marfa lipsa la inventar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

marfa lipsa la inventar

#1 Mesaj de baldaul »

Buna ziua , am urmatoarea speta si am nevoie de ajutor.
La inventarul unei societati platitoare de tva si impozit micro , s-a constatat o lipsa in gestiunea marfurilor in valoare de 15000 lei . Admistratorul nu are cui sa-i impute lipsa deoarece in perioada dintre inventare s-au perindat mai multi angajati .
Sunt corecte inregistarile acestea?
% = 371
607
378
4428
2. Imputarea minusului
461 = 7588
nu stiu mai departe ce inregistrari sa fac , privind tva-ul aferent acestor marfuri constatate lipsa la inventar.
va rog sa ma ajutati.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: marfa lipsa la inventar

#2 Mesaj de pomparaus »

Mai departe cu decizie de trecere pe pierderi (ca nu ai cui sa imputi) 6588=461 , apoi ajustarea tva aferenta acelor marfuri lipsa si NC 635=4426 ce se va trece in D300 la regularizare tva deductibil cu semnul minus.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: marfa lipsa la inventar

#3 Mesaj de pinteae »

Nu se justifica preluarea prin contul 461, deoarece nu exista "debitorul" caruia sa-i atribui minusul.
Valorificarea inventarului se face direct prin contul de cheltuiala.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: marfa lipsa la inventar

#4 Mesaj de pomparaus »

@pinteae : si nu le faci venit?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: marfa lipsa la inventar

#5 Mesaj de pinteae »

Nu. Daca nu este imputabila, atunci nu are nicio logica si nu exista vreo prevedere legala care sa te oblige sa generezi artificial venituri. Dar daca cunosti vreo prevedere legala, care te obliga la inregistrare de venituri, ar fi bine sa ne spui si noua.
Eugen Pintea

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: marfa lipsa la inventar

#6 Mesaj de baldaul »

Multumesc d-lor Pomparaus si Pinteae pentru raspunsurile promte .

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: marfa lipsa la inventar

#7 Mesaj de pomparaus »

@pinteae: Codul Fiscal.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: marfa lipsa la inventar

#8 Mesaj de pinteae »

pomparaus scrie: Mie Oct 13, 2021 9:48 am @pinteae: Codul Fiscal.
Si anume?
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: marfa lipsa la inventar

#9 Mesaj de pomparaus »

pct.79 norme , art.25, art.304 alin1 lit c.......
Nu ma lasi tu stat sa beneficiez de cheltuieli aferente cu marfa+tva deductibil la o anumita data, apoi eu firma, fara sa obtin nici-un venit, sa le scot asa pur si simplu din gestiune (ca s-au perindat mai multi salariati/gestionari pe acolo) pe seama unui cont de cheltuiala.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: marfa lipsa la inventar

#10 Mesaj de pinteae »

Sa fim obiectivi.
1. pct. 79 din Norme se refera la ajustarea TVA pentru bunuri de capital. In cazul de fata avem de-a face cu ajustare de TVA conf. art. 304 pentru bunuri si servicii, altele dacat bunurile de capital;
2. art. 25 din Codul fiscal se refera la recunoasterea cheltuielilor in cazul platitorilor de impozit pe profit. In cazul de fata este vorba de o firma platitoare de imp.pe venit;
3. art. 304 din Codul fiscal se refera la ajustarea TVA pentru bunuri si servicii.

Unde anume se vorbeste de recunoasterea pe venituri?
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: marfa lipsa la inventar

#11 Mesaj de pomparaus »

E doar punctul meu de vedere (pe care il sustin) : fiecare face ce doreste.
Ce-ar fi ca salariatii sa sustraga bunuri de miliarde (la care ai dedus tva) dintr-un SRL indiferent ca e cu imp/venit/profit si eu contabilul sa le scot din gestiune asa pur si simplu pe un cont de cheltuiala, ca asa am interpretat eu Codul fiscal ?
A, da, daca au fost furate de hoti din afara firmei si am un PV de constatare intocmit de organele judiciare, ok, le scot din evidenta prin cont de cheltuiala, dar, pt.ca fiecare salariat a plecat cu ceva din patrimoniul firmei fara sa fie tras la raspundere (neimputandu-i-se c/val.bunului lipsa), eu firma sa raman cu cheltuieli+TVA deductibile fiscal, ma indoiesc .
O zi buna iti doresc @pinteae!

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: marfa lipsa la inventar

#12 Mesaj de baldaul »

se pare ca dl. Pomparaus are dreptate daca citim acest articol din Codul Fiscal
ART 25 COD FISCAL ALIN (4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a mijloacelor fixe amortizabile constatate lipsă din gestiune ori degradate, neimputabile, precum și taxa pe valoarea adăugată aferentă, dacă aceasta este datorată potrivit prevederilor titlului VII.
Aceste cheltuieli sunt deductibile în următoarele situații/condiții:
1. bunurile/mijloacele fixe amortizabile distruse ca urmare a unor calamități naturale sau a altor cauze de forță majoră, în condițiile stabilite prin norme;
2. bunurile/mijloacele fixe amortizabile pentru care au fost încheiate contracte de asigurare;
3. bunurile/mijloacele fixe amortizabile degradate calitativ, dacă se face dovada distrugerii;

VA MULTUMESC!

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: marfa lipsa la inventar

#13 Mesaj de pomparaus »

Eu de ce zic ca depinde de fiecare din noi ce intelege cand citeste.
Nu e nici-o suparare cand exista opinii diferite : asta presupune dialog.
Silvia

Scrie răspuns