D 100 depusă înainte de actualizare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
maram
Mesaje: 133
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:09 am

D 100 depusă înainte de actualizare

#1 Mesaj de maram »

Bună ziua. Am depus d100 înainte de actualizare,fără bonificație, am recipisa fără erori,cu dată scadență 25ianuarie.Am și achitat impozitul pe venit trim 4 . Cum corectez acum situația deoarece firma beneficiază de bonificație. Mulțumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D 100 depusă înainte de actualizare

#2 Mesaj de balazse »

Avand in vedere ca momentan oricum nu se stie cum se va proceda cu bonificatia, trebuie sa astepti pana cand se va clarifica.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: D 100 depusă înainte de actualizare

#3 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. Si eu am depus inainte de actualizare cu scadenta 25 ian, recipisa fara erori. Dar nu vreau sa modific pt ca bonificatia este nesemnificativa, o pot lasa asa?
Multumesc

ursui160
Mesaje: 21
Membru din: Joi Ian 05, 2017 3:32 pm

Re: D 100 depusă înainte de actualizare

#4 Mesaj de ursui160 »

Cum se aplica facilitatea de reducere a impozitului pe veniturile microintreprinderilor in 2022
de Redactia Infotva la 18 Ian. 2022[/b[/b]]

As dori sa-mi clarific aplicarea facilitatilor prevazute de OUG 153/2020: 1. Este obligatoriu sa aplic sau pot calcula impozitul neajustat si in acest caz pot depune D100 fara bonificatie, acum pana in 25.01.2022 si sa platesc pana la aceasta data? 2. Daca nu este admis, pot depune acum impozitul neajustat si sa fac rectificativa, dupa depunerea situatiilor financiare? Multumesc.
Raspunsul consultantului fiscal Elena Ionescu: 
 
Prevederile OUG nr. 153/2020 pentru instituirea unor masuri fiscale de stimulare a mentinerii/cresterii capitalurilor proprii, precum si pentru completarea unor acte normative, au in vedere sa stimileze obtinerea de resurse financiare suplimentare pentru societati prin acordarea unor reduceri ale impozitului datorat in functie de mentinerea capitalului social sau cresteri ale capitalurilor proprii.

Reducerile aplicate asupra impozitului pe veniturile microintreprinderilor, unele incepand cu anul 2021 si altele din anul 2022, reglementate de prevederile actului normativ anterior invocat, se calculeaza asupra impozitului datorat, asa cum se prevede la art. I alin. (1).

Aceste prevederi au in vedere, in principal, capitalizarea firmelor si apoi, cresterea lichiditatilor.

De mentionat este faptul ca reducerile prevazute de OUG nr. 153/2020 se cumuleaza, iar valoarea rezultata se aplica asupra impozitului determinat pentru perioada respectiva.

Capitalul propriu ajustat, care reprezinta baza acestor bonificatii, are in componenta sa capitalul social subscris si varsat, primele de capital, rezervele legale, statutare sau contractuale, profitul din exercitiile anterioare.


Nu se cuprind in capitalul propriu ajustat rezervele din reevaluare si rezultatul exercitiului curent.

Reducerile nu se aplica asupra impozitului determinat trimestrial.

Procentul aferent reducerii de impozit se aplica asupra sumei datorate pentru intregul an fiscal, iar valoarea reducerii se scade din impozitul datorat pentru trim. IV (Art. I alin. 12).

Daca valoarea reducerii este mai mare decat impozitul calculat pentru trimestrul IV, diferenta care nu a putut fi scazuta din impozitul aferent trimestrului IV se scade din impozitul determinat pentru trimestrele anterioare, situatie in care se depun declaratii rectificative.

Ca urmare a introducerii in legislatie a acestor prevederi s-a avut in vedere faptul ca informatiile necesare cresterii surselor proprii se pot determina numai dupa intocmirea si aprobarea situatiilor financiare (termen maxim pentru depunere 120 sau 150 de zile, dupa caz, conform dispozitiilor art. 36 din Legea conatbilitatii) fapt pentru care a fost modificata si data depunerii declaratiei 100 pentru trim. IV 2021.

Aceasta se transmite pana la 25 iunie a exercitiului urmator celui pentru care se datoreaza impozitul, respectiv anul 2022, termen pana la care se efectueaza si plata impozitului rezultat.

Modificarea se aplica prin derogare de la prevederile art. 56 din Codul fiscal.

Referitor la intrebarea d-voastra mentionam ca facilitatile fiscale nu au caracter imperativ, obligatoriu pentru cei carora li se adreseaza.
De aceea nu se prevad sanctiuni pentru cei care nu le aplica

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: D 100 depusă înainte de actualizare

#5 Mesaj de sorina87 »

Multumesc frumos pentru lamuriri!

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: D 100 depusă înainte de actualizare

#6 Mesaj de isacm »

Recipisa pentru decl.100 imi da urmatorul raspuns :
' Au fost identificate următoarele ERORI:
E: obligatie (1) [cod_oblig=121 scadenta=25.01.2022]
eroare regula: R15: scadenta (25.01.2022) ar fi trebuit sa fie 25.06.2022 pt. cod obligatie 121 "

decl. a fost transmisa pe data de 22.01.2022

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D 100 depusă înainte de actualizare

#7 Mesaj de balazse »

Actualizeazi programul, genereaza din nou declaratia si il depui.

vargab45
Mesaje: 83
Membru din: Joi Ian 07, 2016 3:11 pm

Re: D 100 depusă înainte de actualizare

#8 Mesaj de vargab45 »

Buna ziua
Si eu am trimis declaratiile inainte de actualizare
am si platit pe toate
Dar totusi la fisa sintetica nu imi apare plata si aduce ca neachitata imp pe venit
Sa retrimit declaratiile? exista ceva legatura cu termenul de depunere?!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D 100 depusă înainte de actualizare

#9 Mesaj de pomparaus »

"Aduce ca neachitata imp pe venit", aduce dar e achitat sigur : ia priveste atent/a fisa jos dreapta nu se regasesc la incasati si nerepartizati pe diferente ?!
Din moment ce ai depus-o doar daca depui rectificativa, cum adica sa "retrimiti" declaratiile?!

vargab45
Mesaje: 83
Membru din: Joi Ian 07, 2016 3:11 pm

Re: D 100 depusă înainte de actualizare

#10 Mesaj de vargab45 »

Da asa, am vrut sa scriu; sa trimit d710 si atunci noua versiune a D100

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D 100 depusă înainte de actualizare

#11 Mesaj de pomparaus »

Doar daca calculezi bonificatia, altfel nu.

halastauanc
Mesaje: 363
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: D 100 depusă înainte de actualizare

#12 Mesaj de halastauanc »

buna ziua, daca am depus D100 inainte de actualizare 22.012022, cu erori referitoare la data scadenta. In aceeasi zi am achitat tot impozitul. apoi am actualizat si am vazut ca aveam o bonificatie cosistenta. Am asteptat pana acum crezand ca se mai actualizeaza d100.
As dori sa va intreb daca pot retrimite d100, sau se considera deja trimisa chiar daca are erori, sau trebuie rectificativa?
Diferenta de impozit achitata in plus, o voi lasa pentru trimestrul 1, in avans.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: D 100 depusă înainte de actualizare

#13 Mesaj de stoicat »

Daca are erori ,inseamna ca declaratia nu e depusa.
Asteptati sa apara versiunea noua a D100 si depuneti atunci D 100 cu bonificatia.

Scrie răspuns