dividende

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
precupl39
Mesaje: 77
Membru din: Vin Noi 23, 2018 6:12 pm

dividende

#1 Mesaj de precupl39 »

Buna ziua,

Pot sa distribui dividende din profitul anului in curs cumulat cu profitul anilor anteriori ramas nerepartizat? Daca da, este corecta urmatoarea hotarare aga?

Adunarea Generala a Asociatilor a SC _________SRL, intrunita azi 02.12.2021, are pe ordinea de zi urmatoarele:
- Repartizarea la dividende din profitul net ramas nerepartizat al anilor 2019 si 2020 precum si din profitul anului in curs 2021 suma de....................
- Asociatul unic /asociatii: a (au) hotarat ca din profitul net obtinut in anii 2019 si 2020 ramas nerepartizat de ______ lei si diferenta din 2021 in suma de ................... sa fie repartizata la dividende suma de ________ lei(_litere_lei), din care 5% = _____ lei impozit pe dividende - impozit ce va fi achitat la termen pana la data de 25.___2022, iar restul de _______lei (litere lei) vor fi incasati prin banca/casa de catre asociatul unic ______________ .

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: dividende

#2 Mesaj de pomparaus »

Pentru 2021 doar daca ai depus bilant interimar.
Pentru anii anteriori poti sa distribui , dar sa tii cont ca daca faci o singura hot.AGA pt.toata suma ce vrei sa o distribui, plata dividendelor se va face doar prin banca.

precupl39
Mesaje: 77
Membru din: Vin Noi 23, 2018 6:12 pm

Re: dividende

#3 Mesaj de precupl39 »

Nu am depus bilant interimar. Am sunat la finante si mi-au spus ca nu e nevoie de bilant interimar, au spus ca pot sa distribui dividendele si le voi declara in bilantul care trebuie depus pana in mai.
Ideea e ca administratorul si-a transferat o suma mai mare cu 2000 de lei din contul firmei sub forma de dividende si profitul net din anii anteriori nu acopera suma aceea, doar cumulat cu anul 2021..... chiar sunt intr-o dilema totala. nu stiu ce sa fac si banca cere document justificativ.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: dividende

#4 Mesaj de pomparaus »

Cum nu e nevoie de bilant interimar pt.2021, de cand?!
In baza carui document si-a transferat suma sub forma de dividende, daca tu nu ai AGA?

bucure
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 25, 2008 12:00 am

Re: declaratia 094

#5 Mesaj de bucure »

Buna ziua
Am cifra de afaceri din vanzare teren cu taxare inversa 904200 lei,nu am
achizitii intracomunitare,tva la trimestru.
Am un semn de intrebare daca depun sau nu declaratia 094
Multumesc
O zi frumoasa

fencec580
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 02, 2015 10:18 am

Re: dividende

#6 Mesaj de fencec580 »

Buna ziua,

Asociatii doresc sa isi distribuie dividende intr-o suma mai mare. Intrebarea mea este daca se pot distribui acum din profitul anilor anteriori 2017-2018 (la intocmirea situatiilor financiare anulare respective s-a hotarat ca profitul sa ramana nerepartizat pana la o data ulterioara) - din rezultatul reportat si nerepartizat doar printr-o hotarare AGA, fara a se intocmi bilant interimar (care face referire la distribuirea din profitul curent)? Sau cum se procedeaza in situatia de fata?

Eu una inteleg ca bilantul interimar se intocmeste obligatoriu daca se hotaraste distribuirea profitului curent, eventual si a unui surplus din profiturile precedente conform art. 19 alin 3^1 din legea Contabilitatii. Insa dace eu doresc sa distribui doar din anii precedenti, imi permite si valoarea din contul 117, ar trebui sa intocmesc si in situatia mea interimarul?

"(3^1) Repartizarea trimestriala a profitului catre actionari sau asociati se poate efectua optional, in cursul exercitiului financiar, in limita profitului contabil net realizat trimestrial, plus eventualele profituri reportate si sume retrase din rezerve disponibile in acest scop, din care se scad orice pierderi reportate si sume depuse in rezerve in conformitate cu cerintele legale sau statutare, respectiv pe baza situatiilor financiare interimare aprobate de adunarea generala a actionarilor sau asociatilor, dupa caz."

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dividende

#7 Mesaj de tomac »

Profitul anilor anteriori poate fi distribuit oricând la dividende în exerciții financiare ulterioare.
Dividende interimare apar, așa cum spuneți, doar la repartizări din profitul anului curent.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns