Contract de locatiune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Contract de locatiune

#1 Mesaj de dragosm683 »

Buna ziua,
am un contract de chirie a unui utilaj CNC pe 75 luni cu optiune de cumparare la sfarsitul celor 75 luni la o anumita valoare.Acuma am achitat un avans care reprezinta cheltuieli ocazionate cu inchirierea bunului, iar lunar o sa primesc factura cu chiria.Nu este leasing.
Ati putea sa-mi recomandati o monografie ?
Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Contract de locatiune

#2 Mesaj de pomparaus »

Avans sau garantie - ti-au emis factura de avans?

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: Contract de locatiune

#3 Mesaj de dragosm683 »

Da, nu scrie avans pe ea, scrie: Cheltuieli ocazionate cu inchirierea.Nu stiu cum sa o inregistrez.Este achitata deja.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Contract de locatiune

#4 Mesaj de pomparaus »

Ce cheltuiala e asta? Trebuia sa scrie clar garantie conf.ctr....pe perioada inchirierii, cum fac majoritatea celor ce inchiriaza (teren,utilaje,locuinte...) : nici nu trebuia sa factureze.
Vorbeste cu ei - asta nu e o cheltuiala, reprezinta practic niste bani achitati in avans fara sa primesti nici-o prestatie in schimb, pentru a fi incadrata la cheltuieli la tine respectiv venituri la ei.
Eu inregistrez asemenea sume platite (ex.ctr.chirie teren pentru parcarea utilajelor) cu garantie anuala pe care o platesc la inceput de an 2678=5121/5311

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: Contract de locatiune

#5 Mesaj de dragosm683 »

Au zis ca la ei este o cheltuiala cu transportul, montarea, garantia si punerea in functiune a utilajului, si este o suma destul de consistenta.Mi-au mai spus ca daca as fi cumparat acest utilaj acum, suma asta era in pretul de vanzare al utilajului.

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: Contract de locatiune

#6 Mesaj de dragosm683 »

M-am gandit sa fac concomitent cu facturile lunare, extracontabil in 8031, la sfarsit sa am o valoare a utilajului, fiind trecuta pe cheltuiala o sa tin cont la amortizare.Factura cu cheltuielile(avans) nu stiu cum ar fi mai bine sa o inregistrez, pe cheltuiala nu mi se pare corect, sa o pun in ct.2678 si la sfarsit sa o adaug la valoarea mijlocului fix....

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Contract de locatiune

#7 Mesaj de pomparaus »

Deci nu e nici-o plata in avans asa cum ai scris " Acuma am achitat un avans care reprezinta cheltuieli ocazionate cu inchirierea bunului..."
628 - prestari servicii.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contract de locatiune

#8 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea "Cheltuieli ocazionate cu inchirierea" nu prea ii ok. Daca discutam despre cheltuieli de punere in functiune, ii altceva.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Contract de locatiune

#9 Mesaj de pomparaus »

Si eu m-am intrebat ce cheltuieli sunt acestea si da, cred ca nu au scris ce trebuia pe factura : daca imi transporti utilajul si mi-l pui in functiune scrie exact ce faci, nu generaliza.

Scrie răspuns