Dividende distribuite si neplatite

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
padureani700
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 13, 2019 7:11 pm

Dividende distribuite si neplatite

#1 Mesaj de padureani700 »

Buna ziua. La depunerea situatiilor financiare pentru anul 2020 s-a consemnat in hotarare distribuirea de dividende in valoare de 15.000 lei, administratorul neavand intentia de a le plati imediat. Astfel nu s-a facut nota contabila de distribuire de dividende si nici de retinere a impozitului.Dividendele nu s-au platit nici pana astazi, ianuarie 2022.
1. Era obligatoriu sa se faca notele contabile de distribuire daca s-a consemnat in hotarare?
2. Conform legislatiei impozitul pe dividende trebuie declarat si platit pana cel tarziu in 25 ianuarie anul urmator, chiar daca acesta nu s-au platit. Daca nu s-au facut notele contabile de distribuire banuiesc ca nu trebuie sa declar nimic, corect?
3. Se pot face toate notele contabile (nota de distribuire a dividendelor, de retinere a impozitului si platii) doar in momentul platii dividendelor?
4. In caz de un eventual control va fi problema ca s-a trecut distribuirea dividendelor in hotarare si nu s-au facut documentele necesare in vederea consemnarii si platii lor?
Va intreb aici pentru ca discutand cu diversi contabili parerile au fost impartite si poate a avut cineva astfel de caz. Multumesc mult pentru raspunsuri.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Dividende distribuite si neplatite

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca este vorba despre hotararea AGA de aprobare a situatiilor financiare aferente anului 2020, da, trebuia facuta NC de distribuire a profitului exact cum s-a decis prin hotarare : dividende, rezerve, etc...sau, profitul ramane nerepartizat. Acuma,na, depinde de control, nu stiu daca se gandeste cineva sa iti ceara hotararea Aga si sa iti verifice daca s-a respectat sau nu ce e scris in AGA, dar....nu se stie niciodata. Te-ar pune sa declari cei 15000 lei, plata 750 lei impozitul, penalitati+dob.penalitati ....la zi.........

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Dividende distribuite si neplatite

#3 Mesaj de balazse »

Pentru PadureanI700
Daca s-a emis hotarea, de ce nu ai respectat si inregistrat ca atare, sau de ce nu s-a emis o noua hotarare prin care se anuleaza cel initial?

padureani700
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 13, 2019 7:11 pm

Re: Dividende distribuite si neplatite

#4 Mesaj de padureani700 »

@balazse stiti cum zic unii administratori: lasa ca o rezolvam sau lasa ca vedem noi? Cred ca cu asta am zis tot!
Astazi m-a anuntat ca vrea sa isi ia dividende de 10000 lei din cei 15000 lei. L-am anuntat ca oricum impozitul il vom plati luna asta pana in 25 pentru toata suma. Nota contabila de distribuire si retinerea impozitului ar fi bine sa revin sa le fac cu luna aprobarii situatiilor financiare (m-as pricopsi cu ceva de lucru) sau le pot face la decembrie 2021? Multumesc pentru raspunsuri, sunteti minunati toti care ne dati mereu cate o mana de ajutor. Zi buna.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Dividende distribuite si neplatite

#5 Mesaj de balazse »

Administratorul poate sa zica orice, tu esti responsabil de inregistrarea documentelor. Daca ai documentul, atunci il inregistrezi, daca nu ai, atunci nu il inregistrezi.
Referitor la data inergistrarii, depinde data documentului, daca ai avut sau nu depus raport semestrial. Incearca sa inregistrezi cu cea mai veche data posibila.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Dividende distribuite si neplatite

#6 Mesaj de tobosv790 »

Eu nu mi-as face atatea probleme. Nu exista sanctiune/contraventie pentru nerespectarea acelei hotarari . Decat poate pe linie administrativa. Nu este un capat de tara. Fa nota acum, declara si plateste impozitul pe dividende. Si cu asta...albastra.

Scrie răspuns