Ordin de compensare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
medveiv
Mesaje: 8
Membru din: Joi Oct 06, 2011 4:32 pm

Ordin de compensare

#1 Mesaj de medveiv »

Buna ziua !

Ma intereseaza ca de unde se poate comanda ORDIN DE COMPENSARE !!

Multumesc !!

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Ordin de compensare

#2 Mesaj de pinteae »

Nu se mai pot utiliza formularele tipizate.
Compensarea datoriilor reciproce se efectueaza doar prin oficiu de compensari.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Ordin de compensare

#3 Mesaj de pomparaus »

Se pot face si printr-un document redactat numit COMPENSARE BILATERALA semnat de parti (mai ales pentru sume mici).

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Ordin de compensare

#4 Mesaj de pinteae »

pomparaus scrie: Joi Noi 18, 2021 3:54 pm Se pot face si printr-un document redactat numit COMPENSARE BILATERALA semnat de parti (mai ales pentru sume mici).
De cand?
Prin HG nr. 773/2019 se spune altfel.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Ordin de compensare

#5 Mesaj de pomparaus »

Normele metodologice HG nr.773/28.10.2019 art.3

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Ordin de compensare

#6 Mesaj de pinteae »

pomparaus scrie: Vin Noi 19, 2021 11:46 am Normele metodologice HG nr.773/28.10.2019 art.3
Te rog sa ne spui unde se specifica procedura descrisa de tine.
Mai jos ai continutul art. 3 din Norme

Art. 3
În sensul prezentelor norme, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
a) compensare - stingerea obligaţiilor de plată reciproce între contribuabili, persoane juridice, până la concurenţa obligaţiei celei mai mici, prin ordine de compensare;
b) compensare bilaterală - compensare fără numerar efectuată între două persoane juridice;
c) compensare multilaterală - compensare fără numerar efectuată între trei sau mai multe persoane juridice;
d) compensare predefinită - stingerea obligaţiilor de plată reciproce între contribuabili, persoane juridice, prin ordine de compensare, pe baza unui circuit de compensare identificat, convenit şi solicitat de comun acord de către aceştia;
e) ordin de compensare - instrument de plată nemonetar, numerotat în SIC, emis de CPPI prin structura de compensare pentru fiecare persoană juridică participantă, document prevăzut în anexa nr. 2;
f) persoană juridică compensatoare - persoană juridică, indiferent de forma de organizare şi de tipul de proprietate, precum şi persoane juridice, care nu sunt dizolvate sau nu se află în faliment, ce solicită stingerea obligaţiilor de plată prin compensare, inclusiv cele aflate sub incidenţa Legii nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, cu modificările şi completările ulterioare, cu aprobarea administratorului judiciar;
g) proces-verbal de compensare - raport generat de SIC în care se consemnează îndeplinirea cumulativă a condiţiilor necesare realizării unui circuit de compensare în vederea emiterii ordinelor de compensare, document prevăzut în anexa nr. 5.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Ordin de compensare

#7 Mesaj de pomparaus »

@pintea, tu ce faci, ma scoti la tabla, cumva?
Daca am scris "compensare bilaterala", ia vezi tu unde se specifica.
Eu folosesc platforma SICOD (chiar azi am facut un circuit in valoare de 1.869.491 lei), dar daca am valori mici, am deja un format facut de mine in word si il folosesc fara probleme.
Noi suntem mari contribuabili si chiar avem controale : in dosarul cu compensari am indosariate OC generate in baza circuitelor generate de catre CPPI cat si aceste documente denumite "Compensare bilaterala" cu diversi parteneri , ori daca era ceva in neregula cu ele, fii sigur ca ne-ar fi zis.

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Ordin de compensare

#8 Mesaj de pinteae »

Nu intentionez sa-ti dau lectii, pentru ca si eu am inca foarte multe de invatat, dar atunci cand recomanzi o solutie fiscala sau care vizeaza un act normativ, ar trebui sa faci recomandari in spiritul legii.
Experienta personala, nu reprezinta izvor al legii.
Daca in cazul tau, inspectorii fiscali au avut o anumita conduita, nu inseamna ca se va intampla in mod smilar in cazul altor colegi, sau in cazul unui alt control.
Dar sa revenim la speta in cauza.
Prin Normele de aplicare a Codului fiscal, la pct. 26, alin (9), lit a), date in aplicarea art. 282 alin (3) din Codul fiscal, se specifica faptul ca exigibilitatea intervine la momentul compensarii datoriilor reciproce, conform OUG nr. 77/1999 si HG nr. 685/1999 şi a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadenţă ale contribuabililor, persoane juridice. Dar cum HG nr. 685/1999, ulterior a fost abrogata prin 773/2019, regulile de compensare aplicabile sunt cele precizate prin ultima Hotarare de guvern.
Ca atare, singurul document care ofera drept de deducerea a TVA, pentru operatiunile supuse TVA la incasare, este Ordinul de compensare reglementat de HG 773/2019.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Ordin de compensare

#9 Mesaj de pomparaus »

Despre ce TVA la incasare vorbim?
CE anume nu e ok in art.3 din norme vis-a-vis de compensarea bilaterala (nu e doar experienta personala), spune fara sa insiri OUG-uri si articole de legi.

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Ordin de compensare

#10 Mesaj de pinteae »

Mai sus, am redat intregul continut al art. 3. Citeste cu atentie definitiile redate la literele a) si e). Ele redau, in linii mari, operatiunea de compensare si documentul prin care se realizeaza.
Ca vorbim de compensarea bilaterala, sau multilaterala, documentul in baza caruia se realizeaza, este ordinul de compensare reglementat de HG 773/2019 si el este emis de catre CPPI prin SIC.
In ceea ce priveste exibilitatea TVA, pentru operatiuni supuse TVA la incasare, banuiesc ca sti ca TVA deductubula devine exigibila doar atunci cand are loc plata facturii, respectiv compensarea obligatiilor nascute din achizitiile supuse regimului. Probabil ca ai observat faptul ca prin Normele de aplicare a Codului fiscal, deducerea TVA pentru facturile stinse prin compensare, are loc doar atunci cand compensarea s-a efectuat utilizand Ordinul de compensare generat de catre CPPI.

Fluxul de norme juridice "insiruite" de catre mine, redau un exemplu de cum inteleg eu ca trebuie sa citesc o lege. De regula, normele juridice (legi, hotarari, etc...), se intrepatrund. Ca atare, nu poti da o interpretare corecta a unei prevederi legislative, rezumandu-te doar continutul respectivului act normativ.
Aceasta este maniera in care inteleg eu sa citesc un act normativ.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Ordin de compensare

#11 Mesaj de pomparaus »

Foarte bine @pinteae : asta doream de la tine, sa explici cu cuvintele tale ce intelegi, nu sa pui cu copy paste continutul legilor si sa vorbesti ca un politician : eu am apreciat si apreciez contabilul din tine nu politicianul.
Multumesc si o zi frumoasa sa ai.

Scrie răspuns