accize energie regenerabila

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

accize energie regenerabila

#1 Mesaj de ionascus »

Firma a investit intr-un sistem fotovoltaic pentru producerea de energie electrica din surse regenerabile (pana in 100kW) pentru consumul propriu.

Surplusul realizat va fi vandut catre E.ON in calitate de prosumator.

Pentru producerea energiei electrice din surse regenerabile pana in 100kW nu este necesara autorizatie ANRE.

Este necesara inregistarea ca si platitor de accize si transmiterea notificarii catre autoritatea vamala?

Am extras mai jos paragrafele din Codul fiscal pe care le consider relevante.

Poate a mai studiat cineva problema si ma poate ajuta cu o parere.

ART. 358 - Energie electrică
(3) O entitate care produce energie electrică pentru uz propriu este considerată, în sensul aplicării alin. (2), atât producător, cât și consumator final.
17. (1) În sensul art. 358 alin. (2) din Codul fiscal, prin producător, distribuitor sau redistribuitor de energie electrică se înțelege operatorul economic autorizat de autoritatea competentă în domeniu să furnizeze energia electrică direct consumatorilor finali prevăzuți la art. 336 pct. 6 din Codul fiscal.
(2) În aplicarea art. 358 alin. (3) din Codul fiscal, în cazul operatorilor economici care produc energie electrică pentru consum propriu, accizele devin exigibile la momentul consumului. Operatorii economici aflați în această situație au obligația să întocmească o autofactură în scopuri de accize până pe data de 25 a lunii următoare celei în care a fost înregistrat consumul propriu.
(3) În sensul art. 358 alin. (4) din Codul fiscal, consumul de energie electrică utilizat pentru menținerea capacității de a produce, de a transporta și de a distribui energie electrică, care depășește limitele aprobate de Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei pentru fiecare operator economic sau, în lipsa acestora, normele proprii de consum tehnologic stabilite de operatorul economic, este considerat consum propriu pentru care se aplică prevederile alin. (2).
(4) Operatorii economici prevăzuți la alin. (1) se înregistrează la autoritatea fiscală teritorială. Înregistrarea se face pe baza unei cereri care se întocmește potrivit modelului prezentat în anexa nr. 5.

ART. 399 - Scutiri pentru produse energetice și energie electrică
m) energia electrică produsă din surse regenerabile de energie;
114. (1) În situația prevăzută la art. 399 alin. (1) lit. m) din Codul fiscal, scutirea de la plata accizelor se acordă direct pentru energia electrică produsă din surse regenerabile de energie care este furnizată direct unui consumator final.
(2) În înțelesul art. 399 alin. (1) lit. m) din Codul fiscal, prin surse regenerabile de energie se înțelege surse precum: eoliană, solară, geotermală, a valurilor, a mareelor, energia hidro-, biomasă, gaz de fermentare a deșeurilor, gaz de fermentare a nămolurilor din instalațiile de epurare a apelor uzate, biogaz și altele asemenea.
(3) Scutirea prevăzută la alin. (1) se acordă în baza notificării transmise de producătorul de energie electrică la autoritatea vamală teritorială. Consumatorii casnici producători de energie electrică care beneficiază de scutirea prevăzută la alin. (1) nu au obligația de a notifica autoritatea vamală teritorială.
(4) Notificarea prevăzută la alin. (3) se întocmește potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 23
(5) În termen de 5 zile lucrătoare de la transmiterea notificării, autoritatea vamală teritorială comunică solicitantului înregistrarea în registrul special creat în acest scop la nivelul autorității vamale competente, dacă au fost prezentate documentele prevăzute în notificare.
(6) Scutirea de la plata accizelor pentru energia electrică supusă notificării produce efecte de la data înregistrării în registrul prevăzut la alin. (5). Data înregistrării se înscrie pe notificare. Termenul de valabilitate a notificării este de un an de la data înregistrării.
(7) Autoritățile vamale teritoriale țin evidența operatorilor economici care au transmis notificări, prin înscrierea acestora în registre speciale, și asigură publicarea pe pagina web a autorității vamale a listei cuprinzând acești operatori economici, listă care se actualizează lunar până la data de 15 a fiecărei luni.
(8) După înregistrarea notificării, o copie a acestei notificări cu numărul de înregistrare va fi păstrată de producătorul de energie electrică.

fencec580
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 02, 2015 10:18 am

Re: accize energie regenerabila

#2 Mesaj de fencec580 »

Buna ziua, ne aflam in acceasi situatie....cum ati solutionat "Este necesara inregistarea ca si platitor de accize si transmiterea notificarii catre autoritatea vamala?": ati autofacturat pentru calculul si plata accizelor (pana la momentul inregistrarii la autoritate-scutirea producand efecte dupa momentul inregistrarii) sau v-ati inregistrat la autoritatea vamala inaintea consumului efectiv de energie, depunand notificarea anexa. nr.23 ?

