RO e-Factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
mlezivaa269
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 31, 2014 4:08 pm

Re: RO e-Factura

#16 Mesaj de mlezivaa269 »

M-ati convins. Multumesc. Stau linistita pana la 01iunie cand incep sa transmit facturile. Deocamdata am testat. Credeti ca trebuie transmise facturile in ziua cand sunt emise? Sau as putea sa transmit periodic sa zicem in fiecare saptamana toate cele emise in saptamana respectiva?

badunaa725
Mesaje: 19
Membru din: Joi Sep 14, 2017 12:57 pm

Re: RO e-Factura

#17 Mesaj de badunaa725 »

daca esti inrolat pt transmitere e factura,
trebuiesc toate facturile transmise sau doar cele care sunt incasate cu tichete vacanta(cazul meu)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-Factura

#18 Mesaj de tomac »

@mlezivaa269 - momentan nu există termen de trimitere. Cel mai probabil se va reglementa în perioada următoare.

@badunaa725 - dacă v-ați înscris în registru RO e-Factura trimiteți absolut toate facturile emise.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mlezivaa269
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 31, 2014 4:08 pm

Re: RO e-Factura

#19 Mesaj de mlezivaa269 »

Multumesc.

calfav592
Mesaje: 142
Membru din: Joi Oct 08, 2015 12:19 am

Re: RO e-Factura

#20 Mesaj de calfav592 »

De la ce data este posibil sa fie toate firmele obligate sa trimita facturile prin e-factura? Si daca trebuie obligatoriu sa cuprinda toate randurile din factura (de exemplu am 50 pozitii pe factura), o sa dispara facturile scrise cu pixul? Va multumesc.

mlezivaa269
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 31, 2014 4:08 pm

Re: RO e-Factura

#21 Mesaj de mlezivaa269 »

De la 1 ianuarie 2023 transmit toate firmele e-factura .

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: RO e-Factura

#22 Mesaj de septimiuv »

p.s. Pentru oamenii din secolul 21 au dispărut de mult facturile scrise cu pixul.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: RO e-Factura

#23 Mesaj de stroer1948 »

Nu mai stiu unde am citi intrebarea: Cum se listeaza XML-ul din eFactura ? Probabil ca pe verso-ul facturii de la carnet.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: RO e-Factura

#24 Mesaj de balazse »

Detalii din SPV:
Documentatia tehnica completa, inclusiv cateva exemple de XML, o gasiti pe link: https://mfinante.gov.ro/prezentare-e-factura (Specificatii tehnice)

Prin intermediul acestei pagini puteti trimite facturi catre sistemul national de facturare e-factura astfel:
1. Obtineti fisierul XML al facturii din aplicatiile informatice proprii
2. Alegeti sintaxa (UBL sau CII) si CIF-ul emitent al facturii din lista celor pentru care aveti drept
3. Daca XML-ul transmis respecta sintaxa, veti primi un index de incarcare
a) Dupa primirea indexului de incarcare, puteti verifica starea in care se afla acesta - daca a fost sau nu prelucrat de sistem
b) Daca dupa prelucrare au fost identificate erori de validare, veti primi un raspuns cu o lista de erori In cazul in care in urma prelucrarii nu au fost identificate erori, veti primi un raspuns in care veti avea factura originala si semnatura calificata a MF/ ANAF. In acest caz factura este transmisa si la cumparator (beneficiar)
4. Daca XML-ul tranmis NU respecta sintaxa, veti primi un mesaj de eroare. In acest caz fiserul NU a fost preluat de sistemul informatic

popa196
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 08, 2016 11:28 am

Re: RO e-Factura

#25 Mesaj de popa196 »

Facturile emise catre persoane fizice si incasate cu tichete se transmit pe e-factura?

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: RO e-Factura

#26 Mesaj de berard »

Buna ziua.In legatura cu RO e-factura.Unde si cum intocmesc o factura electronica in SAGA.Daca firma cu vanzare en-gross si lucram pe server cum se procedeaza?Cum se transmite la ANAF? zilnic? Factura cu factura? Recunosc am cam multe nelamuriri.Multumesc

dincac617
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 01, 2008 12:00 am

Re: RO e-Factura

#27 Mesaj de dincac617 »

Pana la emiterea facturii finale de vanzare a unui imobil nou se incaseaza avansuri pentru care trebuie intocmite facturi de avans. Aceste facturi de avans se declara la E-factura?
Multimesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: RO e-Factura

#28 Mesaj de balazse »

Pentru BerarD
Poate ajuta
SAGA C.3.0.539
1. S-a introdus E-Factura. Pentru a genera facturile dupa acest format, se bifeaza noua optiune numita "E-Factura", din ecranul de tiparire al facturilor. Transmiterea se poate face cu programul "Declaratii ANAF".
...
Important
1. Sistemul E-Factura este la inceput, deci este de asteptat sa apara diverse probleme legate de validare si transmitere. Deocamdata, acest sistem nu este obligatoriu si se adreseaza doar facturilor emise catre institutii ale statului.
Transmiterea se poare face din SPV sau cu programul "Declaratii ANAF". In ultima versiune a acestuia, s-a introdus conectarea cu SPV, pentru care se foloseste o pagina noua, numita "SPV", pe care o puteti accesa din partea inferioara a ecranului.

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: RO e-Factura

#29 Mesaj de berard »

Un exemplu in situatia actuala:O firma en-gross vinde imbracaminte. La sfarsit de luna imi aduce cateva facturi scrise de mana.Eu le voi inregistra in contabilitate si le voi declara la ANAF.Dar daca are cate 8-10 facturi zilnic si suntem conectati in servar, voi lua factura cu factura si voi bifa e factura? Sau va bifa cel care emitw factura "e-factura" din program.Cum le declar la ANAF?
Cel care emite factura in servar poate da clientului factura.Dar cel care scrie de mana va fi obligat sa se doteze cu imprimanta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: RO e-Factura

#30 Mesaj de balazse »

Ce intelegi exact prin "le voi declara la ANAF"?
Dupa ce ai incarcat factura, vei primii un exemplar a facturii, care daca neaparat doresti poti sa il trimiti prin e-mail.
Ar cam trebui uitat de perioada in care mai completezi manual o factura.

Scrie răspuns