CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,

La 31.12.2021 s-a facut un PV de inventariere in care s a decis de catre administrator ,sa se treaca pe cheltuieli nedeductibile si impozitarea cu 5% a sumei care lipseste din casierie si anume 1 milard.
Inregistrarea in contabilitatea afost 6588 analitic=5311 1.000.000
Intrebarea mea este ,atata timp cat s-a si impozitat cu 5% trebuie sa fac declaratia unica pt administratorul firmei ?

ma poate ajuta cineva ?


multumesc

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#2 Mesaj de pomparaus »

Un administrator nu poate sa ia asemenea decizii : poate doar in cazul in care are documente (PV de constatare organe politie sau hotarare judecatoreasca definitiva)in baza carora cineva a constatat ca s-au furat banii si nu mai pot fi recuperati de la persoana (casierul) in culpa (sa zicem ca a decedat hotul).
Doar la un control (Anaf) daca se constata ca banii sunt doar scriptic si nu faptic, ei decid ce masuri iau : de obicei ii considera dividende pentru firma impozitati cu 5%,alte venituri pentru administrator impozitati cu 10%, o amenda eventual, etc. : DOAR organele de control decid.
Administratorul tau te invata sa faci prostii (te-a mai pus sa ii plimbi prin diferite conturi parca si anul trecut, nu?!)

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#3 Mesaj de serbanv59 »

sa stiti ca el nu hotaraste singur ,el face cum ii spune expertul.
Daca acestia s-au impozitat cu 5% ,trebuie sa faca decl.unica?
Daca ei sunt dusi in alta parte ,nu cred ca este cazul sa faca decl unica ,eu asa zic.

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#4 Mesaj de pomparaus »

Nota contabila tu ai facut-o. Ce documente ai tinut in mana cand ai facut contarea in afara de o decizie a administratorului (care nu are nici-o relevanta chiar daca asa l-a invatat expertul)? Dar, de ce nu intrebi expertul ce trebuie sa faci mai departe daca aveti expert?!
Daca ai documente justificative legale in baza carora ai lucrat acea NC - si mai ales ca ai platit 5% impozit - unde ai declarat acea suma, in ce formular si ca ce?
Daca le-ai declarat ca dividende, trebuia sa depui D205 pana pe 28.02.2022, iar administratorul trebuie sa depuna DU.
Sunt tare curioasa sa imi zici si mie ce a scris expertul/administratrorul in acea decizie.
Ce vrei sa zici prin "Daca ei sunt dusi in alta parte ,nu cred ca este cazul sa faca decl unica ,eu asa zic" - unde in alta parte?! Depinde de tine : unde si ca ce i-ai declarat, impozit 5% pe ce ai platit?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#5 Mesaj de balazse »

Eu nu intelg, cum adica vine administratorul si decide ca se impoziteaza cu 5%, in loc de 10%.
De altfel, acel expert sa ii ofere in scris (si sa si semneze) administratorului toate detaliile si sa isi asuma cel putin moral ceea ce apare pe acea hartie, ca oricum administratorul isi asuma raspunderea si nu expertul.

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#6 Mesaj de pomparaus »

Asta zic si eu @balazse :!: :?:

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#7 Mesaj de serbanv59 »

Am depus D100 cu impozitul pe dividende .

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#8 Mesaj de serbanv59 »

in acest PV s-a specificat faptul ca nu sunt banii in casa decat scriptic si patronul a decis sa se treaca pe chelt neded( chiar daca nu este un dividend REAL ) si impoz acestor bani ca si dividende luate cu 5 % desi firma este pe pierdere de ceva timp.
S-a depus D100 pt im div si atat.
Stiu ca,nu este corect si am spus acest lucru si intr-un email anterior insa,in acest moment doresc sa stiu daca trebuie sa-i depun Decl unica si D205 (cu intraziere d205) .
Am stat si m-am gandit :daca eu am facut NC 6588=5311 ,practic eu nu am inreg divid insa am facut D100.....
Nu stiu ,chiar nu m-am lovit pana acum.

multumesc

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#9 Mesaj de tobosv790 »

Ai facut o porcarie mare. Si la un eventual control patronal stii ce va zice? "Nu stiu dom'le contabilul si expertul mi-a zis". Si o incasati.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#10 Mesaj de serbanv59 »

Patronul a semnat pe acel PV si isi asuma totul,eu ca si angajat execut ,daca nu pot pleca .
Nu sunt de acord dar ,doresc solutii .Este foarte usor din afara sa mi spune ti ca ,nu este corect pt ca asta stiu deja.
Majoritatea patronilor asta fac si cunosc cazuri multe insa, se pare ca,am gresit pt ca am spus probl mea si am cerut un ajutor.
Pana la urma nu ne-am nascut cu aceste cunostiinte ,le-am dobandit in timp nu?

Va multumesc oricum !

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#11 Mesaj de tobosv790 »

Daca firma ar fi fost pe profit se gasea o solutie asemnatoare. Dar bine documentata si "acoperitoare". Are de luat aport?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#12 Mesaj de balazse »

Pentru TobosV790
Nici nu s-a pus problema ca ar fi bine ceea ce s-a facut, ci doar cum sa se creeze declaratia unica daca s-a procedat intr-un anumit fel.

Pentru SerbanV59
Nu este chiar asa ca administratorul a semnat si tu ca si angajat executi, deoarece pentru evidenta contabila tu raspunzi si nu administratorul, iar expertul ii doar o persoana care ofera suport (indiferent cum ii acest suport), acum ce iti asumi tu ii decizia ta personala.
De altfel, cand citim pe forum asemenea "smecherii" este normal ca ne expunem parerea, deoarece pentru noi nu este normal ceea ce s-a relatat, iar daca nu doresti astfel de reactii trebuia doar sa scrii ca s-a acordat dividende si ai nevoie de ajutor in completarea declaratiei unice, dar nu acest lucru ai facut. Nu te astepta sa oferim pentru anumite actiuni de acest tip o aprobare ca ii ok.
Daca, ca si firma declarari divende, atunci ca si beneficiar, in declaratia unica la fel dividende va trebui sa declari.
Sincer, sunt tare curios cum de pe langa acea multime de corelatii aiurea pe care le fac cei de la fisc semenea actiuni scapa total din atentia lor.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: CASIERIE-CHELT NEDEDUSCTIBILE

#13 Mesaj de serbanv59 »

multumesc

Scrie răspuns