societate isi deschide magazin produse lactate

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
halepi
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 06, 2015 3:40 pm

societate isi deschide magazin produse lactate

#1 Mesaj de halepi »

buna ziua! o societate comerciala care produce produse lactate a facut doar distributie catre persoane juridice. in aprilie 2022 am deschis un magazin de produse lactate, mentionez ca pana acum nu am mai avut casa de marcat. cum introduc marfa transferata catre magazin, cum introduc bonurile Z. (mentionez ca sunt la inceput de drum de contabilitate)
cand am adus marfa la magazin am adus o in baza unui aviz de insotire a marfii iar produsele le am trecut cu pretul de productie, in baza lui am facut NIR unde am adaugat adaosul. vreau sa stiu cum trebuie sa inregistrez in saga. multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: societate isi deschide magazin produse lactate

#2 Mesaj de balazse »

Acum depinde de tipul de evidenta la magazin, adica ii cantitativ-valoric sau global-valoric la pret de vanzare?
Vanzarea il poti inregistra pe articole?

halepi
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 06, 2015 3:40 pm

Re: societate isi deschide magazin produse lactate

#3 Mesaj de halepi »

Global valoric la preț de vânzare. Nu am mai avut vreun magazin și de aceea va cer ajutorul pt a face totul corect. Va mulțumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: societate isi deschide magazin produse lactate

#4 Mesaj de balazse »

In acest caz te poti folosii de meniul "transferuri", de unde poti tiparii si avizul de livrare, unde faci transfer din gestiunea cantitativ-valorica intr-una de global-valorica la pret de vanzare.
In partea stanga introduci articolul care doresti sa il descarci, iar in partea dreapta pretul de vanzare.
O alta optiune este cel al utilizarii de aviz pe un client/furnizor fictiv cu cont analitic 482.

halepi
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 06, 2015 3:40 pm

Re: societate isi deschide magazin produse lactate

#5 Mesaj de halepi »

Bun pana aici! Și bonurile fiscale Z de la casa de marcat unde le încasez?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: societate isi deschide magazin produse lactate

#6 Mesaj de danilevicis »

Z-urile se introduc zilnic in ecranul de iesiri pe tip B. Vezi explicatiile din manualul de utilizare Saga
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Scrie răspuns