RO e-Factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: RO e-Factura

#31 Mesaj de berard »

Eu am inteles ca periodic,inca nu se stie care este perioada,se declara prin SPV. la ANAF prin extensia Declaratii ANAF. Am inteles gresit? Practic voi cum procedati? Dela 1 iulie este obligatoriu.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: RO e-Factura

#32 Mesaj de balazse »

Poate te ajuta cele postate la comentarii pe blog:
https://www.sagasoftware.ro/e-factura-noi-modificari/

zsutinas898
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 29, 2016 1:14 pm

Re: RO e-Factura

#33 Mesaj de zsutinas898 »

Buna ziua,
poate cineva sa imi spuna pasii de urmat pt inscrierea unei firme in e-factura,va rog ?
Trebuie sa ma inrolez prima data in spv cu tokenul ?
De unde sa descarc 084 ce poate fi semnat electronic?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: RO e-Factura

#34 Mesaj de balazse »

Activezi direct din SPV, ai sectiune (fila) separat.

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: RO e-Factura

#35 Mesaj de stroer1948 »

Pentru e-factura, vanzare marfa B2G, este obligatorie completarea codurilor NC la fiecare articol de pe factura ?

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: RO e-Factura

#36 Mesaj de berard »

Un vanzator care vinde imbracaminte in Expo Market DORALY,nu este dotat cu calculator si imprimanta pentru a elibera factura clientului.Practic cum procedeaza? Sunt multi astfel de vanzatori si isi pun intrebarea aceasta.Contabilitatea este tinuta de diversi contabili care au semnatura electronica si si-au inrolat firmele in SPV. Doar ca facturile sunt emise de vanzatorul din an-gross catre persoane juridice,facturi scrise de mana.
Este necesar ca vanzatorul sa aiba program de facturare?Imprimanta?
Simplu ar fi ca sa existe legatura intre contabil si comerciant prin VPN.Astept parerile voastre.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-Factura

#37 Mesaj de tomac »

Da, sunt obligați să facă asta - să emită factura prin e-factură.
Să folosească FGO direct de pe telefon și aceasta se vede de către contabil, dacă nu vor să folosească o aplicație pe un calculator.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vanczag
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: RO e-Factura

#38 Mesaj de vanczag »

Buna ziua,
Ca firma de contabilitate am contracte de pentru servicii de contabilitate cu firme private si institutii publice a si am inteles ca in cadrul relatiei B2G sun obligata sa facturez prin Ro e-factura. Sunt inregistrata in SPV am facut un xml. e-factura Saga pe care am incarcat-o in varianta Test e-factura. Am primit urmatorul mesaj de eroare:<Error errorMessage="E: validari globale eroare regula: R6.1: CIF-ul vanzatorului nu figureaza in baza de date:38482730luna:6an:2022"/>. Mentionez ca in lista de articole nu am asociat nici un cod NC pentru nu am gasit un astfel de cod. Ar trebui sa asociez vreun cod la articol? Ar trebui sa ma inscriu in registrul e-factura sau pot trimite facturi in spv si fara sa ma inregistrez? Daca ma inregistrez in registrul e-factura toate facturile trebuie sa trimit prin ro e-facturare si in relatiile B2B? Daca nu trebuie sa ma inregistrez de ce am aceasta eroare?

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: RO e-Factura

#39 Mesaj de gheorghei642 »

Testul să fie cu CIF/CUI al unui client instituție publică sau firmă înscrisă în RO e-Factura

pascutac
Mesaje: 250
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: RO e-Factura

#40 Mesaj de pascutac »

@vanczag
Prima dată trebuie să vă înregistrați în registrul e-Factura (din SPV), chiar și mesajul vă spune "<Error errorMessage="E: validari globale eroare regula: R6.1: CIF-ul vanzatorului nu figureaza in baza de date:38482730luna:6an:2022"/>".

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-Factura

#41 Mesaj de tomac »

Nu, nu trebuie să se înregistreze nicăieri.
Codul fiscal al beneficiarului trebuie să fie unul de instituție publică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: RO e-Factura

#42 Mesaj de stroer1948 »

Si cu codurile NC nu stie nimeni? E obligatoriu sa le completam sau nu? Eu am trimis efactura pe platofma de test fara codurile nc completate si mi s-a validat fara erori.

vanczag843
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 22, 2018 2:55 pm

Re: RO e-Factura

#43 Mesaj de vanczag843 »

Multumesc de raspunsuri. Codul fiscal este al unei scoli, deci este al unei institutii publice, iar codul NC nu il gasesc pentru servicii de contabilitate. Multumesc.

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: RO e-Factura

#44 Mesaj de berard »

Am inteles. Vanzatorul emite factura de pe telefon din grogramul FGO.Factura apare la contabilitate in SAGA.Ca sa inmaneze factura clientului este necesar sa printeze factura pe imprimanta sau si la client se transmite factura online.
daca emitem o factura corect din FGO ,ea apare si la furnizor si la client. Ceeace inseamna ca si intrarile mele (marfa) apar online.Imi cer scuze pentru insistenta dar vreau sa-mi fie foarte clar,ca si eu la randul meu sa pot da explicatii vanzatorului meu.

chirodeaf417
Mesaje: 54
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:58 pm

Re: RO e-Factura

#45 Mesaj de chirodeaf417 »

Din modulul de contabilitate saga ( nu avem modulul de gestiune) putem emite efacturi cu articole cu codul NC sau CPV?

Scrie răspuns