Import extrase si facturi

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nedelcum831
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 27, 2015 5:16 pm

Import extrase si facturi

#1 Mesaj de nedelcum831 »

Buna seara,
Am un client care imi trimite facturile pe whatsapp si extrasele emise de banca Transilvania (in format pdf ) pe email . Exista vreo posibilitate de a le importa in saga sau trebuie sa le incarc manual in continuare ? Am incercat sa convertesc extrasul in format csv dar saga nu-l accepta.
Multumesc mult .

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Import extrase si facturi

#2 Mesaj de septimiuv »

Manual. Nu se poate importa extras din pdf.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import extrase si facturi

#3 Mesaj de balazse »

Pentru NedelcuM831
De ce nu soliciti de la client sa descarce fisierul csv din aplicatia de internet banking (care teoretic se poate importa in program)?

rusl969
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 06, 2013 4:29 pm

Re: Import extrase si facturi

#4 Mesaj de rusl969 »

Buna seara.

Incerc sa descarc extras de la transilvania in format csv si nu reusesc. puteti sa imi spuneti si mie de unde din bt 24 internet banking dau acest format?
Pot doar pdf.

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import extrase si facturi

#5 Mesaj de balazse »

Mergi la "instoric" -> filtrezi perioada dorita -> in partea dreapta-jos ai butonul "export csv".

tirtann
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 17, 2012 10:56 am

Re: Import extrase si facturi

#6 Mesaj de tirtann »

Buna seara,
Si eu am incercat pe noua aplicatie online Bt 24 Internet Banking , dar nu pot descarca istoricul de pe contul curent. Pot descarca de pe Carduri, credit etc..., dar acestea nu sunt recunoscute in importul in SAGA ca si format valid. Extrasele le pot descarca doar PDF.
Va rog sa ma ajutati!
Multumesc!

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import extrase si facturi

#7 Mesaj de stroer1948 »

Foloseste cineva solutii de procesare automata a documentelor. Am vazut ca exista de mai multe firme care ofera serviciul acesta. Exporta facturile scanate in SAGA, pe baza de OCR.

gheorghei642
Mesaje: 743
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Import extrase si facturi

#8 Mesaj de gheorghei642 »


Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import extrase si facturi

#9 Mesaj de balazse »

Din cate am vazut si cei de la https://www.fgo.ro ofera ceva asemanator, dar din cate am obsercat maxim 500 facturi/luna, dar citeste facturile din pdf:
https://www.fgo.ro/facturi-furnizori/
https://www.fgo.ro/abonamente/

gheorghei642
Mesaje: 743
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Import extrase si facturi

#10 Mesaj de gheorghei642 »

E-doc se adreseaza firmelor mijlociii si mici, Este rapid, prompt, cost redus abonament.
Odata fixate sabloanele, incarcarea arhivei si descarcarea raportului finalizat sunt destul de rapide. Are si contor de documente prelucrate. Atentie la configurare cont, profil.
Extragerea automata a datelor din documente aduce productivitate, calitate, eficienta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import extrase si facturi

#11 Mesaj de balazse »

Si cum se face conexiunea cu programul Saga? Sau genereaza un fisier care se importa in program?
Ai mentionat de abonament, la "tarife" nu apare nici o informatie despre abonament.

gheorghei642
Mesaje: 743
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Import extrase si facturi

#12 Mesaj de gheorghei642 »

balazse: 1.Facturi intrare, extrase de cont, devize de lucrari, etc., in format pdf.xml,csv, chiar si poza documentului) create cu alte aplicatii, de la puncte de lucru, se pun intr-o arhiva zip si se incarca in aplicatia e-doc. Aplicatia e-doc prelucreaza si livreaza, in cateva secunde, pe e-mail dedicat fisiere xml/dbf ( conform preferintei) care se vor descarca in ordinea precizata, in directorul Saga C firma 001.....0009, in continuare, cu import date, importam articole noi si facturile in " Intrari ".
In situatia ca un fisier din arhiva zip nu a fost prelucrat corect se produce un mesaj care, de indata, intra in procedura de rezolvare, dupa rezolvare primesti un e-mail.
Este foarte util, dar nu numai, facturilor emise si afisate pe platformele furnizorilor de produse si servicii, in numar mare, zilnic, si cu un numar de linii de 15 > 20. Acestea sunt descarcate, de obicei, in csv, se arhiveaza in zip se incarca in e-doc, descaraci fisierul primit in Saga C, il importi si in maximum 5 minute ai inregistrat in modul de gestiune Saga 10 facturi cu 100 linii/factura, unde treci pretul de vanzare ( in cazul gestiunilor organizate in pret final) si generezi NIR concomitent.
2. Cu privire la tarife, va recomand sa accesati e-doc.ro iar in pagina deschisa aveti " Tarife " - Planul tarifar.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import extrase si facturi

#13 Mesaj de balazse »

Multumesc pentru detalii.

furtunaa
Mesaje: 31
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Import extrase si facturi

#14 Mesaj de furtunaa »

Buna ziua, a reusit cineva sa importe extrase de cont de la FirstBank?
trebuie sa fie format xls? Aplicatia bancara face un extras pe fiecare zi, deci la 3 conturi ,,,,e jale.
In plus Saga nu recunoaste formatul (xls).
Multumesc

Scrie răspuns