Anaf

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
corv
Mesaje: 37
Membru din: Joi Mai 04, 2017 12:42 pm

Anaf

#1 Mesaj de corv »

Va rog,va rog,un sfat!
Pentru inregistrare depunere declaratii fiscale on line sa depus imputernicirea cu semnatura privata,sa acceptat,sa depus 700,100.

Acum cei de la anaf au dat tf precum ca ar fi necesara o procura notariala
Nu mai intelegem nimic.

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Anaf

#2 Mesaj de gheorghei642 »

corv: Privind împuternicirea de la contribuabil: în situaţia în care titularul certificatului calificat nu are calitatea de reprezentant legal al contribuabilului reprezentat, se prezintă documentul de împuternicire, autentificat de notarul public, din care rezultă dreptul titularului certificatului calificat de a semna declaraţiile fiscale pentru contribuabil. Dacă există calitatea titularului certificatului calificat de reprezentant legal al contribuabilului, se prezintă documentul, în original şi copie, care atestă această calitate (acest document poate fi Hotărârea Adunării Generale a Acţionarilor sau Statutul societăţii comerciale).
_______________________
Atentie la scris( sa depus, sa acceptat)

corv
Mesaje: 37
Membru din: Joi Mai 04, 2017 12:42 pm

Re: Anaf

#3 Mesaj de corv »

Dar imputernicire ca reprezentant desemnat ar fi valabila pt depunere declaratii?

corv
Mesaje: 37
Membru din: Joi Mai 04, 2017 12:42 pm

Re: Anaf

#4 Mesaj de corv »

Mentionez,firma este la inceput, pe 0

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Anaf

#5 Mesaj de balazse »

Pentru GheorgheI642
Acea imputernicire notariala este nevoie doar pentru contribuabilii mijlocii si mari.

Pentru CorV
Explica celor care au facut solicitarea sa mai citeasca legilatia, precum sa iti ofere actul normativ pe baza careia iti solicita.

corv
Mesaje: 37
Membru din: Joi Mai 04, 2017 12:42 pm

Re: Anaf

#6 Mesaj de corv »

Solicitarea a fost telefonica.
Pe luna decembrie am depus dec. 100
si 700.
Societatea este la inceput,un singur angajat-contabil cu doua ore din luna ianuarie 2022.
...caut baza legala...sa merg peste "ea" sute de km...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Anaf

#7 Mesaj de balazse »

Incearca sa te folosesti de raspunsul primit (in 2019) de la serviciul de asistenta contribuabili (am sters datele cu caracter personal):
http://www.fileshare.ro/e3427417559
De altfel, nu inteleg de ce ar trebui sa te deplasezi sute de km pentru asa ceva.

corv
Mesaje: 37
Membru din: Joi Mai 04, 2017 12:42 pm

Re: Anaf

#8 Mesaj de corv »

Multumesc mult!!!

Scrie răspuns