Introducere facturi de intrare si iesire vandute pe Amazon

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gheorghec623
Mesaje: 25
Membru din: Vin Dec 21, 2012 10:16 am

Introducere facturi de intrare si iesire vandute pe Amazon

#1 Mesaj de gheorghec623 »

O microintreprindere neplatitoare de TVA cu cod special de TVA in Romania , cumpara marfa din UE si vinde prin Amazon Italia (unde a primit cod de TVA de Italia). Cum inregistrez intrarile si iesirile prin Saga fara sa mi le vada declaratia 301 Am incercat la intrari sa sa le introduc cu F(factura ) dar le vede declaratia 301. Mentionez ca pe langa facturile de marfa am 2 facturi de servicii - una din UE si una din afara UE, pentru care depun 301 si 390 (pentru cea din UE pe codul special de TVA si platesc TVA) si 301 pentru cea din afara UE si platesc TVA.
Ultima oară modificat Vin Aug 27, 2021 9:28 am de către gheorghec623, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Introducere facturi de intrare si iesire vandute pe Amazon

#2 Mesaj de tomac »

Ieșirile pe tip X
Intrările pe tip factură, fără TVA. Le puteți asocia o țară din afara UE furnizorilor respectivi dacă nu aveți intrări de la ei ce să fie taxabile în RO.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghec623
Mesaje: 25
Membru din: Vin Dec 21, 2012 10:16 am

Re: Introducere facturi de intrare si iesire vandute pe Amazon

#3 Mesaj de gheorghec623 »

Multumesc frumos pentru raspuns....din pacate daca bag la intrari tip factura mi le vede declaratia 301....saga mi-a raspuns ca nu pot baga facturi de intrare cu VAT din alta tara..
La facturile de iesire este OK..

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Introducere facturi de intrare si iesire vandute pe Amazon

#4 Mesaj de tomac »

TVA din altă țară intră în costul produselor/serviciilor, nu se evidențiază distinct.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns