Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popag361
Mesaje: 80
Membru din: Mie Apr 15, 2009 12:00 am

Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#1 Mesaj de popag361 »

Buna ziua, Am o intrebare legata de eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro pentru un PFA-profesie liberala expert contabil. Daca sediul social nu este lucrativ, ce cheltuieli as putea sa fac astfel incat sa fie incadrate ca elegibile? Eu m-am gandit la urmatoarele: prelungire licenta Saga, laptop (inclusiv licentele de office si Windows achizitionate impreuna cu un laptop/PC), telefon, smartwatch, casti audio, geanta laptop, cooler racire laptop? Din experienta proprie, ce alte cheltuieli ati mai efectuat in conditiile in care sediul social nu este declarat ca lucrativ? Va multumesc anticipat!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#2 Mesaj de pinteae »

Din cate stiu, in cazul profesiilor liberale, adresa de domiciliu a titularului, este si sediul social al PFA, deci este lucrativ.
Eugen Pintea

popag361
Mesaje: 80
Membru din: Mie Apr 15, 2009 12:00 am

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#3 Mesaj de popag361 »

Nu este lucrativ in sensul in care nu desfasor activitate la sediul social, apartamentul are destinatie mixta, este si sediul social si locuinta. Cred ca nu m-am axprimat eu adecvat.
Daca ati avut microgranturile acelea de 2000 de euro, pe ce s-au cheltuit banii primiti? Ma puteti ajuta cu cateva sugestii?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#4 Mesaj de balazse »

Mai poti achizitiona diverse consumabile, imprimanta/multifunctionala, hard extern, pana la urma de ce ai nevoie de activitatea efectuata.
In ceea ce priveste licenta Saga, poti sa achizitionezi pe o perioada mai lunga 2-3 ani.
Sincer sa fiu, un Smartwatch ii cam la limita.
Doar din curiozitate. Daca nu ai "sediu lucrativ", unde "lucrezi"?
Daca are destinatie mixta, de ce nu ar fi sediu lucrativ?

popag361
Mesaje: 80
Membru din: Mie Apr 15, 2009 12:00 am

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#5 Mesaj de popag361 »

Multumesc pentru raspuns! Lucrez acasa, in locuinta proprie, care are destinatie mixta: locuinta si sediu social. Cred ca ai dreptate, este impropriu sa spun ca nu este sediu lucrativ.
O zi buna!

popag361
Mesaje: 80
Membru din: Mie Apr 15, 2009 12:00 am

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#6 Mesaj de popag361 »

Buna ziua,
Mai am o intrebare pentru cei care ati beneficiat de micrograntul de 2000 de euro in 2020, prelungirea licentei la programul de contabilitate (licenta SAGA) a fost considerata cheltuiala eligibila? Intreb pentru ca practic este o cheltuiala in avans pentru perioada urmatoare (un an, doi etc)!
Am intrebat la callcenter si mi-a zis ca nu sunt eligibile cheltuielile in avans (de exemplu garantiile extinse pentru produsele achizitionate).
Aceeasi intrebare si legata de garantiile extinse pentru produsele achizitionate, intra in categoria cheltuielilor eligibile?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#7 Mesaj de balazse »

Eu m-am referit doar la cei care sunt cu PFA, sincer sa fiu eu am primit in scris faptul ca pot achizitiona licenta pe o perioada mai mare decat un 1 an in cazul unui PFA si nu s-a mentionat de cheltuiala in avans.
Ai incercat sa le soliciti in scris?

popag361
Mesaje: 80
Membru din: Mie Apr 15, 2009 12:00 am

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#8 Mesaj de popag361 »

La cine te referi daca am incercat sa solicit in scris: clarificari de la autoritate? Am sunat in callcenter si mi-a facut referire la cheltuielile in avans cand am intrebat de garantiile extinse, si anume ca se presupune ca ar fi considerate cheltuieli in avans. Licenta Saga nu cred ca se poate considera o cheltuiala in avans, chiar daca se prelungeste anual.

Pentru cei care ati luat microgrant in prima etapa sau acum in etapa a doua mai am o intrebare legata de achizitionarea echipamentelor, de genul telefon mobil, laptop, imprimanta etc.: exista un prag "de bun simt", ma scuzati pentru exprimare, legat de pretul acestor echipamente tinand cont ca este un ajutor de stat pentru reluarea activitatii dupa pandemie? Daca ati luat echipamente foarte scumpe, au fost refuzate aceste cheltuieli la decontare?

Va multumesc anticipat pentru pareri si sugestii!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#9 Mesaj de balazse »

Institutia in cauza are si o adresa de e-mail unde poti sa soliciti lamuriri, la acest lucru m-am referit.
Raspunsul prin e-mail consider mai acceptabil decat cel primit telefonic.

Adica vrei sa cumperi un laptop la 9.000 lei care efectiv costa 2.000 lei? In acest caz, eu zic ca ar fi o problema, dar nu stiu daca cineva poate evalua acest lucru.
Daca in procedura nu se face limitare de pret, atunci poti achizitiona la ce pret doresti.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#10 Mesaj de septimiuv »

Unii vor să-și cumpere cu banii statului ce nu și-ar fi cumpărat cu banii lor. Aici e frica lor.

popag361
Mesaje: 80
Membru din: Mie Apr 15, 2009 12:00 am

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#11 Mesaj de popag361 »

Exact, ai spus foarte bine!!! Mi se pare ca ar trebui precizate niste grile foarte clare in legatura cu cheltuirea acestor sume primite ca ajutor. Multumesc tuturor pentru pareri si sugestii! Noapte buna!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#12 Mesaj de balazse »

Pentru SeptimiuV
Nu ar trebui sa le fie frica, o data ce au drept la acest tip de ajutor.

Pentru PopaG361
De ce ar trebui grile? Pana la urma, fiecare cauta cel mai mic pret, precum cumpara la un pret de piata si nu prin diverse metode care nu sunt "de bun simt".

popag361
Mesaje: 80
Membru din: Mie Apr 15, 2009 12:00 am

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#13 Mesaj de popag361 »

Reglementarile din procedura nu sunt foarte clare, nu sunt deloc specifice pe domenii de activitate. De exemplu: pentru o firma din domeniul IT sau audio-video, cei 2000 de euro nu-i ajung nici pentru un laptop/pc/aparat video sau foto, dar pentru alte domenii poti sa-ti iei un echipament IT (PC/laptop office) de 500 de euro cu care de poti descurca lejer. Am astfel de clienti care ma intreaba daca exista o limita in acest sens pentru decontarea micrograntului.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#14 Mesaj de balazse »

Iti iei ce poti din banii respectivi.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eligibilitatea cheltuielilor efectuate din microgranturile de 2000 de euro

#15 Mesaj de tomac »

În limita a 9676 lei puteți cumpăra unul sau mai multe bunuri.
De exemplu cumpărați 2 laptop de câte 4500 lei fiecare și mai rămân 676 lei pe care îi puteți folosi pentru altceva.
Sau cumpărați un PC care costă 20.000 lei și plătiți din grant suma de 9676 lei și diferența până la 20000 lei o plătiți din surse proprii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns