tva si impozit profit stabilit suplimentar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tonear551
Mesaje: 194
Membru din: Mar Apr 19, 2011 9:20 am

tva si impozit profit stabilit suplimentar

#1 Mesaj de tonear551 »

In urma unui control fiscal mi s-a stabilit tva si impozit profit suplimentar.Tva-ul se trece in decont la randul 40?
Ce inregistrari contabile se fac.Atat impozitul cat si tva-ul sunt atat din anii trecuti cat si anul curent.

gheorghei642
Mesaje: 696
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: tva si impozit profit stabilit suplimentar

#2 Mesaj de gheorghei642 »

tonear551: Diferențele reprezentând rezultatele nefavorabile provenite din corectarea erorilor contabile, constatate in exercițiul financiar curent, aferente exercițiilor financiare precedente, se înregistrează prin următoarea formula contabila:

1174 "Rezultat reportat" = %
provenit din corectarea 4481 "Alte datorii fata de bugetul statului"
erorilor contabile" 4423 "TVA de plata"
441 " Impozit pe profit"

Suma de TVA de plata stabilita suplimentar prin decizia de impunere este operata in fisa pe plătitor a entității de către organul fiscal, nu mai trebuie raportata de către societate prin decontul de TVA, ci trebuie doar achitata de către aceasta. Dobânzile/Penalitățile de întârziere calculate pentru anul in curs se înregistrează, astfel:
658 "Alte cheltuieli de exploatare" = 4481 "Alte datorii fata de bugetul statului"
Din punct de vedere fiscal, atât cheltuielile privind impozitul pe profit cat si cele aferente TVA (înscrise in ct. 658) sunt nedeductibile la calculul impozitului pe profit.

Scrie răspuns