e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
hroniadev174
Mesaje: 5
Membru din: Lun Aug 03, 2015 3:26 pm

Re: e-factura

#106 Mesaj de hroniadev174 »

am transmis in e- factura o factura emisa pentru o institutie, am primit nr de incarcare fisier, dar institutai respectiva nu vede factura in SPV.Am verificat si la detalii de incarcare am cif beneficir= 0 cu toate ca eu am codul fiscal al beneficiarului completat.Care ar fi problemA?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#107 Mesaj de herganiec »

cif nu e bun.. daca apare cu 0.. verificati
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

hroniadev174
Mesaje: 5
Membru din: Lun Aug 03, 2015 3:26 pm

Re: e-factura

#108 Mesaj de hroniadev174 »

am verificat cif-ul este bun , trebuie introdus cu RO pentru institutii publice sau fara RO?

vihocencon
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 21, 2013 4:48 pm

Re: e-factura

#109 Mesaj de vihocencon »

Buna, factura trebuie sa fie validata , si incasata la trimitere pe e- factura ?

hobincag
Mesaje: 5
Membru din: Joi Noi 08, 2007 12:00 am

Re: e-factura

#110 Mesaj de hobincag »

Buna ziua!
Am generat factura din program dar nu a preluat toate datele cerute de lege. Nu regasesc in xml numarul din registrul comertului, codul iban al cumparatorului dar si alte elemente care se impun a se regasi in factura. Am reinstalat programul la versiunea 550 de 2 ori dar am aceleasi elemente lipsa. Ar putea cineva sa imi spuna ce pot face in aceasta situatie? Poate ar trebui sa bifez intr-un mod anume acele informatii?
Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: e-factura

#111 Mesaj de balazse »

Pentru HroniadeV174
Treci "RO" in fata CIF-ului, doar daca este inregistrat in scopuri de TVA.

Pentru HobincaG
In care act normativ scrie ca trebuie sa apara in fisierul xml numarul din registrul comertului si codul IBAN?

niculaea
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#112 Mesaj de niculaea »

Buna ziua!
Am trimis o factura generata prin e-factura catre o institutie, am primit nr de inreg precum si raspunsul "Factura trimisa" dar cand descarc arhiva zip, care contine cele doua fisiere, fisierul "semnatura ...." nu se poate converti in pdf dar fisierul cu factura se poate converti in pdf si vizualiza corect.
Ar putea sa ma ajute cineva in acesta situatie?
Va multumesc mult!

ancutam984
Mesaje: 11
Membru din: Mie Dec 30, 2020 11:10 am

Re: e-factura

#113 Mesaj de ancutam984 »

Buna,
Trimit din 01 iulie facturi in aplicatia E-FACTURA_SPV.

Pana astazi, totul a fost perfect pana am inceput sa primesc <<erori factura >> cu urmatorul mesaj de eroare:

" <Error errorMessage="E: validari globale&#xA; SCHEMATRON &#xA; eroare: [UBL-CR-414]-A UBL invoice should not include the PaymentMeans InstructionID"/>
<Error errorMessage="E: validari globale&#xA; SCHEMATRON &#xA; eroare: [UBL-CR-681]-A UBL invoice should not include the PaymentMeans InstructionNote"/>
</header>
Facturile imi apar valide din program.
Am ultimele versiuni descarcate.
Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11910
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: e-factura

#114 Mesaj de septimiuv »

Rederscarcă și reinstalează ultima actualizare.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: e-factura

#115 Mesaj de belibouc436 »

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu pasii pe care trebuie sa-i fac sa pot genera din saga xml la factura electronica. Am redescarcat ultima versiune de program, la iesiri adaug factura, este catre DSVSA, bifez factura electronica, iar cand dau tiparire nu o pot tipari, apare si o eroare: error accessing printer spooler. 1957, si nu o listeaza corect. Mentionez ca pana acum facturile se intocmeau manual, nu am folosit niciodata programul de facturare din Saga. Mai trebuie achizitionat ceva? Gasim in manualul de utilizare instructiuni? Va multumesc mult.

davida65
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 20, 2015 8:44 pm

Re: e-factura

#116 Mesaj de davida65 »

Buna ziua! Trebuie sa emit e-factura pentru client extern, pentru produse cu risc ridicat. Am adaugat codurile NC la produse, am bifat e-factura, dar cand vreau sa tiparesc imi da mesajul "Momentan, factura electronica se genereaza doar pentru clientii din Romania".

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11910
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: e-factura

#117 Mesaj de septimiuv »

Da.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: e-factura

#118 Mesaj de roncovf »

septimiuv scrie: Mar Iul 26, 2022 1:42 pmDa.
Da, adica NU

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11910
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: e-factura

#119 Mesaj de septimiuv »

Da. Adică acela e mesajul. 8)

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: e-factura

#120 Mesaj de belibouc436 »

belibouc436 scrie: Mar Iul 26, 2022 11:55 am Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu pasii pe care trebuie sa-i fac sa pot genera din saga xml la factura electronica. Am redescarcat ultima versiune de program, la iesiri adaug factura, este catre DSVSA, bifez factura electronica, iar cand dau tiparire nu o pot tipari, apare si o eroare: error accessing printer spooler. 1957, si nu o listeaza corect. Mentionez ca pana acum facturile se intocmeau manual, nu am folosit niciodata programul de facturare din Saga. Mai trebuie achizitionat ceva? Gasim in manualul de utilizare instructiuni? Va multumesc mult.
Am facut o simulare la alta firma si am observat ca la tiparire, in coltul din stanga sus de unde alegi vizualizare, imprimanta, e factura, etc, la firma la care trebuie sa fac factura electronica acest chenar este gol, fara aceste meniuri. Poate cineva sa-mi spuna cauza? Multumesc.

Scrie răspuns