Ref. Program Saga

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

Ref. Program Saga

#1 Mesaj de cozmag384 »

Buna ziua,
Pe calculatorul pe care am programul Saga nu-l pot folosi numai merge,am licenta valabila pina in.sep.2022,are vreo legatura cu WindosXP,cum.pot muta programul pe alt calculator?Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Ref. Program Saga

#2 Mesaj de septimiuv »


cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

Re: Ref. Program Saga

#3 Mesaj de cozmag384 »

Am mutat programul Saga C pe alt calculator urmand pasii din linkul de mai sus,dar la preluarea automata a datelor contabile nu reusesc sa le preiau ptr a se activa meniurile programului.va rog frumos un ajutor .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ref. Program Saga

#4 Mesaj de balazse »

In link-ul de mai sus nu este nici unde mentionat despre "preluarea automata a datelor contabile" (sau cel putin eu n-am observat).

cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

Re: Ref. Program Saga

#5 Mesaj de cozmag384 »

Am mutat programul pe alt calculator,,dar cand ma autentific la Anaf ptr transmiterea declaratiilor nu ma logheaza,trebuie sa transmit ceva la anaf sa recunoasca calculatorul nou..

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ref. Program Saga

#6 Mesaj de balazse »

Ce legatura are programul Saga C de autentificare pe site ANAF?
Sau discutam despre extensia "declaratii ANAF"?
Ai instalat driverul pentru token?

cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

Re: Ref. Program Saga

#7 Mesaj de cozmag384 »

Da am instalat driverul ptr. token declaratiile sant generate si semnate din programul Saga c de pe noul calculator. Programul Saga nu are legatura cu autentificarea la Anaf

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ref. Program Saga

#8 Mesaj de balazse »

Ce browser ai incercat, Google Chrome (incearca prin "incognito")?
Totusi de ce vrei sa accesezi ANAF pentru transmitere a declaratiei?
Transmiterea se face prin e-guvernare:
https://www.e-guvernare.ro/

cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

Re: Ref. Program Saga

#9 Mesaj de cozmag384 »

Transmiterea se face pe eguvernare dar ca sa ajungi sa te loghezi iti cere sa te autentifici cu semnatura electronica.
Am actualizat programul saga c cu versiunea 543 si 544 fara a actualiza versiunile 541 si 542,este vreo problema si daca da,cum le pot actualiza si pe acestea ,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ref. Program Saga

#10 Mesaj de balazse »

Vroia sa scot in evidenta ca programul Saga nu are nici o legatura faptul ca nu poti transmite declaratiile, avand in vedere ca ai inceput "Am mutat programul pe alt calculator".
Ai mentionat de site ANAF, adica anaf.ro, cand declaratiile se transmit prin e-gurvenare.ro, adica sunt doua lucruri diferite.

Daca nu te poti autentifica pe e-guvernare, inseamna ca ceva n-ai facut bine si nu ai raspuns la intrebari sa te pot ajuta. Cel mai probabil nu ai instalat corect driverul pentru token sau ii problema cu browser-ul, asta daca inainte a functionat si nu ai reinnoit certificatul intre timp la furnizorul de certificat si ai uitat sa faci reinnoire pe site ANAF.

Ultima versiune intotdeauna contine toate actualizarile, deci daca ai avut versiunea 540 (si ai procedat ca si blog, vezi aici: https://www.sagasoftware.ro/mutare-prog ... e-operare/) si ai instalat ultima vers.544 atunci esti la zi, si totul ii ok.

Scrie răspuns