e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
balintk
Mesaje: 182
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

Re: e-factura

#76 Mesaj de balintk »

Nu stiu cum s-a intamplat, am transmis prima e-factura catre o primarie si nevazand indexul de incarcare am transmis-o de mai de multe ori. Ce pot sa fac, primaria striga pe mine sa le scot de acolo sa las doar una. Ma puteti ajuta?

szantol
Mesaje: 6
Membru din: Joi Oct 20, 2016 12:08 pm

Re: e-factura

#77 Mesaj de szantol »

De unde ar trebui sa sterg? La cilent am CNP fara RO. Singura pozitie, unde apare RO este "tara". Daca sterg de acolo, nu ma lasa sa salvez clientul, ceea ce e firesc.

ganis
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 01, 2016 2:38 pm

Re: e-factura

#78 Mesaj de ganis »

calciud scrie: Mar Iul 12, 2022 4:04 pm Buna ziua,

am incarcat o factuta in e-factura SPV si am urmatorul mesaj de eroare.:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="yes"?>
<header xmlns="mfp:anaf:dgti:efactura:mesajEroriFactuta:v1" Index_incarcare="................." Cif_emitent=".................">
<Error errorMessage="E: validari globale&#xA; SCHEMATRON &#xA; eroare: [UBL-CR-414]-A UBL invoice should not include the PaymentMeans InstructionID"/>
<Error errorMessage="E: validari globale&#xA; SCHEMATRON &#xA; eroare: [UBL-CR-681]-A UBL invoice should not include the PaymentMeans InstructionNote"/>
</header>
ce pot face?
Multumesc!
Cum ati rezolavat? Am aceeasi eroare

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#79 Mesaj de tomac »

Eroarea apare pentru că e operată încasare pe factură și deși validatorul ANAF validează XML generat așa, la trimitere validatorul de pe site generează eroarea aceasta ceea ce este absurd. Este inadmisibil ca un validator să spună că e ok și la depunere pe site să spună că nu.
Refaceți actualizarea SAGA și generați iarăși XML pentru factura aceea, dar dacă, în continuare, aveți aceiași eroare, ștergeți încasarea de la factură, generați XML și-l trimiteți apoi operați încasarea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

fierascuc918
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 19, 2013 9:15 am

Re: e-factura

#80 Mesaj de fierascuc918 »

Buna ziua! Din greseala, am transmis factura prin sistemul e-factura, de două ori, la interval de 1 min, crezând că nu s-a transmis ( de azi dimineata , netul servit intrerupe). Ce este de facut un aceasta situatie? Cei de la consultanta, au spus că nu am ce sa mai fac, nu se poate anula una dintre ele

ursud
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 08, 2006 1:00 am

Re: e-factura

#81 Mesaj de ursud »

Buna ziua
Am emis o factura de stornare pe care apoi am incarcat-o in e-factura si am primit urmatoarea eroare:
E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-RO-020]-Codul tipului facturii (BT-3) trebuie să fie unul dintre următoarele coduri din lista de coduri UNTDID 1001: 380 (Factură), 389 (Autofactură), 384 (Factură corectată), 381 (Notă de creditare), 751 (Factură — informații în scopuri contabile)
Aveti vreo idee care e motivul?

Sau, trebuia sa corectez factura initiala si sa depun e-factura rectificativa?
Multumesc!
Ultima oară modificat Mie Iul 13, 2022 3:18 pm de către ursud, modificat 1 dată în total.

fierascuc918
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 19, 2013 9:15 am

Re: e-factura

#82 Mesaj de fierascuc918 »

Ati rezolvat cumva? Am aceeasi situatie

ursud
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 08, 2006 1:00 am

Re: e-factura

#83 Mesaj de ursud »

fierascuc918 scrie: Mie Iul 13, 2022 3:17 pm Ati rezolvat cumva? Am aceeasi situatie
Momentan nu, revin daca rezolv.

ursud
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 08, 2006 1:00 am

Re: e-factura

#84 Mesaj de ursud »

fierascuc918 scrie: Mie Iul 13, 2022 3:17 pm Ati rezolvat cumva? Am aceeasi situatie
Aveti ultima versiune de Saga, din 13.07?

spatarl
Mesaje: 198
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: e-factura

#85 Mesaj de spatarl »

Buna ziua! Am trimis de doua ori o factura B2G si tot am erori de validare la Raspund factura. Aceasta este eroarea : <Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [UBL-CR-414]-A UBL invoice should not include the PaymentMeans InstructionID"/>
Stiti cumva din ce cauza este aceasta eroare. Mentionez ca am trimis-o fara coduri CVP .
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#86 Mesaj de tomac »

Refaceți actualizarea. ANAF a modificat ceva la specificații și la validări.
NU are nici cea mai mică legătură cu codurile CPV.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

danilal
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 06, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#87 Mesaj de danilal »

Buna ziua! Pentru relatia B2B avansul la apartamente noi se declara in Ro-e factura? Multulesc!

samoilal222
Mesaje: 23
Membru din: Lun Feb 01, 2016 8:43 am

Re: e-factura

#88 Mesaj de samoilal222 »

ursud scrie: Mie Iul 13, 2022 3:42 pm
fierascuc918 scrie: Mie Iul 13, 2022 3:17 pm Ati rezolvat cumva? Am aceeasi situatie
Aveti ultima versiune de Saga, din 13.07?
Eu o am si am aceeasi eroare.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: e-factura

#89 Mesaj de tudosien »

Eroarea cu RO in fata la CNP(sezisata cateva postari mai sus) a rezolvat-o cineva?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: e-factura

#90 Mesaj de balazse »

Pentru TudosieN
Ai actualizat programul (chiar daca ai ultima versiune)?
Tara, judetul si localitatea se verifica la "fisiere" -> "clienti" (daca tot esti in acel meniu ruleaza verificarea pentru toti clientii, astfel se actualizeaza detaliile despre tara, judet si localitate, daca exista CIF).

Scrie răspuns