imp.pe venit din lichid. unei pers juridice sau impozit pe dividente

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

imp.pe venit din lichid. unei pers juridice sau impozit pe dividente

#1 Mesaj de ardeleanuc723 »

Buna ziua!O micro. aflata in dizolvare cu lichidare voluntara(asociat unic), sa infiintat in febr. 2021 si a functionat pana pe 6 decembrie 2021, cand a aparut mentiunea la Registrul Comerttului.
Cum plateste profitul realizat in perioada in care acesta a functionat?O doamna de la cool center Anaf mi-a spus ca se poate distribui pe dividente dupa plata impozitului pe dividente in luna ian ,punand in decl 100 bifa sus, unde scrie decl. depusa potrivita art 90.
O alta doamna de la cool center imi spune ca nu poate lua dividente, intrucat nu sa depus bilantul interimar si pentru profitul realizat sa plateasca 10% impozit pe venit din lichidarea unei persoane juridice.
A treia doamna de la ANAF mi-a zis ca este o situatie atipica si sa scriu pe formularul de contact de la Anaf.
Intrucat am trei pareri diferite, va rog pe dvs sa-mi spuneti care este procedura corecta! Multumesc mult!

mirear739
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 27, 2012 12:27 pm

Re: imp.pe venit din lichid. unei pers juridice sau impozit pe dividente

#2 Mesaj de mirear739 »

Buna ziua!

Intucat a aparut mentiunea de lichidare la Registrul Comertului, sunteti nevoit sa urmati pasii de lichidare: depunere bilant anaf cu bifa deschidere procedura lichidare cu solduri pana la 6 dec. Dupa 30 zile de la data publicarii in monitorul oficial, in a doua faza se depune bilant incheierea procedurii de lichidare. In urma lichidarii vedeti ce sume revin asociatului, depuneti d100, plata impozitului venituri din lichidare. Prima varianta propusa

ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

Re: imp.pe venit din lichid. unei pers juridice sau impozit pe dividente

#3 Mesaj de ardeleanuc723 »

Multumesc !Deci impozit venit din lichidare 10% si decl 100 cu bifa sus .

Scrie răspuns