Calcul bonificatii si deductibilitate donatii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
andib
Mesaje: 6
Membru din: Lun Oct 01, 2018 10:09 am

Calcul bonificatii si deductibilitate donatii

#1 Mesaj de andib »

Buna ziua si La Multi Ani!

Supun atentie dvs urmatoarea speta de calcul, aplicarea bonificatiilor (OUG 153) si deductibilitate sponsorizari la Saga (V 540 fisier 12.01.2022 la update).
In momentul asta Saga face astfel:

1. In tab-ul "Impozit pe venit"
Impozit venit : 2.521
Impozit venit contabilizat : 0
Ch cu sponsorizarile deductibile : 504
Valoare bonificatie 2% : 179
Impozit pe venit de inregistrat : 1.838 ( 2.521 - 504 - 179)

NC 698=4418 1.838

2. In tab-ul "Declaratia 100"
Trece suma de 2.342 lei pe coloana "Datorat" ( 2.521 - 179, adica impozit calculat - bonificatie 2%)
Trece suma de 504 lei pe coloana "Deductibil"

Export declaratia in format pdf si la validarea formularului 100 sumele se modifica astfel:
Suma datorata : 2.342 lei
Sponsorizari : 468 lei
Impozit de plata : 1.874 lei

Cu alte cuvinte pdf-ul inteligent al ANAF reface calculul deductibilitati la cheltuielile cu sponsorizarea, luand ca baza de calcul (in mod corect cred eu) impozitul calculat si de plata adica impozit calculat minus eventialele bonificatii in baza OUG 153.
Cu alte cuvinte, n-ar fi corect ca deductibilitatea sponsorizarilor sa fie calculata in Saga dupa formula (Impozit calculat - bonificatii OUG) * 20% si nu cum este acum Impozit calculat * 20%?

Cum interpretati ca ar fi corect?
Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Calcul bonificatii si deductibilitate donatii

#2 Mesaj de septimiuv »

Formularul actual nu știe de noile reglementări. Codul Fiscal spune clar cum se calculează sponsorizarea deductibilă.

andib
Mesaje: 6
Membru din: Lun Oct 01, 2018 10:09 am

Re: Calcul bonificatii si deductibilitate donatii

#3 Mesaj de andib »

Ok, multumesc.
Asteptam sa vedem daca si cum vor modifica in formularul 100 (in sensul trecerii sumei de la bonificatiile OUG 153 in mod distinct). Atunci n-ar mai trebui sa fie dubii in legatura cu baza la care se aplica cei 20% deductibili.

Seara buna

andib
Mesaje: 6
Membru din: Lun Oct 01, 2018 10:09 am

Re: Calcul bonificatii si deductibilitate donatii

#4 Mesaj de andib »

septimiuv scrie: Joi Ian 13, 2022 5:36 pm Formularul actual nu știe de noile reglementări. Codul Fiscal spune clar cum se calculează sponsorizarea deductibilă.
Imi pare rau sa revin pe tema asta, dar fie nu inteleg eu ceva, fie ar trebui modificata modalitatea de calcul a deductibiliatii cheltuielilor cu sponsorizarile.

Acum sint calculate la nivel de 20% din impozit calculat nu din cel datorat.
La validarea declaratiei 100 (formular ANAF) se modifica suma deductibila la nivel de 20% din impozit datorat : pe noul formular 100 (si Saga ver 541 si ANAF)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Calcul bonificatii si deductibilitate donatii

#5 Mesaj de septimiuv »

Formularul D100 a fost modificat doar pentru scadență, nu și pentru modul de aplicare a sponsorizării+bonificației. Porbabil lucrează la alt formular. Până în iunie mai e.

andib
Mesaje: 6
Membru din: Lun Oct 01, 2018 10:09 am

Re: Calcul bonificatii si deductibilitate donatii

#6 Mesaj de andib »

septimiuv scrie: Joi Ian 20, 2022 7:08 pm Formularul D100 a fost modificat doar pentru scadență, nu și pentru modul de aplicare a sponsorizării+bonificației. Porbabil lucrează la alt formular. Până în iunie mai e.
Multumesc pt raspuns.
Seara buna si spor!

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Calcul bonificatii si deductibilitate donatii

#7 Mesaj de belibouc436 »

Buna seara. Am trimis deja formularul D100, cu bonificatie si cu suma deductibila pe trim IV - am sponsorizat un ONG. Din greseala suma sponsorizata in trim IV am trecut-o la deducere AMEF. Am vrut sa trimit o rectificativa, sa trec corect suma la sponsorizari, dar se intampla acelasi lucru pe care-l arata mai sus si colegii mei, se modifica suma pe care o pot acorda ca sponsorizare, este mai mica. Pot sa trimit aceasta declaratie rectificativa mai tarziu, cand ANAF-ul va corecta D100? Am trimis si D107, unde am trecut corect suma sponsorizata, iar in D100 am o suma mai mica cu cea pe care am pus-o la AMEF. Multumesc.

Scrie răspuns