anulare cod tva din oficiu

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
baldaul488
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iul 26, 2017 12:47 pm

anulare cod tva din oficiu

#1 Mesaj de baldaul488 »

Buna ziua, am urmatoarea problema .
Unei societatii i-a fost anulat codul de tva din oficiu pentru expirare sediu, in data de 06 septembrie 2021.
Sediu a expirat pe 30 iulie , societatea a facut de mersuri la registrul comertului primind inregistrarea de mentiuni cu prelungire valabilitate sediu la data de 23 august .
Cu toate acestea Anaf trimite decizie de anulare drept deducere si anulare tva cu data 06 septembrie.
Incepand cu data de 06 septembrie trebuie sa fac modificari in setarile lui Saga si sa debifez optiunea de platitior de tva ? Respectiv in rubrica "operatiuni cu privire la impozit si tva " si sa anulez inregistrarea cu privire la tva incepand cu data de 06 septembrie 2021 ? Mentionez ca sunt platitor de tva la trimestru.
Va rog sa ma ajutati descriindu-mi cum trebuie sa folosesc programul saga acum ...cu acesta problema aparuta. Am gestiuni marfuri cu 9 si 19 % .
Colectez si virez la stat tva-ul aferent veniturilor incasate , am inteles.
Dar debifand in saga optiunea de tva , saga imi va face operatiuni corecte privind decontul 300 si 394 ? Inteleg ca trebuie sa depun si d 311.
Multumesc anticipat celor care au ingaduinta si o clipa de ragaz pentru a ajuta ...o colega sa spun asa.

iliesc853
Mesaje: 133
Membru din: Vin Iun 14, 2013 11:33 am

Re: anulare cod tva din oficiu

#2 Mesaj de iliesc853 »

Legat de reactivare cod de TVA, se depune o declarație pe propria răspundere ca firma va desfășura activitate economică și se depune formularul 099 ,,Cerere de înregistrare in scopuri de TVA”. Se face ajustare de TVA pentru bunurile de capital (imobile, etc). De asemenea se depune D311 dacă au existat operațiuni in perioada cu TVA anulat.
Legat de setarile in Saga, poate va ajuta colegii mai priceputi :)

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: anulare cod tva din oficiu

#3 Mesaj de baldaul »

Buna ziua , va multumesc pentru raspuns.

Scrie răspuns