Si legat de "autofactura" cu "taxare inversa" emisa de catre E.On, in cazul dvs., in numele societatii (dvs. considerat furnizor), cum ati inregistrat-o in program (am cautat pe forum si de asemenea nu au fost raspunsuri la subiect :( ).....ati operat iesiri cu selectia "T" ?
Va multumesc frumos, daca aveti posibilitatea de a ne ajuta cu modul de rezolvare a spetei :(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: accize energie regenerabila

#3 Mesaj de tomac »

Da, pentru energia consumată de dvs, deși e produsă de dvs, dacă nu vă înregistrați plătitor de accize și nu depuneți acea notificare la direcția vamală - ar trebui să calculați și să declarați accize. Adică depuneți formularul 5 prima dată apoi formularul 23.
Că așa e la noi.
Ceea ce produceți și consumați e energie produsă și furnizată unui utilizator final - adică dvs către dvs.
Ce injectați în rețea e altceva că acolo nu e utilizator final cel care vă emite factură în numele dvs.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: accize energie regenerabila

#4 Mesaj de ionascus »

Am trimis anexa 23 pe mail la biroul vamal si contractul de prosumator si am primit numar de inregistrare, cu precizarea ca trebuie sa comunic aceasta notificare inregistrata furnizorului de energie (nu ma intrebati de ce, ca nu stiu). Acciza nu are nici o legatura cu ceea ce vand catre E.on, ci cu ceea ce consum.

Nu inteleg acum daca trebuie sa ma inregistrez ca platitor de accize si sa depun lunar D100 cu valoare 0 la accize si apoi anual decont de accize cu valoare 0?

Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal delimiteaza, prin pct.17 alin. (1) de la Titlul VIII, aria de incidenta a prevederilor privind regimul accizelor in cazul energiei electrice. Astfel, in sensul art. 358 alin. (2) din Codul fiscal, prin producator, distribuitor sau redistribuitor de energie electrica se intelege operatorul economic autorizat de autoritatea competenta in domeniu sa furnizeze energia electrica direct consumatorilor finali prevazuti la art. 336 pct. 6 din Codul fiscal. De asemenea, normele metodologice de aplicare a Codului fiscal stabilesc, prin pct. 17 alin. (2) de la Titlul VIII, ca In aplicarea art. 358 alin. (3) din Codul fiscal, in cazul operatorilor economici care produc energie electrica pentru consum propriu, accizele devin exigibile la momentul consumului.

Prin urmare, prevederile art. 358 alin. (3) din Codul fiscal si, implicit, dispozitiile pct.17 alin. (2) din norme, devin aplicabile si sunt conditionate de calitatea producatorului de operator economic autorizat de autoritatea competenta in domeniu sa furnizeze energie electrica direct consumatorilor finali.

Pe cale de consecinta, atunci cand producatorul de energie electrica nu are obligatia obtinerii autorizatiei de la autoritatea competenta in domeniu (ANRE), asa cum este cazul prosumatorilor (care detin doar un certificat de racordare emis de distribuitor), nu are nici obligatia de a parcurge pasii decurgand din reglementarile fiscale cu privire la inregistrarea in scop de accize.

Mai mult, daca citim cu atentie si prevederile art. 399, alin.1, lit. n), este scutita de accize, fara nici o conditionare de notificare: "n) energia electrică obținută de acumulatori electrici, grupurile electrogene mobile, instalațiile electrice amplasate pe vehicule de orice fel, sursele staționare de energie electrică în curent continuu, instalațiile energetice amplasate în marea teritorială care nu sunt racordate la rețeaua electrică și sursele electrice cu o putere activă instalată sub 250 kW."

Daca admitem ca ar trebui sa ne inregistram ca si platitor de accize in calitate de producatori de energie din surse regenerabile (desi am trimis notificare de scutire), atunci nu oricine produce energia prevazuta la punctul n) ar trebui sa se inregistreze ca si platitor de accize si sa depuna D100 cu valoare 0 la accize si decont anual de accize? Ceea ce pare cam absurd intrucat multi detin grupuri electrogene mobile...
Ultima oară modificat Joi Aug 03, 2023 7:17 am de către ionascus, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: accize energie regenerabila

#5 Mesaj de tomac »

ionascus scrie: Mie Aug 02, 2023 8:43 pm Acciza nu are nici o legatura cu ceea ce vand catre E.on, ci cu ceea ce consum.
Exact asta v-am spus și eu.
ionascus scrie: Mie Aug 02, 2023 8:43 pm Nu inteleg acum daca trebuie sa ma inregistrez ca platitor de accize si sa depun lunar D100 cu valoare 0 la accize si apoi anual decont de accize cu valoare 0?
Da, trebuie să vă înregistrați ca plătitor de accize și să depuneți 100 pe zero, lunar, dar și 120 anual, tot pe zero. Pentru că dacă e birocrație să fie până la capăt.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mand453
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 13, 2016 3:55 pm

Re: accize energie regenerabila

#6 Mesaj de mand453 »

Buna ziua
Am trimis anexa 23 la autoritatea vamala pe mail impreuna cu contractul de prosumator in 15.12.2023 si inca nu am primit numar de inregistrare si nici aprobarea scutirii.
Oare cei care ati avut cazuri de genu in cat timp ati obtinut scutirea de la vama? Am trimis la directia regionala cluj, oare acolo trebuia?
Multumesc

negreac67
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 28, 2021 9:35 am

Re: accize energie regenerabila

#7 Mesaj de negreac67 »

Da, trebuie să vă înregistrați ca plătitor de accize și să depuneți 100 pe zero, lunar, dar și 120 anual, tot pe zero. Pentru că dacă e birocrație să fie până la capăt.
[/quote]

Este vreun termen de depunere ? Am primit tarziu facturile de prosumator si nu am trimis nici anexa 23,nici declaratiile 100 si 120... in afara de amenda pentru depunere cu intarziere a D100, ce alta amenda poate fi?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Scrie răspuns