Vanzare carbuni la populatie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupud244
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 29, 2013 8:07 pm

Vanzare carbuni la populatie

#1 Mesaj de lupud244 »

Buna ziua colegi ,
Am nevoie de o informatie ,va rog.
Sunt SC platitoare de tva. Am achizitionat carbuni ptr.revanzare catre populatie.
Inregistrez factura cu taxare inversa.
Vand carbunii la populatie cu tva si la SC platitoare de tva ,fara tva.E ok?
Cu ce data au intrat si carbunii in acest regim ? Temei legal ?
Multumesc,
Daca am repetat subiectul,imi cer scuze,cred ca am gresit eu ceva la trimitere.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare carbuni la populatie

#2 Mesaj de tomac »

1. Da.
2. Legea 197/2020 intrată în vigoare de la 11/09/2020, lege ce modifică definiția materialului lemnos în Codul Silvic. Taxarea inversă se aplică masei lemnoase și materialului lemnos așa cum sunt ele definite de către codul silvic.
definiția inițială
21. Materiale lemnoase - lemnul [...]rotund sau despicat de lucru și lemnul de foc[...], cheresteaua, flancurile, traversele, lemnul ecarisat - cu secțiune dreptunghiulară sau pătrată, precum și lemnul cioplit. Această categorie cuprinde și arbori și arbuști ornamentali, pomi de Crăciun, răchită și puieți; materialele lemnoase nu sunt bunuri divizibile.
definiția după modificare
21. Materiale lemnoase - lemnul brut rotund sau despicat, chiar cojit și lemnul de foc sub formă de trunchiuri, butuci, crăci, vreascuri sau forme similare; cherestelele tivite și netivite, capetele și flancurile buștenilor; traversele din lemn pentru căi ferate, mangalul, lemnul ecarisat și lemnul cioplit; lemnul sub formă de așchii sau particule, rumegușul, tocătura provenită din lemn, coaja arborilor și resturile de lemn. Materialele lemnoase nu sunt bunuri divizibile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lupud244
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 29, 2013 8:07 pm

Re: Vanzare carbuni la populatie

#3 Mesaj de lupud244 »

Multumesc mult

Scrie răspuns