Concediu Medical

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Concediu Medical

#1 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!

Daca un salariat angajat in data de 29.03.2022 , are certificat de concediu medical incepand din luna aprilie 2022 cum se calculeaza indemnizatia de concediu medical avand in vedere ca nu are stagiu de cotizare?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Concediu Medical

#2 Mesaj de tomac »

Dacă nu este CM acordat pe tip 06, 51, adică pe tip de concediu unde nu este necesar stagiu de cotizare, nu se calculează nicicum. Are zero la venituri bază de calcul. Nu i se poate achita nici un fel de indemnizație de concediu. Dacă e acordat pe tip ce nu necesită stagiu, atunci salariul de bază va fi venitul corespunzător ultimelor 6 luni. Și se raportează la zilele lucrătoare din ultimele 6 luni așa că va avea o sumă infimă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Concediu Medical

#3 Mesaj de imrehl »

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Va mai scriu detalii si sa-mi explicati cum si ce sa fac,pentru ca nu am avut astfel de cazuri.
La aceasta firma are CIM partial cu 4 ore/zi.Mai are 2 contracte de munca una cu 8 ore unde are si functia de baza si una cu 4 ore/zi.Salariata este gravida si a depus certificat de concediu medical la celelalte doua firme, dar aici nu.
1.Este musai sa depuna la fiecare angajator certificat de concediu medical?
2.Daca depune cum inregistrez acest certifcat de concediu medical?Cum calculez?
3.Daca nu depune cum fac pontajul? Dupa nastere cum se va suspenda Contractul de munca?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Concediu Medical

#4 Mesaj de tomac »

1. Da
2. Ca la orice salariat. Ca medie a veniturilor din ultimele 6 luni dacă are stagiu de cotizare.
3. Absent. Se va suspenda în baza unei cereri pe care trebuie să o depună la fiecare angajator.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Concediu Medical

#5 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!

Va multumesc pentru raspunsuri.Am facut declaratia 112 dar imi da eroare, avand in vedere ca salariata nu are stagiu de cotizare....Am inregistrat primul certifcat de concediu medical cu cod indemnizatie 08 dar este angajat la aceasta firma din data de 30.03.2022...
Nu stiu cum sa procedez cu declaratia ce sa fac ?
Cum sa declar?
Va rog frumos sa ma ajutati,pentru ca diresc sa trimit azi declaratia.
Va multumesc!

simonescum411
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 12, 2021 9:59 am

Re: Concediu Medical

#6 Mesaj de simonescum411 »

Se introduce ca un concediu medical obisnuit( serie, data acordare, cod diagnostic, nr zile cm, perioada etc) iar la zile baza calcul trezi 0 si venituri baza calcul tot 0. Evident nu v-a primi bani pe medical intrucat nu are stagiu de cotizare la firma dvs.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Concediu Medical

#7 Mesaj de imrehl »

Va multumesc, asa am facut declaratia si este ok:)
Si luna mai tot asa o sa fie cu 0 si dupa ultimul certificat de concediu se suspenda contractul cu art 51/a ? Va fi ok asa?

simonescum411
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 12, 2021 9:59 am

Re: Concediu Medical

#8 Mesaj de simonescum411 »

da, este ok

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Concediu Medical

#9 Mesaj de imrehl »

Multumesc frumos!
O zi minunata va doresc!

Scrie răspuns