e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
marinaf944
Mesaje: 2
Membru din: Vin Apr 10, 2020 5:04 pm

Re: e-factura

#31 Mesaj de marinaf944 »

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Vreau sa emit E-factura catre Primarie pentru servicii si nu gasesc unde sa introduc codul cpv. Ma puteti ajuta va rog frumos? Multumesc

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#32 Mesaj de gheorghei642 »

In "Fisiere ">>>>>> "Articole"

stroies
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 03, 2013 4:57 pm

Re: e-factura

#33 Mesaj de stroies »

Buna ziua,
Data pana la care trebuie transmisa factura se stie?

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#34 Mesaj de gheorghei642 »

stroies: In acest moment nu există reglementat, legal, un termen de transmitere. Posibil sa fie reglementat, in viitor.

ferenta192
Mesaje: 329
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: e-factura

#35 Mesaj de ferenta192 »

Buna dimineata tuturor! Este foarte interesanta treaba cu denumirile automate ale recipiselor si semnaturilor primite in rubrica raspunsuri din SPV, dupa ce transmitem o E-factura.
Normal mi se parea ca in denumirea automata a recipiselor si a semnaturilor sa se preia si numarul facturii transmise, nu sa stau eu sa le redenumesc dupa ce le descarc!
Fara cuvinte!
Decat sa fim noi sanatosi!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

teodorc191
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 12, 2011 12:00 am

Re: e-factura

#36 Mesaj de teodorc191 »

Buna dimineata tuturor.
Referitor la e-transport, noi vindem marfa din fabrica unui client dar marfa este transportata de catre un tert platit de client la un client al acestuia. Cine are obligatia sa inregistreze transportul in e-transport? Marfa nu mai este a noastra, transportul este organizat de client, noi nu stim cu ce pret o vinde mai departe. Multumim.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#37 Mesaj de tomac »

Clientul dvs în acest caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vargab45
Mesaje: 83
Membru din: Joi Ian 07, 2016 3:11 pm

Re: e-factura

#38 Mesaj de vargab45 »

Trebuie trecut cod NC si la facturile de prestari de servicii? In program la mine nu apare Articole in Fisier :?

Avatar utilizator
mintutas805
Mesaje: 53
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am
Contact:

Re: e-factura

#39 Mesaj de mintutas805 »

După ce criteriu se "albăstrește" tipul ieșirii (care bănuiesc că semnifică obligatia de emitere e-factura) în versiunea 549? Există un nomenclator al clienților pentru care există obligația emiterii de e-factura?
LE: Ar putea fi introdusă 'facilitatea" de sincronizare cu DeclaratiiANAF - la raspuns OK pentru INVOICE-2, factura respectivă să se facă verde în ecranul Ieșiri?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: e-factura

#40 Mesaj de balazse »

In e-mail-ul primit cu actualizarea 549 poti sa citesti:
IMPORTANT
1. Pentru facturile electronice emise catre institutiile statului este necesar sa fie completate codurile CPV.
2. Facturile emise catre institutiile statului vor fi marcate cu culoarea albastra, in coloana "Tip", iar cele generate electronic cu culoarea albastru deschis.
3. Pentru facturile electronice cu produsele cu risc fiscal, emise catre alti agenti economici, se completeaza codurile NC.
4. Pentru constructii noi, codul NC si CPV este 1111.
5. Declaratia 112 nu este inca disponibila pentru luna iunie 2022.
Sugestia ar trebui sa le transmiti automat celor de la Saga (sa ne zici de noutati). ;)

barbierua719823
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iun 19, 2017 11:48 am

Re: e-factura

#41 Mesaj de barbierua719823 »

Buna ziua.
Daca am un magazin de piese auto care emite cateva facturi catre Unitati Militare prin SEAP trebuie sa trimit facturile prin e-Factura. Intrebarea este daca pentru toate articolele din gestiune trebuie trecut COD NC. Si daca trebuie, cum s-ar putea face lucrul asta la cateva mii de articole ca sa fie mai usor?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#42 Mesaj de tomac »

Nu, nu trebuie.
Codurile NC sunt exclusiv pentru B2B.
Pentru B2G se folosesc codurile CPV.
Atât codurile NC cât și cele CPV sunt necesare și obligatorii la produse cu risc fiscal, în rest nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

minum
Mesaje: 202
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#43 Mesaj de minum »

Va rog sa ma ajutati cu emiterea primei facturi pe care trebuie sa o transmit prin e-factura.
Este o factura catre o primarie pentru servicii de proiectare (modernizare drumuri in comuna X) si trebuie defalcata pe 2 pozitii: servicii proiectare faza DALI si studiu geotehnic.
Nu stiu daca este bine cum vreau sa fac: creez o gestiune de SERVICII VANDUTE, adaug SERVICII VANDUTE in Tipuri de articole/servicii si apoi adaug denumirea serviciului respectiv in Articole si selectez codul CPV corespunzator.
Problema este ca de fiecare data va trebui sa creez un alt articol, pentru ca va fi alta denumire, uneori denumirea proiectului este foarte elaborata....
Sper sa nu fi scris numai tampenii, am impresia ca ma complic prea mult, clar am nevoie de ajutor!
Multumesc anticipat pentru raspuns!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: e-factura

#44 Mesaj de balazse »

Nu este nevoie de gestiune.
Tipul de articol/servicii cu denumirea "servicii vandute" deja exista.
Doar trebuie sa creezi cele doua articole de tip "servicii vandute", unde selectezi corect codul CPV.
Nu trebuie sa creezi de fiecare data un tip nou, creezi doar "servicii proiectare", iar la nivel de articol din factura in coloana "informatii suplimentare" treci textul dorit, in cazul de fata "DALI".

minum
Mesaje: 202
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#45 Mesaj de minum »

Multumesc!

Scrie răspuns