RO e-Factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
davidl532
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 13, 2012 5:04 pm

RO e-Factura

#1 Mesaj de davidl532 »

Buna ziua, sper sa ma lamuriti voi, eu o iau razna.
Pentru o unitate afiliata (pensiune, hotel, etc ) care incaseaza cazare cu vouchere de vacanță si diferenta prin casa marcat /op, cum procedati de la 01.04.2022 ? In ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 131 din 17 decembrie 2021 am citit asa " (1^2) În cazul voucherelor de vacanță emise pe orice tip de suport, unitățile afiliate sunt obligate, începând cu data de 1 aprilie 2022, să transmită în sistemul național privind factura electronică RO e-Factura facturile emise titularilor voucherelor." SI DEJA AM AMETIT. Oare o sa ramana asa, oare nu am inteles eu bine ? Si ce transmit toate facturile sau numai cele incasate cu vouchere de vacanta? Si daca numai pe cele cu vouchere toata valoarea sau numai cea incasata cu voucher? As ruga pe cei ce au folosit optional sistemul național privind factura electronică RO e-Factura in relatia B2G sa ne impartasiti experienta voastra. Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: RO e-Factura

#2 Mesaj de balazse »

Inca multe neclaritati exista (mai trebuie avut rabdare), vezi si cele postate de TomaC pe blog: https://www.sagasoftware.ro/proiect-ord ... sc-fiscal/

badunaa725
Mesaje: 18
Membru din: Joi Sep 14, 2017 12:57 pm

Re: RO e-Factura

#3 Mesaj de badunaa725 »

tot ref la RO factura,
in SAGA am observat ca se poate emite ro factura numai pt pers juridice,
conf OUG 131/2022, nu este obligatoriu si pt pers fizice???

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: RO e-Factura

#4 Mesaj de balazse »

Ai actualizat programul (chiar daca ai ultima versiune) si nu functioneaza pentru persoane fizice?

badunaa725
Mesaje: 18
Membru din: Joi Sep 14, 2017 12:57 pm

Re: RO e-Factura

#5 Mesaj de badunaa725 »

Mercy,, acolo era problema

puscasz
Mesaje: 95
Membru din: Mar Oct 23, 2007 12:00 am

Re: RO e-Factura

#6 Mesaj de puscasz »

Incerc sa creez o factura ro-e-factura. Imi trimite un text de eroare: F: InvoiceLine (1) sectiune Item (1) sectiune ClassifiedTaxCategory (1)
eroare structura: elementul 'Name' ar fi trebuit sa apara de minimum 1 ori, dar apare efectiv de 0 ori. Nu inteleg, unde sa inserez numele firmei (?), sau al cui nume? Numele firmei exista deja din crearea facturii? e asa de greu sa primim explicatii in limba romana, concret si la obiect? exista undeva un " manual" pentru crearea e-facturii din saga, pas cu pas ? eu nu am gasit - nu inseamna ca nu exista, desigur. Va rtog sa ma indrumati, daca stiti mai multe. Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: RO e-Factura

#7 Mesaj de balazse »

Ca si prim pas, ai actualizat programul (chiar daca ai ultima versiune a programului)?
Citeste si cele postate aici de TomaC:
viewtopic.php?f=1&t=51116
Sa ne zici cum s-a finalizat.

mitroid714
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mai 20, 2014 4:41 pm

Re: RO e-Factura

#8 Mesaj de mitroid714 »

Ce facem cu raspunsul primit la efactura. Acesta e un zip care contine doua fisiere xml. Nu inteleg ce putem sau ce trebuie sa facem cu ele.
Ma asteptam sa putem lista factura cu semnatura anaf. Voi cum faceti?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: RO e-Factura

#9 Mesaj de balazse »

Te referi la mesajul de eroare?Ai facut cele mentionate mai sus?
Cum adica sa listezi cu semnatura ANAF? De unde ai dedus acest lucru?

mlezivaa269
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 31, 2014 4:08 pm

Re: RO e-Factura

#10 Mesaj de mlezivaa269 »

Ce facem cu raspunsul primit la e-factura? Nu am avut mesaj de eroare.La ,,descarca" este un zip care contine doua fisiere xml. Nu inteleg ce trebuie sa facem cu ele mai departe.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: RO e-Factura

#11 Mesaj de balazse »

Ai efectuat pasii de mai sus?
Unde ai buton "descarca"?
La vers. 539/17.11.2021 a aparut in e-mail urmatoarele:
"1. Sistemul E-Factura este la inceput, deci este de asteptat sa apara diverse probleme legate de validare si transmitere. Deocamdata, acest sistem nu este obligatoriu si se adreseaza doar facturilor emise catre institutii ale statului.
Transmiterea se poare face din SPV sau cu programul "Declaratii ANAF". In ultima versiune a acestuia, s-a introdus conectarea cu SPV, pentru care se foloseste o pagina noua, numita "SPV", pe care o puteti accesa din partea inferioara a ecranului.".
Ca urmare programul genereaza un singur fisier XML care il transmiti prin extensia "Declaratii ANAF".

pascutac
Mesaje: 250
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: RO e-Factura

#12 Mesaj de pascutac »

Se referă la răspunsurile primite din platforma ANAF. Acele răspunsuri nu trebuie tipărite. Sunt fișiere semnate electronic, le păstrați ca atare, sau le salvați pe o memorie externă (stick, hdd extern).

mlezivaa269
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 31, 2014 4:08 pm

Re: RO e-Factura

#13 Mesaj de mlezivaa269 »

Multumesc. Am inteles deci ca la raspuns e-factura unde scrie descarca si sunt cele doua xml-uri nu trebuie tipartite aceste documente . Eu as lua de buna aceasta situatie , imi convine. Ma framanta de ce au pus acolo descarca daca nu trebuie tiparite. Era suficient sa avem numarul de icarcare sau descarcare, mesajul ca documentul nu are erori,ca este trimis la beneficiar... Oare nu trebuie cumva prin vreo aplicatie tranformat XML-ul transformat in pdf si apoi cumva salvat sau tiparit( fiecare sa isi aleaga il tipareste sau il salveaza ca pdf.).

mlezivaa269
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 31, 2014 4:08 pm

Re: RO e-Factura

#14 Mesaj de mlezivaa269 »

facturile trebuie transmise zilnic in e factura? adica azi am facut factura si imediat transmit in e-factura?

pascutac
Mesaje: 250
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: RO e-Factura

#15 Mesaj de pascutac »

Dacă trebuiau tipărite, mă gândesc că puneau acolo "Descarcă și tipărește". Aveți 2 fișiere, factura in format XML și semnătura digitală a sistemului e-Factura, aceste 2 fișiere sunt arhivate într-un singur fișier zip, acest fișier îl păstrați ÎN FORMAT ELECTRONIC, în format tipărit nu are nici o valoare.

Scrie răspuns