RO e-Factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
ankapa4
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Noi 02, 2013 12:17 pm

Re: RO e-Factura

#61 Mesaj de ankapa4 »

Multumesc frumos!

minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: RO e-Factura

#62 Mesaj de minum »

Una dintre facturile transmise azi in e-factura este tot neprelucrata de mai mult de 2 ore.
Culmea este ca urmatoarea transmisa a fost ok, am descarcat raspunsul in 5 min.
Am sunat la Asistenta, m-au indrumat sa trimit mesaj prin formularul de contact, cine stie cand primesc raspuns!
A avut cineva o situatie similara?
Ce se intampla daca o mai trimit o data?

P.S.
.... am primit mesaj de confirmare, dupa aproape 2 h1/2. Nu stiu care a fost motivul!

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: RO e-Factura

#63 Mesaj de ilinescug »

Speta : neplatitor de tva cu domeniu de activitate servicii informatice, face factura catre gradinita. Societatea trebuie sa faca e factura?
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-Factura

#64 Mesaj de tomac »

Da. Nu contează că este neplătitor de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stoianm69
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 17, 2010 12:00 am

Re: RO e-Factura

#65 Mesaj de stoianm69 »

Buna ziua
Acelasi lucru m-am intrebat si eu despre cele 2 fisiere xml primite ca raspuns la o transmitere fara erori.
Am vazut ca fisierul xml ce contine factura poate fi transformat in fdf si se obtine o factura. Dar semnatura nu se poate face pdf. Probabil asa trebuie sa fie. Adica sa ramana ceva acolo de neinteles. Ce tot vrem sa vedem noi ce scrie acolo. Sau sa intelegem.

tomescul247
Mesaje: 25
Membru din: Lun Feb 01, 2016 3:00 pm

Re: RO e-Factura

#66 Mesaj de tomescul247 »

Am primit urmatoarea eroare: "<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="true"?>

-<header Cif_emitent="12761340" Index_incarcare="4001774655" xmlns="mfp:anaf:dgti:efactura:mesajEroriFactuta:v1">

<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-RO-100]-Daca Codul ţării Vânzătorului (BT-40) este "RO" si Subdiviziunea ţării Vânzătorului (BT-39) este "RO-B" (corespunzator Municipiului Bucuresti), atunci Localitatea Vânzătorului (BT-37) trebuie să fie codificată folosind lista de coduri SECTOR-RO.#If the Seller's country Code (BT-40) is "RO" and the Seller's country subdivision (BT-39) is "RO-B" (corresponding to Bucharest Municipality), then the Seller city (BT-37) must be c ..."/>

</header>
Ce modificari ar trebui sa fac pentru corectare?
Daca ma poate ajuta cineva..
Multumesc

samoilal222
Mesaje: 23
Membru din: Lun Feb 01, 2016 8:43 am

Re: RO e-Factura

#67 Mesaj de samoilal222 »

tomescul247 scrie: Lun Iul 18, 2022 9:59 pm Am primit urmatoarea eroare: "<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="true"?>

-<header Cif_emitent="12761340" Index_incarcare="4001774655" xmlns="mfp:anaf:dgti:efactura:mesajEroriFactuta:v1">

<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-RO-100]-Daca Codul ţării Vânzătorului (BT-40) este "RO" si Subdiviziunea ţării Vânzătorului (BT-39) este "RO-B" (corespunzator Municipiului Bucuresti), atunci Localitatea Vânzătorului (BT-37) trebuie să fie codificată folosind lista de coduri SECTOR-RO.#If the Seller's country Code (BT-40) is "RO" and the Seller's country subdivision (BT-39) is "RO-B" (corresponding to Bucharest Municipality), then the Seller city (BT-37) must be c ..."/>

</header>
Ce modificari ar trebui sa fac pentru corectare?
Daca ma poate ajuta cineva..
Multumesc
Cred ca o actualizare de SAGA ar ajuta. Iata ceva raspunsuri aici: https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php ... 8&start=60

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: RO e-Factura

#68 Mesaj de manuelav »

puteti verifica ce contine acel xml, prin conversie, intr-un format tip factura aici: https://www.nexuserp.ro/ro-e-factura-co ... xml-in-pdf

tomescul247
Mesaje: 25
Membru din: Lun Feb 01, 2016 3:00 pm

Re: RO e-Factura

#69 Mesaj de tomescul247 »

Multumesc mult
S-a rezolvat

marino322
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 18, 2021 12:53 pm

Re: RO e-Factura

#70 Mesaj de marino322 »

Buna ziua,
Pentru e-factura, la o activitate de service aparate de aer conditionat, am creat un cod de produs dar nu incap explicatiile pe un rand, fiind necesare mai multe detalii.
Cum se poate anexa un deviz/anexa la factura?
Sau mai este alta rezolvare?

Multumesc celor care au timp si pentru mine!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-Factura

#71 Mesaj de tomac »

Folosiți informații suplimentare. Nu se poate anexa așa ceva la factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

palc10
Mesaje: 12
Membru din: Joi Dec 23, 2021 10:15 am

Re: RO e-Factura

#72 Mesaj de palc10 »

tomescul247 scrie: Mie Iul 20, 2022 12:14 am Multumesc mult
S-a rezolvat
Cum s-a rezolvat?
Am si eu aceeasi eroare la validarea in SPV. Emit din SmartBill.
Am exportat xml si din Saga si l-am trimis pe anaf/transmite efactura. Am avut aceeasi eroare.

Claudia

petrariun
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 10, 2021 8:37 am

Re: RO e-Factura

#73 Mesaj de petrariun »

Buna. Intrebare de incepator: utilizez facturier manual. Ce numar va avea e-factura mea din saga? Daca generez serie noua doar pt e-factura e corect? Sa merg cu 2 serii de facturi in paralel?
Sau operez in saga nr urmator pt factura electronica si-l "sar" in facturierul fizic? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-Factura

#74 Mesaj de tomac »

@petrariun - folosiți FGO de la www.fgo.ro și nu aveți nici o problemă, le eliminați pe cele scrise.
Puteți aloca orice serie și număr doriți, prin decizie scrisă, dacă e la o adică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petrariun
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 10, 2021 8:37 am

Re: RO e-Factura

#75 Mesaj de petrariun »

@tomac. Multumesc mult! Spor!

Scrie răspuns