STAT SAGA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

STAT SAGA

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,

1)Am un salariat care a inceput sa lucreze incepand cu data de 22.10.2021 si i-am incetat ctr de munca pe motive persoanle cu data de 17.11.2021.
La inchiderea statului pe Noiembrie imi spune ca,are de luat cel putin 2 zile CO .Acum daca a plecat din firma ,eu trebuie sa i calculez cele 2 zile CO si sa i trimit banii prin posta?S au cum este corect sa fac?


2) Deasemenea am un angajat care lucreaza in firma si la inchiderea statul pe Noiembrie imi da mesajul ca,are dreptul al 27 zile CO si catrebuie sa i acord cel putin 5 zile de CO.(mentionez ca pe ctr de munca sunt 21 zile ).

Este corect sa-l pun sa si faca cerere concediu pe cele 5 zile ,stiu ca cele pe anul acesta si le poate lua pana in iunie 2022 ?

mu;tumesc

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: STAT SAGA

#2 Mesaj de tobosv790 »

1)Daca face cerere pentru bani DA
2)Nu trebuie sa-l pui. Face numai daca vrea el. Nu-l poti obliga. Ii spui ca are de luat si daca le vrea, face cerere. Este ubn drept nu o obligatie.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: STAT SAGA

#3 Mesaj de serbanv59 »

1) nu stie ca are de luat bani iar eu nu vreau sa am probl la un eventual control.
Am trecut la CO neefectuat in stat.

2 )Administratorul firmei are de luat 34 zile de CO si cred ca am inteles bine de la dvs faptul ca ,desi sunt atentionata de acest lucru la inchiderea statului de plata nu imi afecteaza cu nimic la un eventual control.
Daca nu vrea sa faca cerere pt CO inchid statul din decembrie .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: STAT SAGA

#4 Mesaj de balazse »

Pentru TobosV790
Cum adica "Daca face cerere pentru bani DA"? De cand trebuie sa faci cerere pentru sa beneficiezi de suma in cauza?

Pentru SerbanV59
Daca a fost in concediu atunci trebuia sa se ponteze ca atare, pana la urma tot firma ii va trebui sa le plateasca acele sume daca va fi cazul.

Scrie răspuns