati.... Am crezut ca-mi scapa mie ceva... Multumesc.

bizganf
Mesaje: 51
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: INREGISTRARE IMOBILIZARI CORPORALE

#6 Mesaj de bizganf »

tomac scrie: Vin Iul 09, 2021 7:18 pm Dacă în contractul de vânzare cumpărare nu erau trecute clădirile, acum clădirile se pot înregistra și în baza hotărârii judecătorești, dar dacă nu există o valoare a lor va fi necesar un raport de expertiză care să arate cât e valoarea clădirilor și cât este cea a terenului. Dacă erau clădirile trecute în contractul de vânzare cumpărare se înregistrau la valoarea din contract.
in contractul de vanzare cumparare este trecut terenul cu constructie balastiera (reprezentand 1 din 3 cladiri), iar pretul contractului este per total (teren+constructie balastiera)si nu este defalcat. La momentul achizitiei, in extrasul de carte funciara constructiile erau trecute "fara acte". iar ele au o valoare de inventar (conform certificatului fiscal) defalcate astfel: 1+2 - valoare x, 3+4+5(3.4 cladiri noi)- valoare y. Au si data de reevaluare, probabil facuat de catre primarie, pentru ca noi nu avem nici un raport de re/evaluare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: INREGISTRARE IMOBILIZARI CORPORALE

#7 Mesaj de tomac »

In acest caz va recomand un raport de evaluare care sa stabileasca valoarea fiecarei cladiri si a terenului,
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns