Sume platite catre influenceri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
murgeaa61
Mesaje: 39
Membru din: Mie Mai 28, 2008 12:00 am

Sume platite catre influenceri

#1 Mesaj de murgeaa61 »

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie asupra careia nu sunt 100% sigur si doresc sa vad/aud si alte pareri:

O societate doreste sa recompenseze prin plata unor sume de bani diverse persoane fizice (ce nu au nici un fel de forma de organizare gen pfa, srl, ong, sportiv acreditat etc) ce sunt in fapt influenceri pe retele de socializare. Acesti influenceri realizeaza diverse filmulete, poze, postari prin care conving clientii sa cumpere produse de la societatea comerciala.

Dupa parerea mea aceste sume de bani le pot incadra, din punctul de vedere al societatii platitoare, in prevederile art.114 alin.2 lit.g din Codul Fiscal. Adica venituri din alte surse, pe care le impozitez cu 10% prin retinere la sursa. Aveti cumva alte opinii?

Nu inteleg foarte clar cum operez beneficiarii veniturilor si sumele de achitat in Saga. Banuiesc ca trebuie sa apara in D112, si binenteles in D205 anuala. Daca as putea primii ceva indicatii, as fi recunoscator.

Beneficiarul veniturilor va trebui sa-si depuna declaratia unica anuala si sa plateasca (daca e cazul ) CASS si CAS.

Multumesc,

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Sume platite catre influenceri

#2 Mesaj de pomparaus »

Da, se incadreaza la "alte venituri din alte surse", impozitul 10% il declari prin D100 (690) in luna in care ii platesti si platesti impozitul la termen si in D205 anuala.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sume platite catre influenceri

#3 Mesaj de tomac »

Contract pentru drepturi de autor se practică.
Unii din acești așa zis influenceri sunt înregistrați ca plătitori de TVA și emit factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns