Tichete cadou

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
iordans
Mesaje: 70
Membru din: Mar Sep 11, 2012 12:00 am

Tichete cadou

#1 Mesaj de iordans »

Firma la care lucrez primeste o factura de la SODEXO PAS care are urmatorul continut
1.Tichete cadou 1133 buc x10 lei total 11330
2.prestari servicii 638.15 leix121.25 tva total 759.4 lei
3 total de plata 10570.6 lei
Nu stiu cum sa inregistrez factura asta si va rog sa ma ajutati
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tichete cadou

#2 Mesaj de balazse »

Firma la care lucrezi le-a comandat acele tichete. Pentru ce le-a comanda (ce doriti sa facei in continuare cu acel tichete)?

iordans
Mesaje: 70
Membru din: Mar Sep 11, 2012 12:00 am

Re: Tichete cadou

#3 Mesaj de iordans »

Nu sunt pentru salariati.

gheorghei642
Mesaje: 741
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Tichete cadou

#4 Mesaj de gheorghei642 »

ordans:
Așa cum este stipulat în articolul 76 din Codul Fiscal, cardurile și tichetele cadou sunt încadrate în categoria veniturilor din salarii, atâta timp cât sunt acordate conform condițiilor stabilite prin lege. Le poți oferi angajaților tăi de sărbători, fiind o alternativă excelentă la primele sau cadourile tradiționale. Pe lângă ocaziile uzuale, cum ar fi Paștele, Crăciunul, 1 iunie sau 8 martie, cardurile cadou se mai pot acorda în două situații:
- Căsătorie, pensionare, ziua salariatului sau evenimente speciale pentru companie
- Campanii de marketing sau studiu de piață, promovarea pe piețe existente sau noi, protocol sau cheltuieli de reclamă și publicitate
Legea 227/2015 privind Codul Fiscal și Legea 165/2018 specifică faptul că tichetele și cardurile cadou sunt considerate cheltuieli neimpozabile și nesupuse contribuțiilor obligatorii, atâta timp cât acestea se încadrează în valoarea de 150 de lei de persoană pentru fiecare eveniment. Excepție fac angajații care au copii minori - aceștia pot primi suma de 150 de lei atât pentru ei înșiși, cât și pentru fiecare copil. De exemplu, unui angajat care are un copil minor îi poți oferi 300 de lei cu ocazia sărbătorilor. Astfel, acordate în condițiile expuse mai sus, sumele de pe cardul Cadou Pass beneficiază de deductibilitate la calculul impozitului pe profit și sunt scutite de la plata contribuțiilor sociale în limita a 150 lei/angajat. Pentru sumele de peste 150 lei se achită contribuțiile sociale obligatorii și impozitul pe venit.
Achiziționarea beneficiilor de la furnizor:
% = 401 Furnizori 5328 - valoarea tichetelor cadou 628 - comisionul pentru tipărirea tichetelor, în cazul beneficiilor pe suport de hârtie 4426 - TVA aferent comisionului pentru tipărirea tichetelor
Plata facturii primite de la furnizor
401 = 5121 Furnizori - Conturi bănci în lei
Distribuirea voucherelor către angajați și înregistrarea valorii aferente acestora
6422 Cheltuieli cu tichetele acordate salariaților = 5328 Alte valori. Aici vei realiza o anexă cu situația analitică a tichetelor cadou oferite pe suport electronic, prin cardul Cadou . În această anexă vei menționa luna și anul în curs.
Înregistrarea impozitului pe venit aferent sumelor de pe cardul Cadou pentru luna în care sunt acordate
421 Personal - salarii datorate = 444 - Impozitul pe venituri de natura salariilor
___________________________________
Total de plata de la pct.3 ar trebui sa fie 12089.40 (11330+759.4)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tichete cadou

#5 Mesaj de balazse »

Pentru IordanS
Daca nu sunt pentru salariati, atunci pentru ce au fost achizitionate (scuze, dar nu noi ar trebui sa tot solicitam detalii, ci tu ar trebui sa oferi detalii, ca sa iti poate oferii cineva un raspuns)?

Pentru GheorgheI642
Descrierea este pentru acordare salariatilor, dar IordanS a mentionat ca nu sunt pentru salariati.

Scrie răspuns