Casa de marcat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
racoltam
Mesaje: 167
Membru din: Mar Noi 01, 2011 11:29 am

Casa de marcat

#1 Mesaj de racoltam »

Buna ziua , o firma cu cod CAEN principal 7112 si 7830 ( are venituri doar din 7830 servicii de furnizare si management a fortei de munca) , nu lucreaza cu persoane fizice ... are nevoie de casa de marcat?

Multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Casa de marcat

#2 Mesaj de pinteae »

Daca nu presteaza servicii catre beneficiari pers.fizice, nu are obligatia de a autiliza casa de marcat fiscala.
Eugen Pintea

racoltam
Mesaje: 167
Membru din: Mar Noi 01, 2011 11:29 am

Re: Casa de marcat

#3 Mesaj de racoltam »

Multumesc pentru raspuns.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Casa de marcat

#4 Mesaj de tudosien »

Daca nu incaseaza cu numerar sau substituente de numerar nu are nevoie de casa de marcat, nu conteaza ce vinde/presteaza si catre cine.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Casa de marcat

#5 Mesaj de pinteae »

tudosien scrie: Mie Noi 24, 2021 11:11 am Daca nu incaseaza cu numerar sau substituente de numerar nu are nevoie de casa de marcat, nu conteaza ce vinde/presteaza si catre cine.
Sa inteleg ca, in opinia ta, daca se incaseaza in numerar sau substitute de numerar, de la persoane juridice, ar fi nevoie de casa de marcat fiscala?
In intrebare se facea trimitere la prestarile de servicii catre persoane juridice.
Eugen Pintea

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Casa de marcat

#6 Mesaj de tudosien »

Da, asa e, nu am vazut ca e vorba de servicii catre persoane juridice. :oops:

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Casa de marcat

#7 Mesaj de pinteae »

Continutul integral al prevederilor alin (1) de la art. 1 din OUG este:
Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Ca atare, doar vanzarile cu amanuntul si prestarile de servicii, incasate cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar, catre persoanele fizice, genereaza obligativitatea utilizarii casei de marcat fiscala.
Eugen Pintea

popaf908
Mesaje: 11
Membru din: Vin Apr 20, 2018 11:25 am

Re: Casa de marcat

#8 Mesaj de popaf908 »

buna ziua,
am si eu o problema, am batut din greseala pe casa de marcat o valoare f mare 15412*1.3=20035.6lei, iar valoarea totala a bonului a fost 20415.5lei, valoare corecta 379.9lei.
cum inregistrez in contabilitate?
ar trebui sa merg la anaf sa dau o declaratie?
cum sa fac sa fie corect?
multumesc frumos

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: Casa de marcat

#9 Mesaj de mantogp710 »

Proces verbal de corectie. Diminuati valoarea Z-ului corespunzator in contabilitate. Declarati la anaf ca va pare rau si ca nu se va mai repeta.

Scrie răspuns