e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
neacsu
Mesaje: 20
Membru din: Lun Iul 02, 2007 12:00 am

e-factura

#1 Mesaj de neacsu »

Buna ziua. As dori niste informatii despre procedura E-factura. Firma la care lucrez este in domeniul telecomunicatii. Avem cateva contracte cu institutiile statului si emitem facturi lunar de prestari servicii . Din cate am inteles trebuie de la 01.07. sa folosim e-factura. Pasii pe care trebuie sa-i urmez sunt urmatorii:???
1. in contul SPV este optiunea "Înregistrare în Registrul RO e-Factura". formular 84 ?
2. cand emit factura din Saga - tiparire , e-factura si fisierul xml il incarc pe anaf la " Trimitere factura"?
3. astept raspuns de la anaf si ce fac cu zip-ul respectiv, il salvez pur si simplu?
4. tiparesc factura si o indosariez ca si pana acum?
5. cum imi dau seama k clientul a primit-o?

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#2 Mesaj de tomac »

Nu ați înțeles bine.
Dacă prin lege sunteți obligați să emiteți factură prin RO e-factura atunci nu trebuie să vă înregistrați în acel registru. Înscrierea acolo este opțională pentru cazurile în care doriți ca pe relația B2B să emiteți factură electronică către alte firme înregistrate la rândul lor în acel registru.
Așadar, răspunsurile sunt:
1. Da, acolo este formularul 084, dar NU, nu sunteți obligați la înregistrate în registrul respectiv.
2. Da.
3. Da.
4. Da.
5. Odată primit răspunsul ANAF de la punctul 3, se consideră primită factura de către beneficiar.
Am și o mențiune: ANAF a complicat lucrurile recent și momentan emiterea către instituții publice a facturii electronice nu se poate face corect. Voi detalia pe blog de ce.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

neacsu
Mesaje: 20
Membru din: Lun Iul 02, 2007 12:00 am

Re: e-factura

#3 Mesaj de neacsu »

Multumesc de raspuns. Mai am o intrebare in B2G intra si : asociatiile de proprietari si pfa-urile?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#4 Mesaj de tomac »

Da, dacă acestea facturează bunuri sau servicii, considerate achiziții publice, către instituții publice.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lupulescua350
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 19, 2015 12:16 pm

Re: e-factura

#5 Mesaj de lupulescua350 »

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarele intrebari:
1. Dacă prin lege sunt obligat să emit factură prin RO e-factura (turism - carduri de vacanta) am inteles ca atunci nu trebuie să ma înregistrez în registru, dar daca deja m-am inregistrat ce ar trebuie sa fac?
2. Exista in Saga o optiune de trimitere automata a fisierului catre ANAF? sau trebuie generat, incarcat in SPV si descarcat de acolo raspunsul ANAF?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#6 Mesaj de tomac »

1. Nimic. Puteți să ieșiți din acel registru. Dacă nu ieșiți atunci trimiteți în e-Factura orice factură emisă către client persoană juridică română înscrisă în acel registru.
2. Momentan, direct din programul SAGA nu. Le recunoaște și le trimite automat programul Declarații ANAF de la SAGA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: e-factura

#7 Mesaj de spatarl »

Buma ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie legat de e-factura. Am depus decl.084 la o firma crezand ca trebuie sa fie inscrisa in registrul RO E-factura pentru facturile B2G. Nu vinde produse cu risc dar are cateva facturi pe luna la diverse primarii. Aceasta este inscrisa in registru din data de 01.06.2022. Am incercat sa o scot tot cu decl.084 pe SPV dar nu merge pentru ca a trecut data inscrierii in registru . Am intrebat la asistenta contribuabil si deocamdata daca nu se modifica legea nu o pot scoate din registru. Eu ce facturi trebuie sa transmit in E-factura ? Toate facturile B2B sau doar daca clientul este se el inscris in registru ? Trebuie sa le transmit incepand cu 01.06.2022? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#8 Mesaj de tomac »

Toate facturile pe B2B către clienții care, la rândul lor, sunt înscriși în e-factura. Toate facturile ce conțin produse cu risc fiscal emise către clienți persoane juridice. Toate facturile pe relația B2G dacă sunt urmare unei proceduri de achiziții publice.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: e-factura

#9 Mesaj de spatarl »

Multumesc pentru raspuns! Daca sunt inscris in registru cu data de 01.06.2022 trebuie sa le transmit si pe Iunie sau doar incepand cu 01.07.2022?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: e-factura

#10 Mesaj de tobosv790 »

Cum se procedeaza efectiv pentru o firma care emite facturi catre diversi clienti? Adica:
1-servicii catre primarii
2-produse cu risc fiscal catre clienti persoane fizice private
3-diverse produse si servicii catre persoane juridice private
Firma nu este inscrisa in "Registrul e-factura" cu 084 si nici nu doreste.
Cum fac acest lucru din SAGA si cum fac sa primesc si sa depun cu modulul "Declaratii ANAF". Cum cuplez saga cu SPV-ul?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#11 Mesaj de tomac »

@spatarl - de la data înscrierii.

@tobosv790
1. Va trimite în e-factura orice factură către primării emisă începând cu data de 1 iulie 2022.
2. Nu se declară nimic dacă e client persoană fizică (populație)
3. Doar dacă facturează produse cu risc fiscal va emite și transmite în e-factura acele facturi sau dacă se va înscrie în registrul RO-factura și va factura către alte firme înscrise în acel registru.

În SAGA se operează factura normal. Se apasă tipărire și în stânga sus e o bifă pentru e-factura.
XML se va genera în C:\TEMP\e-factura
Dacă folderul Temp e monitorizat de către programul de declarații atunci le va recunoaște și le veți putea trimite automat. Momentan integrarea cu SPV e parțială nu este una completă.
Atenție! Pentru facturi emise pentru produse cu risc fiscal către alte firme este necesară partea de stocuri și completarea, la nivel de articol, a codurilor NC8 corespunzătoare acestora.
Pentru facturi emise către instituții publice e necesar codul CPV2018 indiferent că e vorba de bunuri sau servicii. Codul CPV va fi implementat în versiunea următoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: e-factura

#12 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc frumos!

neacsu
Mesaje: 20
Membru din: Lun Iul 02, 2007 12:00 am

Re: e-factura

#13 Mesaj de neacsu »

Buna ziua. Am o nelamurire. In relația B2G trebuie sa raportam factura DOAR dacă :
1. este urmare unei proceduri de achiziții din SEAP ( adica G a cumparat din seap un serviciu sau un bun si B il factureaza ulterior )
2. este un contract normal fara achizitie din SEAP ( adica s-a incheiat un contract intre B si G fara achizitie din SEAP si firma B trebuie sa factureze lunar catre G o prestare )
Multumesc

etvesc
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 02, 2013 3:30 pm

Re: e-factura

#14 Mesaj de etvesc »

Buna ziua,
Produsele cu risc fiscal importate din UE ,in cazul meu bocanci de protectia muncii am cateva intrbari

1.trebuie sa trec pe factura si codul la care se incadreaza produsul ? daca da unde ? ( unele produse le am deja pe stoc si au codul intern)

Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#15 Mesaj de tomac »

În Fișiere - Articole - coloana cod NC
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns