Productie brutarie si transfer cu aviz gestiune restaurant

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stefaniea952
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 02, 2021 8:22 am

Productie brutarie si transfer cu aviz gestiune restaurant

#1 Mesaj de stefaniea952 »

Buna ziua, lucrez cu saga de 1 luna si intampin urmatoarea problema: am productie brutarie - panificatie, patronii au achizitionat un restaurant si transfera paine de la brutarie la restaurant, intocmesc aviz din gestiunea productie in gestiunea restaurant, cand dau inchidere raman cu produsele finite pe gestiunea restaurant, cum le scot de acolo cum le consum?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Productie brutarie si transfer cu aviz gestiune restaurant

#2 Mesaj de balazse »

Daca acea paine este folosita pentru un anumit produs finit, atunci trebuie sa incluzi in retetarul produsului finit, sau pur si simplu faci bon de consum, doar ca atunci cand faci transferul trebuie sa il transferi pe un articol de tip materie prima/alte materiale consumabile (ex: "paine (mp)").

stefaniea952
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 02, 2021 8:22 am

Re: Productie brutarie si transfer cu aviz gestiune restaurant

#3 Mesaj de stefaniea952 »

Multumesc frumos, o sa incerc.

gheorghei642
Mesaje: 739
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Productie brutarie si transfer cu aviz gestiune restaurant

#4 Mesaj de gheorghei642 »

stefania952: Daca painea este vanduta ca sortiment separat atunci se va face NIR in gestiunea primitoare restaurant cu tip " Marfuri ".
Practic, in " articole " produsul " paine " cu tip " produs finit va contine o linie noua "paine_M" de tip " Marfuri ". La emierea avizului de insotire, presupunand ca gestiunile sunt in locatii diferite, gestiunea predatoare: brutarie_produs finit_evaluare in pret productie - gestiunea primitoare: - restaurant_marfuri_evaluare in pret de vanzare final.

stefaniea952
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 02, 2021 8:22 am

Re: Productie brutarie si transfer cu aviz gestiune restaurant

#5 Mesaj de stefaniea952 »

Multumesc frumos!

Scrie răspuns