meserii diferite executate de un salariat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

meserii diferite executate de un salariat

#1 Mesaj de pomparaus »

Am nevoie, va rog de opiniile voastre si de sfaturi :
In cadrul unui firme de foraj e nevoie de un sofer de masini de mare tonaj care transporta la anumite lucrari utilajele, doar ca e ocazional pt.ca nu se stie cand si unde in tara incep aceste lucrari : el practic transporta aceste utilaje atunci cand si unde este necesar si este musai necesar sa fie sofer. Pana la completarea normei de munca de 8 ore/zi acesta executa in cursul zilei lucrari de operator la utilaje de foraj dirijat (lucreaza pe foreze) - are pregatirea necesara.
Cum vedeti voi CIM-ul lui si fisa postului : el este angajat ca sofer de camioane de mare tonaj cu fisa postului aferenta, dar pentru ceea ce munceste in restul programului de lucru ce ar trebui facut?
In fisa postului de sofer eu am adaugat ca pana la completarea normei de 8 ore/zi salariatul presteaza si activitati de operator la utilaje de foraj si am anexat instructiuni SSM pentru masini de foraj orizontal, dar cat este de corect?!
Multumesc anticipat.

gheorghei642
Mesaje: 747
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: meserii diferite executate de un salariat

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Daca firma desfasoara activitati de foraj, indicat ar fi ca persoana in cauza sa fie angajata ca operator utilaje de foraj iar pentru executarea (cand este cazul) atributiilor de sofer pe masini de mare tonaj sa fie remunerat cu un spor la salariu de baza aferent meseriei de baza, spor care va reprezenta produsul rezultat din orele prestate (ocazional) ca sofer si salariul tarifar orar al meseriei de sofer pe autovehicule de mare tonaj.

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: meserii diferite executate de un salariat

#3 Mesaj de pomparaus »

Multumesc : nu stiu ce sa zic de spor, pt.ca el face aceste curse in anumite zile, nu face nimic suplimentar, tot 8 ore/zi lucreaza.

Scrie răspuns