reteta pRODUCTIE si gestiune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
niculaed837
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 07, 2021 11:03 am

reteta pRODUCTIE si gestiune

#1 Mesaj de niculaed837 »

Buna ,

Este prima data cand utilizez SAGA , ceva nu imi este clar , daca am introdus un produs finit si doresc sa introduc reteta , stiu in mare formula magica a materiilor prime , dar ce fac daca eu am intrari materii prime 10 role a cate 500 m si la produsul finit folosesc 165 m ?
Eu materia prima o am introdusa ca si rola , ma gandesc ca ar trebui sa introduc materiile prime ca si metrii , este corect asa ?

Nelamurire gestiune : acest SRL , achizitioneaza materii prime si vinde produse finite , dar achizitioneaza si marfa direct spre vindere . Vinde doar en-gross si la pers juridice .
Este corect sa am 2 gestiuni una pt marfa si una pt productie , ambele cantitativ valorice ?

Cum ar fi cel mai simplu de procedat ?
Va raman recunoscator daca mi-ati exemplifica cum ar tb sa procedez pt materiile prime , sunt familiarizat cu produsele tip marfa , dar la celalte sunt in ceata.

Va foarte Multumesc !

p.s. am cautat pe forum , am citit si in manual , am descoperit ce fac multe "butoane" , dar inca nu sunt familiarizat cu productia si programul .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: reteta pRODUCTIE si gestiune

#2 Mesaj de balazse »

1. Daca tu utilizezi materia prima la metrii si nu la rola, atunci articolul ca si "UM" il definesti ca si metrii, iar receptia il faci ca atare.
2. Gestiunea reprezinta mai degraba o locatie si nu tip de produs, daca discutam despre cantitativ-valoric, deci ajunge o singura gestiune, dar daca tie iti place sa ai mai multe procedezi cum iti place.

Scrie răspuns